image

Stříhání videa stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

22.7.2020

Nestačí mi promítat natočené filmy tak, jak jsem je pořídil kamerou, snažím se je stříhat a dále dotvořit. Video stříhám v počítači.

Je to časově dost náročná záležitost. I když si dám za úkol "jen zkrátit" natočený materiál na pro diváky přijatelnou dobu, strávím nad střihem minimálně šestinásobek doby délky původního natočeného materiálu. Záznam z dovolené o délce jedné hodiny, u kterého nebudu záběry přehazovat v čase, zpracovávám dva večery. Hodinový záznam, který chci opravdu hodně zkrátit - třeba na tři čtyři minuty, poskládat vhodně záběry, docílit střihy pěkně v rytmu, přidat hudbu a ruchy a opatřit titulky, mi trvá týden.

Když se budu snažit opravdu stručně popsat svoji zkušenost, tak to vypadá takto:

  • Video z kamery s paměťovou kartou zaarchivuji přes počítač na k tomu určený archivní harddisk. Kartu tak uvolním k dalšímu natáčení. Video z kamery vybavené páskou archivovat nemusím, páska je spolehlivým archivním médiem.
  • Před střihem nakopíruji natočený materiál z archivního disku na tychlý SSD disk. Video z páskové kamery stahuji přes Firewire (levná karta, kabel, SW dodávaný ke kartě není podstatný) programem HDV Split (staré záznamy ve formátu SD stahuji programem WinDV).
  • Stříhám v programu DaVinci Resolve, podobně by to šlo třeba v Adobe Premiere, není to podstatné.
  • Videa generuji - renderuji z programu DaVinci Resolve (Adobe Premiere) do formátu s vysokou kvalitou, dalším programem je pak v dávce vygeneruji v různých formátech a kvalitě a k divákům je distribuuji jako soubory předáním z harddisku na hardisk, na disku DVD, nebo je nahraji třeba na Youtube. Disky ve formátu DVD video (soubory VOB) už prakticky nepoužívám.
  • Videa přehrávám z počítače připojeného na televizi HDMI kabelem, nebo z USB paměti, nebo ze samostatného hardisku připojeného k televizi. Přehrávání z počítače je výhodnější, poradí si lépe s dekódováním videa než program v televizi.
  • Zdrojové video mám archivováno na páskách z kamery, video z kartových kamer na HDD discích. Archivuji jen některé surové materiály.
  • Filmečky - sestříhaná videa archivuji na HDD discích.
  • Archivy na HDD discích zálohuji na jiné HDD disky umístěné jinde.

Podrobněji:

Stříhání videa v širším slova smyslu stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

23.7.2020

Když zde mluvím o střihu, myslím tím střih v širším smyslu tak, jak je mezi amatéry chápán. Tedy tyto činosti: vybrání určitých záběrů, zpřeházení jejich pořadí, opatření filmu titulky, opatření filmu mluveným komentářem, doplnění hudbou atd.

Používal jsem program Windows Movie Maker, pro úplně základní sestřih filmového materiálu to byl dostatečný prostředek. Později jsem si pořídil Pinnacle Studio. Nevýhodou uživatelsky jednoduchých programů jako je Windows Movie Maker nebo Pinnacle Studio je jejich filozofie. Připravujete (stříháte) film a koukáte na malý náhled hotového videa. Tak sestříháte celý film a nakonec vygenerujete video. Konečně si prohlédnete váš výtvor na televizní obrazovce. A najednou zjistíte, že váš film není dokonalý. Třeba tím, že nějaký titulek je za okrajem obrazovky. Nebo jste někde nechali nějaký rušivý zvuk. Opravit to je jednoduché, ale musíte znovu vygenerovat celý film. A to trvá dlouho. Typicky se na běžném počítači generuje výsledné video třeba čtyřnásobnou dobu, než je trvání filmu, u filmů v UHD rozlišení to jsou další násobky doby.

Pokud tedy vaše projekty přesáhnou nějakou úroveň složitosti, vyplatí se vám přejít na programy, které vám umožní pracovat produktivněji. Například Vegas, Premiere, Media Studio Pro, DaVinci Resolve, Final Cut a podobně.

To všechno jsou ale technikálie, prostředky. Od začátku a v průběhu laborování s různými programy mějte na mysli, že jde o obsah vašeho filmečku. Zde je pěkné shrnutí podstatného:

Video z více DVD na jedno DVD stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

6.11.2005

Občas se mi stane, že mám na několika jednotlivých DVD filmy (DVD video), které bych chtěl umístit na jedno DVD. Filmy jsou většinou krátké a vejdou se všechny na jedno DVD.

Jak to udělat, aby to bylo jednoduché a kvalita záznamu zůstala zachována. Je třeba použít program, který dokáže provést reautorizaci. Tedy sehraje videa do jednoho adresáře, vhodně přejmenuje soubory VOB a nebude přitom převzorkovávat původní videa. Takovým programem je DVD shrink.

Program DVD shrink by uměl dát na jedno DVD i více videí, než se na něj vejde. Ale to už by musel filmy převzorkovat na nižší kvalitu.


dál na: Hudba a zvuky do videa .. Čím, jakou kamerou?


přehled kapitol:

  1. Video v kostce
  2. Čím, jakou kamerou?
  3. Jak
  4. Nastavení kamery - Čas
  5. Letecký modelář filmařem
  6. Tutorial Foto Škoda
  7. Střih videa
  8. Tipy

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Video | Sřih videa)


Stahování videa do počítačeimage