image
Historická stránka

Informace na této stránce již nejsou poplatné době. Text vznikl v době, kdy platily jiné věci, doba pokročila a vše je jinak. Někomu se ale historická informace může hodit, proto jsem stránku zachoval.

Stahování videa do počítače stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

12.02.2014
stručně

Video z DV kamery (digitální kamera) stahuji do počítače přes firewire kartu. Je to jednoduché a kvalitní. Používám WinDV.

Video z analogového zdroje stahuji přes kameru s analogovým vstupem. Z kamery jde signál už přes firewire vstup. Kamera slouží jako převodník.

Dávejte staženým videím smysluplné názvy! Místo nic neříkajícího capture_1.avi třeba capture_soutez_praha_001.avi. Lépe se v tom potom vyznáte.

Aby šla stažená videa archivovat, stahujte video po maximálně 20 minutových úsecích. Delší se na DVD disk nevejdou!

Aby šlo video v počítači nějak zpracovat (stříhat, převádět na různé formáty), je třeba ho nejdříve do počítače dostat. Video z analogového zdroje jako jsou staré analogové kamery, videopřehrávač atp. je navíc nutné převést do digitální podoby. Tomu se říká grabování. Používají se také pojmy stahování videa, zachytávání videa, capturing.

Nejnovější kamery zaznamenávají video na paměťové karty. Video se z karty kopíruje buď vyjmutím karty z kamery a vložením do čtečky karet v počítači nebo se z kamery kopíruje po kabelu USB.

Z digitální kamery vybavené páskou se video stahuje přes Firewire rozhraní. Jde vlastně také jen o kopírování videa z kamery do počítače a v počítači se video ukládá do AVI souboru v plné kvalitě kamerou zaznamenané a ve formátu vhodném pro střih.

Pokud si budete chtít tento proces zjednodušit pořízením kamery, která pořizuje záznam přímo na DVD, budete mít problémy, protože DVD video není formát vhodný pro střih. Kamery umí poslat video do počítače také přes USB kabel, ale toto video je v malém rozlišení nevhodném pro další zpracování.

Video z analogového zdroje jako jsou staré analogové karmery, videopřehrávače, televize a podobně stahuji přes kameru s analogovým vstupem. Z kamery už jde digitální signál přes firewire vstup. Kamera slouží jako převodník. Viz Stažení videa do počítače z analogové kamery.

Když jsem neměl digitální kameru s převodníkem, používal jsem pro stahování videa ze stolního videa videovstup grafické karty.

Firewire stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
23.12.2006

Firewire je rozhraní počítače, přes které lze do počítače kopírovat video z digitální DV kamery.

Pro toto rozhraní se používá více jmen. Jde ale pořád o to samé:

  • firewire
  • i.link
  • 1394
  • IEEE 1394

Některé počítače mají firewire rozhraní už v základní výbavě. Pokud ho v počítači nemáte, dá se za cca 250 kč koupit karta.

Konektory jsou jiné než konektory USB. Pokud musíte koupit i firewire kabel, dejte si pozor, jaký konektor má vaše kamera.

image

Viz také Jakou kartu FireWire?

Standardní chování stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
20.05.2007

Firewire rozhraní se musí v systému (Windows) chovat stále stejně bez ohledu na to, jakým programem budete video stahovat do počítače nebo jaké máte v počítači nainstalované programy.

Po propojení kamery s počítačem a po jejím zapnutí (zpravidla v režimu přehrávání) se musí zahlásit nový nalezený hardware. Ve Windows XP počítač pípne, ohlásí nalezení DV zařízení - "Zařízení pro zpracování digitálního videa" a nabídne programy, kterými by šlo data ze zařízení zpracovat.

Pro toto chování stačí, když budou nainstalovány ovladače vaší firewire karty. Já používám ovladače již obsažené ve standardní instalaci Windows (generické ovladače). Pokud se vám takto připojená kamera "neozve", budou vaše pokusy přimět kameru a řadič ke spolupráci instalací střihových progrramů marné. Nejdříve musíte rozchodit vlastní firewire kartu a její zařazení do systému počítače.

Grafická karta s videovstupem stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
24.12.2006

Grafická karta (nebo TV karta) s video vstupem umožňuje do počítače nahrávat video ze zdrojů analogového videa. Takovými zdroji může být stará analogová kamera, videomagnetofon atp.

Videokarta se postará o digitalizaci videosignálu.

Pokud máte možnost video do počítače stahovat přes Firewire rozhraní, dejte mu přednost. Je to jednodušší. Není třeba nic nastavovat. Výsledky jsou lepší.


imageStříhání videaProgramy pro stahování videa do počítačeimage