image

Sony FDR-AX700 stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

19.12.2019

Sony FDR AX700 je model roku 2017. Po celou dobu si drží ve svém segmentu stejnou pozici. V žebříčcích různých recenzentů je v letech 2017, 2018, 2019 vyhodnocovaná jeko nejlepší volba pro pokročilé amatéry. Cena začínala nad padesáti tisíci, v roce 2018 spadla pod tuto hranici a tím se dostala do mého výběru.

image

rozlišení: 4K
objektiv: 29 - 348 mm / 2.8 - 4.5
minimální zaostřovací vzdálenost: 10 mm
čip: 1"
záznam: 3840 x 2160/30p, 24p 150Mbps 1920 x 1080/120p, 60p, 30p, 24p
záznamové médium: 2x SD karta
stabilizace:
hledáček: 2.359 mil. bodů
displej: 3.5", dotykový, 1.555 mil. bodů - dotykové ovládání ostření, pohyb v menu ne
ovládání zoomu:
kroužek: přepínání zoom / ostření / clona
ND filtr: 1/4, 1/16, 1/64
externí mikrofon: 3.5 mm stereo mini-jack
sluchátka: 3.5 mm stereo mini-jack
slow motion: ano, až 1000 fps
fast motion: ano, zrychlení 30x
pre REC: ne
váha: 0.94 kg

cena 12/2019: 44.000 Kč

U Jelínka: Konkurence jako řemen: Sony FDR-AX700 toho umí HODNĚ

Stránky výrobce:

Kamera také nemá objektiv dlouhý 640 mm, tak jako bylo moje zadání. Váhově i velikostně je kamera tak akorát.

Proč Sony FDR-AX700? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

24.12.2019

Nakonec jsem kameru vybíral mezi typy Canon HF G50, Canon HF G60 a Sony FDR-AX700. Kamery jsem držel v ruce, měl jsem možnost si je vyzkoušet. Jediné místo na které jsem přišel, kde to bylo možné, kde měli všechny kamery na osahání, byla prodejna Megapixelu v Praze.

Canon G60 mi padla nejlépe do ruky. Je o chlup větší než sonka a G50, pro mou průměrně velikou ruku akorát. G50 a sonka mají o nějaký centimetr štíhlejší tělo, ale drží se taky dobře. Všechny tři kamery jsou "kilové", to je příznivá váha pro ruku kameramana. Vím, že kamera s hmotností dvě tři kila se za celý den docela pronese.

Papírově má nejlepší hledáček sonka a má i větší displej. Když člověk kouká na tyto parametry na papíře, nic mu to neřekne. Když si ale vezme kamery do ruky bezprostředně po sobě, je ten rozdíl velký. Půlpalec displeje canonek, o který je menší než displej sonky, není moc velký rozdíl. Kdo nepotřebuje brýle, nebude rozdíl velikosti vnímat. Já ale brýle nosím a čitelnější větší displej je pro mě příjemný. Pohled do hledáčku Canonu a sonky je ale propastně rozdílný! Obraz v hledáčku sonky se mi jeví mnohem větší, než obraz v hledáčku canonky. U sonky je to okno do světa, obraz na jaký jsem zvyklý z fotoaparátu, u canonky jsem měl pocit, že koukám na obrazovčičku uvnitř kamery, obraz je menší a menší rozlišení displeje hledáčku je opravdu znát.

Volba právě této kamery tak vlastně byla postupný vylučovací proces. Zdola ohraničený minimálními požadavky na kvalitu optiky, shora ekonomicky cenou. Moc těch typů na výběr nebylo, ale to tak bylo vlastně vždycky.

Přenosnost stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

28.01.2020

Kamera je dobře přenosná, říkám tomu nositelná. Její rozměry, tvar a váha ji umožňují dát do poměrně malé brašny a jeden a půl kilogramová zátěž navíc při cestě pěšky odpovídá váze fotoaparátu a to se dá unést.

image

Vyzkoušel jsem si teď v zimě vožení kamery na běžkách, kdy jsem kameru vezl bez brašny v báglíku na zádech. Neměl jsem s tím problém a nebyl problém ani s nasazenou clonou a gumovou očnicí, ani clona ani očnice při vyndavání kamery ven z báglíku a ukládání kamery zpátky do báglíku nepadaly. Kameru jsem mohl pohotově používat a přišel jsem i na chuť způsobu zapínání a vypínání kamery. Povytažení hledáčku když jsem chtěl koukat přes hledáček, nebo vyklopení displeje, když jsem chtěl točit přes displej. Zaklapnutí zase kameru vypne. Jednoduché, rychlé. A dostatečně krátký čas uplyne od zapnutí kamery po moment, kdy kamera začne točit. Jsem s "nositelností" kamery spokojen.

Fotky stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

09.03.2021

Při reportážní práci není možné plnohodnotně pracovat s kamerou a s fotoaparátem současně. Budete-li pilně filmovat, nezachytíte fotoaparátem důležité okamžiky, budete-li fotit více, budou se vám v paměti plést situace zachycené fotoaparátem s ještě nenatočenými záběry a ty vám budou ve střižně chybět.

S kamerou AX700 jsem objevil jednu výhodu 4K kamery. Z natočeného filmového materiálu lze vystřihnout ucházející dobře použitelnou fotku.

image

Využívám toho často. Účastníci akce, kde jsem natáčel, chtějí vidět rychle nějaké záběry, mohu jim nasdílet "mrtvolky" vystřižené z natočeného materiálu. Kvalitu fotek můžete posoudit ze zde nasdílených obrázků, po kliknutí na ně se vám otevřou v plném rozlišení.

image

Snímky pořízené na krátké ohnisko a s kameru v malém pohybu jsou úplně bez problémů, snímek vystřižený ze švenku už je trochu náhoda a při velkém nazoomování už se projeví třes ruky, který vnese do snímku neostrost.

Kvalita jednotlivých snímků videa 4K z této kamery přináší tuhle zajímavou možnost a rozšiřuje tak oblast práce s natočeným materiálem a jeho využití.


dál: Osahání


přehled kapitol:

 1. Sony FDR AX700
 2. Osahání
 3. Na letišti
 4. Zpracování záznamu
 5. Slow motion
 6. Time-lapse
 7. V interieru
 8. Noční vidění
 9. Mikrofon
 10. Stativ
 11. Problémy
 12. Parametry
 13. Hodnocení
 14. Ukázky

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Video)