Moje přijímače a jiné vybavení
Vce viz Přijímač X4R
Vario FVAS-02H
Otázka: Má smysl kupovat draí High Precision vario? Má, vario indikuje stoupání a klesání jemněji. Pokud jde jen o měření výky, vyjdou obě varia nastejno.
Vce viz Vario FVAS-02H
Vce viz Přijímač X8R
Přijímač FrSky S8R (S6R)
Osmikanálový přijímač S8R je stejný jako osmikanálový přijímač X8R, jen má navrch stabilizaci. Přesněji řečeno tříosou stabilizaci. Co to znamená?
V přijímači jsou snímače zrychlení ve třech osách a snímače rotačního zrychlení ve třech osách. Procesor přijímače tak dostává informaci, jak se mění poloha přijímače vůči Zemi a program můe podle toho plnit různé úlohy řízení letadla - ploníku. Program umí:
- stabilizovat běný let, kdy zásahy do kormidel - výkovky, směrovky a křidélek vyrovnává výchylky způsobené turbulencí,
- nebo drí letadlo ve visu
- nebo drí letadlo v noovém letu
Také je moné přepnout řízení do reimu "záchrany", kdy program převede letadlo z libovolné polohy do přímého letu v normální poloze.
Přepínání reimů stbilizace se provádí dvěma vyhrazenými kanály. Samozřejmě se dá řídit i zisk stabilizace jako u jiných systémů. Stabilizaci lze také úplně vyřadit z provozu, potom je přijímač S8R prakticky shodný s přijímačem X8R, má jen nepatrně vyí spotřebu.
Uvedené platí také pro estikanálový příjímač S6R.
Vce viz Přijímač FrSky S8R (S6R)
Proudový senzor FCS-40A
Proudový senzor umoňuje sledovat okamitou spotřebu pohonu modelu, maximální proudy a spotřebovanou energii.
Měření spotřeby se nastavuje ve vysílači, výpočet neprovádí senzor. Změřený odběr i spotřeba nohou být zaznamenány do logu, na vysílači lze nastavit hlasová hláení proudu i kapacity, lze nastavit alarmy.
Kontrolní nabíjení potvrdilo dobrou přesnost měření.
Senzor lze umístit i do meního modelu, RC Studio nabízí i variantu bez konektorů XT60. Varianta s konektory má rozměry 61 × 17 × 13 mm a váí 17 g.
Vce viz Proudový senzor FCS-40A
GPS senzor
Označení: GPS Sensor (V2)
rozměry: 45 × 22 × 11 mm
hmotnost: 11.3 g
spotřeba: 80 mA
vzorkování: 1 sec
Doba inicializace se uvádí půl minuty, někdy mi připadá, e to je i minuta. Přesnost pozice se uvádí 2.5 m.
Vce viz GPS senzor
Vce viz !href GRX8 eror: has not title!
Přijímač FrSky G-RX6
estikanálový přijímač G-RX6 je přijímač s integrovaným variem a minimalizovanými rozměry. Je tak předurčen do účelových větroňů s malým prostorem v trupu.
Já ho pořizuji do házedla F3K. Často padá dotaz, proč kupovat estikanál, kdy osmikanál je stejně drahý. Je to právě kvůli rozměrům.
- rozměry: 21.1 × 13 × 7.3 mm
- hmotnost: 2,6 g
- antény: 150 mm
- napájení: 3,5 -10 V, 100 mA při 5 V
Přijímač je stejně veliký / malý jako čtyřkanál Jeti Duplex R4!
Vce viz Přijímač FrSky G-RX6
FrSky R9M
Koupil jsem (6/2020) do Taranise vysílačový modul 900 Mhz FrSky R9M-2019 a k němu přijímač FrSky R9 Stab OTA.
Motivem byla zvědavost. Při "filmovacím" létání s kamerou na modelu jsem měl problémy s řízením modelu ve větí vzdálenosti. Kdy byl model v malé výce nad zemí a ve vzdálenosti přes 400 metrů, padal občas přijímač do failsafe. Jeti model nabízí ji nějakou dobu Duplex RSAT 900, co je jen záloní systém přenosu na 2.4Ghz v pásmu 868 MHz, dá se pořídit vysílačový modul TBS Crossfire, který pouívají "dálkoví" letci, také pracující v pásmu 868 MHz a kde je 868 MHz jediným přenosovým kanálem. FrSky vyrukoval s konkurencí TBS Crossfire, nazval novou řadu R9. Trochu jsem se o to zajímal, ale důvěru to ve mě nebudilo. A kdy se objevil novějí vysílačový modul s označením 2019, byly reference příznivé.
Pro mě byla otázka, zda to půjde do mého "starého" Taranisu se systémem ACCST. Na krabičkách nové verze R9 je vude napsáno ACCESS. A taky, aby systém přenáel telemetrii do mého vysílače. Zeptal jsem se pana Urbánka z RC studia, ten řekl, e jen musím přefleovat vysílací modul a přijímač na ACCST a e to funguje. Tak jsem do toho el. Objednal jsem přijímač se stabilizací, ale jen proto, e varianta přijímače bez stabilizace nebyla k mání, stabilizaci jsem nikdy nevyuil.
Přečetl jsem si manuály vysílacího modulu a přijímače, přečetl jsem si info na webu RC studia, přečetl jsem si info na webu open-tx.org. Zjistil jsem, e musím mimo přefleování vysílacího modulu a přijímače upgradovat OpenTX ve vysílači z mé verze 2.2.0 asi na poslední dostupnou 2.3.7. To dělám poprvé, ale nakonec to jde docela dobře a rychle. Nejtěí je zorientovat se v tom vem, nikde není ucelená informace, někdo jiný dělá a informuje o OpenTX, někdo jiný dělá a informuje o firmwarech komponent. Upgrade OpenTX ve vysílači, Companionu a firmarů jsem provedl na tyto verze:
- OpenTX 2.3.7
- sdcard-128x64-2.3V0026
- FW-R9M-ACCST-20190117 LBT
- FW-R9Stab-ACCST_v20191022 LBT
Vichni chválí verzi firmware FLEX, já jsem konzervativně zvolil LBT.
Instaloval jsem přijímač do svého zkuebního modelu Razor. Antény jsem intaloval na svislo - na modelu i na vysílači. Nějakou dobu mi zabralo, ne jsem vybádal, co znamenají luté prouky na anténách. Jestli to není třeba něco s orientací antén. Smysl mi to ale nedávalo, jsou to přese vechno dipóly. A jsem náhodně viděl v jednom videu, e jde o barevné označení, pro jaké pásmo jsou antény určeny (v USA jsou povoleny jiné frekvence). Antény nemají ádný vrek a spodek.
Zkuební let proběhl bez problému, rádio fungovalo jak má. Jen jsem v modelu - nastavení ve vysílači, kde jsem létal přijímač x4R a potom a G-RX8, povolil místo interního vysílacího modelu 2.4GHz externí modul a výkon nastavil na 25 mW. Zarazilo mě, e RSSI u při malé vzdálenosti pokleslo ze 100 na 80, ale v průběhu letu a i při dalích letech jsem se dopracoval názoru, e graf uvedený v diskuzi na FrSky foru (https://frsky-forum.cz/viewtopic.php?f=41&t=152) bude odpovídat skutečnosti. Mě to ukazuje RSSI takto:
Praktické zkouky ukázaly, e dosah je opravdu větí, ne je dosah s vysíláním v pásmu 2.4 Ghz a přenos funguje i kdy je letadlo skoro na zemi. Rádio na 868 Mhz funguje stejně jako na 2.4 Ghz, mám připojenou GPS, mám připojené proudové čidlo a vidím na vysílači telemetrii stejně, jako při létání s běnými přijímači. Pokud ale někdo chce přechodem do pásma 868 MHz řeit výpadky řízení, které má na 2.4GHz ve vzdálenosti sto padesát dvě stě metrů, tak bych se raději zaměřil na provedení instalace rádia ne přecházel s vybavením do jiného pásma.
Krátká praxe ukázala, e není problém s "noením" a provozováním vysílače s nasazeným externím modulem a dipólovou anténou. Vysílač se vejde do báglu stejně jako s pahýlem antény 2.4 Ghz, dipól externího modulu se jen trochu přiohne. Není ani problém v přechodu mezi modely s přijímačem 868 MHz a modely s přijímačem 2.4 GHz, přepínáním modelů se automaticjky také zapínají a vypínají vysílací moduly. Po několika hodinách provozu u bych řekl, e není třeba se létání s R9M-2019 v systému ACCST bát.
Vce viz FrSky R9M
zpátky na: Napájení │ dál: R9M
přehled kapitol:
- FrSky Taranis Q X7
- Seznamování
- Poprvé v ruce
- Dalí seznamování
- Popis FrSky Taranis Q X7
- Nastavení FrSky Taranis Q X7
- Napájení
- Moje přijímače a jiné vybavení
- R9M
- Nastavení modelu
- Jak to dělám já
- Pomůcky
- Taranis a simulátor
- Zdroje informací k OpenTX
- Tutoriály k OpenTX
- Slovníček pojmů
- Můj ivot s Taranisem
- Hodnocení
(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | Moje rádia | FrSky Taranis Q X7)