image

Stativ stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

21.01.2020

Stativ je zárukou klidného neroztřeseného záběru. Pro statické záběry nebo pro snímání typu time lapse lze použít stativ s pevnou hlavou, stativ určený pro fotografování. Nesmí ale foukat!

Používám občas duralový cestovní stativ s kulovou hlavou s deklarovanou nosností 8 kg. Na cestách přírodou je příjemná jeho malá hmotnost 1.6 kg a kilová kamera je hmotností hluboko pod deklarovanými možnostmi stativu. (stativ Vanguard VEO 265AB, hlava VEO 2 BH-50, kovová destička Arca-Swiss)

Už při relativně slabém větru je v záběrech na plný zoom znát chvění kamery a to i pokud je kamera jen holá. Když se na ní dá mikrofon s protivětrnou ohranou a tím se zvětší plocha, do které se vítr opírá, chvění se ještě zvětší.

Takový fotografický stativ je pro kameru nouzovka, funguje jen za bezvětří. Dalším problémem je, že s kulovou hlavou se nedá panorámovat, není to fluidní hlava určená pro video.

Videostativ stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

29.02.2020

Pro filmování používám stativ Sachtler Ace M MS.

image

Kamera vypadá na vršku stativu trochu legračně, ale stativ by klidně mohl být ještě robustnější.

image

Práce s kamerou na stativu je příjemná, hlava se dá nastavit v několika stupních tuhosti, protiváha funguje dobře i za hlubokého mrazu. To je třeba u laciných videostativů problém, hlava se začne za nízkých teplot pohybovat nepravidelně. To vše umožňuje plynulé vedení kamery.

Důležitou vlastností stativu je, že hlava je uložena v kulové misce. Když poponesete stativ na jiné místo, povolíte páku na spodku hlavy mezi nohama stativu, celou hlavu lze potom naklánět na všechny strany, rychle nastavíte hlavu podle vestavěné vodováhy do vodorovné polohy a pákou, kterou jste hlavu nakláněli, utáhnete. Je to rychlejší, než zkracovat a prodlužovat nohy stativu.

Za hodně silného větru přes dvanáct patnáct metrů se kamenra i na takto poměrně robustním a těžkém stativu rozechvěje, znát to je při záběrech na plný zoom. Stativ umožňuje zavěsit pod hlavu přídavnou zátěž.

Dálkový ovladač stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

02.03.2020

Sony prodává ke svým kamerám ovladač, kterým jde ovládat kameru z rukojeti stativu - LANC Remote Controller Commander RM-1BP.

image

Často jsem si na toto zařízení při natáčení vzpomněl, když jsem šmátral po kolébce ovládání zoomu, ale cenovka šest sedm tisíc mě zrazovala pořídit si něco tak luxusního. Pak jsem ale náhodou na Aliexpressu narazil na něco podobného, jako je ovladač od Sonyho, pod krkolomným názvem "DSLR Camera Pro Zoom Control for Sony LANC A1C 150P Panasonic 180A 130AC DV ACC Remote Controller for Fotografica Video". Cenovka 13$ image Tak jsem to objednal.

Balíček přišel po několika týdnech. Ovladač jsem propojil s kamerou a funguje to. Knoflíkem se spouští a zastavuje záznam, kolébkou lze ovládat zoom. Ovládání zoomu je vícerychlostní stejně jako kolébka na těle kamery. Ovladač už mám připevněný na rukojeti hlavy svého stativu a těším se na natáčení.


zpátky na: Mikrofon │ dál: Problémy


přehled kapitol:

 1. Sony FDR AX700
 2. Osahání
 3. Na letišti
 4. Zpracování záznamu
 5. Slow motion
 6. Time-lapse
 7. V interieru
 8. Noční vidění
 9. Mikrofon
 10. Stativ
 11. Problémy
 12. Parametry
 13. Hodnocení
 14. Ukázky

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Video | Sony FDR AX700)