image

Stabilizace ve střižně stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

19.01.2020

Na všechno stabilizace kamery nestačí. Když jsem zkusil během krátké zastávky na běžkách ulovit záběr pána na lavičce, dělilo mě od něj asi sto metrů a na skoro plný zoom jsem nedokázal kameru udržet v klidu.

Řešením by byl stativ, ale tohle je náhodný záběr, kdy si vezu na lyžích kameru v báglu na zádech a stativ sebou netáhnu. Těžko bych mohl fungovat na společné výpravě na lyžích s tím, že se co chvíli někde zastavím, rozložím stativ, udělám záběr, složím stativ a doběhnu zbytek výpravy. image

Záběr se mi ale hodil do mého filmečku, nechtěl jsem ho zahodit. Zbyla mi možnost zkusit záběr stabilizovat ve střižně v počítači. Výsledek není dokonalý, přeci jen pohyb kamery - třas rukou mázne některé snímky záběru a to máznutí je ve stabilizoovaném obraze patrné, ale použitelné to je, vybral jsem do filmečku kousek, kde to máznutí není.

Střihové programy mívají takovou stabilizaci buď jako jeden z obrazových efektů, nebo jako zásuvný modul, nebo existují programy specializované jen na stabilizaci obrazu. Je to schůdná cesta, jak zachránit záběr, který nemáte možnost pořídit znova. Problém je, že to je náročné na výkon počítače a trvá to dlouho a různé situace vyžadují různá nastavení algoritmu stabilizace a někdy není jednoduché přijít na správné nastavení. Nejjednodušší je proto ten stativ! image

Stativ stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

21.01.2020

Stativ je zárukou klidného neroztřeseného záběru. Pro statické záběry nebo pro snímání typu time lapse lze použít stativ s pevnou hlavou, stativ určený pro fotografování. Nesmí ale foukat!

Používám občas duralový cestovní stativ s kulovou hlavou s deklarovanou nosností 8 kg. Na cestách přírodou je příjemná jeho malá hmotnost 1.6 kg a kilová kamera je hmotností hluboko pod deklarovanými možnostmi stativu. (stativ Vanguard VEO 265AB, hlava VEO 2 BH-50, kovová destička Arca-Swiss)

Už při relativně slabém větru je v záběrech na plný zoom znát chvění kamery a to i pokud je kamera jen holá. Když se na ní dá mikrofon s protivětrnou ohranou a tím se zvětší plocha, do které se vítr opírá, chvění se ještě zvětší.

Takový fotografický stativ je pro kameru nouzovka, funguje jen za bezvětří. Dalším problémem je, že s kulovou hlavou se nedá panorámovat, není to fluidní hlava určená pro video.

Dálkový ovladač stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

02.03.2020

Sony prodává ke svým kamerám ovladač, kterým jde ovládat kameru z rukojeti stativu - LANC Remote Controller Commander RM-1BP.

image

Často jsem si na toto zařízení při natáčení vzpomněl, když jsem šmátral po kolébce ovládání zoomu, ale cenovka šest sedm tisíc mě zrazovala pořídit si něco tak luxusního. Pak jsem ale náhodou na Aliexpressu narazil na něco podobného, jako je ovladač od Sonyho, pod krkolomným názvem "DSLR Camera Pro Zoom Control for Sony LANC A1C 150P Panasonic 180A 130AC DV ACC Remote Controller for Fotografica Video". Cenovka 13$ image Tak jsem to objednal.

Balíček přišel po několika týdnech. Ovladač jsem propojil s kamerou a funguje to. Knoflíkem se spouští a zastavuje záznam, kolébkou lze ovládat zoom. Ovládání zoomu je vícerychlostní stejně jako kolébka na těle kamery. Ovladač už mám připevněný na rukojeti hlavy svého stativu a těším se na natáčení.


zpátky na: Na letišti │ dál: Slow motion


přehled kapitol:

 1. Sony FDR AX700
 2. Osahání
 3. Na letišti
 4. Zpracování záznamu
 5. Slow motion
 6. Time-lapse
 7. V interieru
 8. Noční vidění
 9. Mikrofon
 10. Stativ
 11. Problémy
 12. Parametry
 13. Hodnocení
 14. Ukázky

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Video | Sony FDR AX700)