image

Seznamování stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

17.4.2017

Než Taranis dorazí, chci se o něm něco dozvědět, abych, až přijde, už něco věděl a mohl s rádiem hned něco praktického zkoušet.

image

Začínám na webu RC studia. Tady se dozvídám:

Manuály
Informace o českých manuálech.
Vážení klienti, RCStudio neustále pracuje na rozšíření a vylepšení služeb pro všechny své stávající i budoucí klienty. Proto jsme pro Vás připravili datové uložiště, ve kterém jsou pro Vás k dispozici české manuály a další soubory k Vámi zakoupeným produktům. Datové uložiště naleznete po přihlášení ve vašem účtu, v sekci „Soubory ke stažení“. Pokud dojde k aktualizaci souborů v uložišti nebo k přidání souborů pro Vaše produkty, budete o této změně automaticky informováni e-mailem.
Takže tady manuály neseženu.

Co tedy anglický originál? Jdu na web výrobce FrSky. Ten je na čínské poměry docela dobrý, sekci Download nacházím hned a v ní download manuálu. Po stažení a otevření ale vidím kopii "příbalového letáčku", manuál to není.

Dozvídám se ale něco jiného. V návodu Taranise je docela velký odstaveček, že se s rádiem nesmí létat v dešti. To se ale někdy stává, že se v dešti létat musí. Otázka je, kolik vody vysílač položí. Třeba vysílače Jeti jsou vodě odolné.

Na stránce RC studia jsou odkazy na návody na YouTube vytvořené Ríšou Mrázkem (RiMr). Jsou to skoro hodinová videa "jak na to", ale já sháním nějaký referenční manuál a nějaký popis filozofie nastavování rádia. To tahle videa nejsou. Hlavně se špatně konzumují, v dlouhém povídání není žádná možnost orientace a vyhledávání. image

Hledám dál a začínám si zapisovat, co kde je: Zdroje informací o OpenTX

Dokument Uživatelská příručka pro OpenTx 2.0.x a 2.1x s Taranisem a Companion s mnoha příklady programování [pdf] je možná to, co hledám. (je to obdoba dokumentu, který jsem později získal od RC studia). Zde nacházím schema fungování OpenTX:

image

zdroj: modelarstvoimi.sk

Ze čtení a sledování videí mi vychází, že to, co se popisuje třeba pro Taranis+, platí i pro Horuse a bude platit i pro mého Taranise X7, který má sice jiné rozlišení displeje a jinak přepínače, ale principy jsou díky OpenTX stejné. Začínám si průběžně dělat poznámky platné pro moje budoucí rádio: Popis

K rádiu, přesněji řečeno k OpenTX, je k mání program Companion, který se dá nainstalovat do Windows a ve kterém lze vytvářet nastavení rádia, které se odtud do rádia dostane přes USB kabel. A nejen to, Companion také umí vysílač simulovat, i ten můj budoucí Taranis X7.

Věnuji studiu celý večer a těším se, až rádio přijde.


zpátky na: FrSky Taranis Q X7 │ dál: Poprvé v ruce


přehled kapitol:

  1. FrSky Taranis Q X7
  2. Seznamování
  3. Poprvé v ruce
  4. Další seznamování
  5. Popis FrSky Taranis Q X7
  6. Nastavení FrSky Taranis Q X7
  7. Napájení
  8. Moje přijímače a jiné vybavení
  9. R9M
  10. Nastavení modelu
  11. Jak to dělám já
  12. Pomůcky
  13. Taranis a simulátor
  14. Zdroje informací k OpenTX
  15. Tutoriály k OpenTX
  16. Slovníček pojmů
  17. Můj život s Taranisem
  18. Hodnocení

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | Moje rádia | FrSky Taranis Q X7)