¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

V jakém frekvenčním pásmu? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

6.7.2004

Dnes se vás už nikdo nebude ptát, v jakém pásmu chcete rádio provozovat. Všichni vyrábějí vysílače pro pásmo 2.4 GHz. Pokud ale budete kupovat rádio starší, můžete narazit na vysílač pracující v megaherzovém pásmu. Je dobré vědět, že pro letadla je vyhrazeno pásmo 35 MHz. Viz Rádia, kmitočty. Určitě nekupujte rádia pracující v pásmu 27 MHz. V tomto pásmu vysílají mobilní stanice CB, jejichž majitelé používají i 100W koncové stupně. Znamená to časté rušení provozu vašeho rádia.

Kolik kanálů? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

25.7.2009

Jako začátečníkovi vám postačí 4 - 6 kanálové rádio.

image

Vysílače do šesti kanálů stojí nejméně a tak jsou vhodnou volbu pro začínajícího. Vysílače se 7 až 9 kanály už jsou citelně dražší.

Nač je potřeba větší počet kanálů?

Nejjednodušší modely řízené směrovkou a výškovkou vystačí se 3 kanály:

  • výškovka - jedno servo, jeden kanál
  • směrovka - jedno servo, jeden kanál
  • motor - ovládání regulátoru, jeden kanál

(Předpokládá se jednoduchý model s pohonem elektromotorem)

Další model už bude mít křidélka. Bude potřeba 5 kanálů:

  • výškovka - jedno servo, jeden kanál
  • křidélka - dvě serva, dva kanály
  • směrovka - jedno servo, jeden kanál
  • motor - ovládání regulátoru, jeden kanál

Ovládání křidélek jde udělat i jedním servem, ale současné stavebnice v drtivé většině předpokládají ovládání každého křidélka jedním servem. Jde to udělat tak, že obě dvě serva budou ovládána jedním servem - zapojí se na jeden kanál tzv. Y-kabelem (taková rozdvojka), ale je to v praxi nepohodlné a křidélka se musí pracně nastavovat mechnicky úpravou táhel. A neřeší to takové věci, že třeba v horkém počasí středy serv ujedou.

Některé dvou dvou a půl metrové větroně mívají vztlakovou klapku. To už Bude potřeba 7 kanálů:

  • výškovka - jedno servo, jeden kanál
  • křidélka - dvě serva, dva kanály
  • směrovka - jedno servo, jeden kanál
  • motor - ovládání regulátoru, jeden kanál
  • vztlaková klapka - dvě serva, dva kanály

I ovládání klapek jde udělat jedním kanálem, ale je to v praxi nepohodlné.

Když budete třeba chtít ovládat vysílačem fotoaparát umístěný na modelu, budete potřebovat další kanál. Podobně zatahovací podvozek, vypínání vlečného háčku, otvírání pumovnice atd. Uvažujte ale v nějakém časovém horizontu. Z uvedeného je zřejmé, že by vám měl šestikanál stačit a že čtyřkanál není dobrá koupě.

S jakými funkcemi  stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

11.9.2005

To úplně první rádio by mělo mít alespoň:


image více ...

S jakým vybavením? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

28.12.2003

Při nákupu vyhledávejte rádia s nabíjecími akumulátory ve vysílači a vybavená servy. Takovéto sestavy vycházejí levněji než když budete kupovat jednotlivé komponenty.

Při pročítání ceníků a katalogů výrobců si dejte pozor na to, co je na obrázku, a co opravdu dostanete. Na fotografii může být zobrazen vysílač vybavený všemi možnými přepínači, v krabici však může být rádio, u kterého najdete místo přepínačů jen záslepky. Přepínače pak musíte za nemalý peníz dokupovat. Zpravidla to tak bývá u pultových rádií. Palcová rádia jsou většinou všemi přepínači osazena.

Vybavení vysílače amatérsky stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
8.8.2004

image Při pročítání ceníků prodejců RC souprav vás asi překvapí poměrně vysoké ceny za jednoduché věci jako jsou přepínače, potenciometry ... Kvůli těmto cenám si mnozí vyrábějí tyto doplňky vysílačú sami amatérsky.

Příkladem může být stránka Osazování (rozšiřování) vysílače Futaba FX-18 (FX-14, FC-16, apod.) doplňkovými prvky. Tam je vidět amatérská výroba přepínačů.

Více viz Vlastní výroba potenciometru ovladače vysílače .

Jaké držení? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

10.6.2007

Při nákupu je také třeba se rozhodnout, zda budete řídit palci nebo budete mít rádio pultové.

Palcové držení:

image image

Pult:

image image

Rádia se rozdělují na pultová a palcová. Některá pultová rádia lze provozovat jako palcová, některá ne. Většinu palcových rádií lze vsadit do pultu a provozovat je tak jako pultová. U některých ale pult vadí ovládání některých přepínačů.

Na tomto snímku je vidět pilota, který ovládá palci vysloveně pultové rádio:

image

Jakou značku? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

6.7.2014

Jednoznačného doporučení, jakou značku rádia zvolit, se vám tady nedostane. Vysílače různých značek a celé systémy různých výrobců mají různé vlastnosti a už jenom dobře definovat "co chci" a "co potřebuji" je problém a to nejen pro začátečníka.

Důležité je vědět, že u rádií pracujících v pásmu 2.4 GHz nejsou jako u rádií v pásmu 35 a 40MHz vzájemné zaměnitelné přijímače. Jednotliví výrobci rádií v pásmu 2.4 GHz mají vlastní přenosové protokoly a tak když se rozhodnete pro konkrétní značku, budete "odsouzeni" kupovat příslušenství k rádiu této značky.

Volte tedy také podle toho, zda budete bez problémů a v přijatelných cenách dokupovat přijímače a jiné příslušenství.

Rádio by mělo být homologováno pro provoz v ČR.

Měl by být pro vás dostupný servis rádia.

U složitějších počítačových rádií může být velkou výhodou, že máte někoho v okolí, kdo to s takovým rádiem umí, kdo vám pomůže s nastavením vysílače.

Viz Výrobci rádií, Informace o vysílačích na Internetu.

Nové nebo z druhé ruky? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

28.12.2003

Nové rádio (s těmito parametry) se pohybuje v cenách 4 až 5000 Kč. Rádia bez mixů a jiných vymožeností jsou za cca 3000 Kč, ale ta se podle mého soudu nevyplatí kupovat. Rádia vyšších tříd stojí 12000 Kč a výše a je otázkou, zda se vám pro vaše začátky vyplatí. Pokud koupíte takové rádio z druhé ruky, pohybuje se cena na zhruba polovině ceny původní. U staršího rádia je vždy neznámou jeho stav - kapacita baterií a spolehlivost přijímačové části (po těžké havárii může skrývat studený spoj, prasklý tišťák atp.). Pokud vás opravdu netlačí zásadním způsobem cena nového rádia, kupte si nové. Pokud budete kupovat starší rádio, nekupujte nějaký anonymní kus na prodejně. Vždy si zjistěte, jak spolehlivě rádio fungovalo v modelu původního majitele. Pokud neznáte původního majitele, ani neznáte historii rádia, nekupujte ho.

Na jak dlouho si rádio pořizuji? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

28.12.2003

Každý začátečník je plný nadšení a elánu a vidí se jak už první rok létá s maketou se spoustou funkcí. Skutečnost je však jiná. Než se naučíte létat, než se naučíte modely provozovat uplyne minimálně rok. Spíše však dva. Uvažujte tedy reálně.

Pokud předpokládáte svůj další vývoj, jistě si za rok za dva (až se vypracujete ze začátečníka) budete moci pořídit dokonalejší rádio za výhodnějších cenových podmínek než je to možné dnes.

U koho nakupovat? st�l� odkaz / permalink

28.12.2003

Stejně jako u jiného zboží si promyslete solidnost prodejce, zjistěte si ceny u několika prodejců. Zeptejte se, jak se prodejce zachová v případě reklamace nebo opravy, zda je vám schopen opravu zajistit nebo zda pojedete s rádiem 100 km. Zeptejte se ostatních modelářů, jak a kde rádio pořídili a jaké mají s tím nebo oním prodejcem zkušenosti.

Hmotnost rádií stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

4.6.2006
Když jsem na kopci vzal do ruky Romanovu JR MX-22, zaujalo mě, jak je těžká.

Hned mě napadlo: tohle držet půl dne v ruce, to se pěkně pronese. A taky mě napadlo, když takové rádio dostane do ruky dítě.

Doma jsem potom koukal, kolik rádio opravdu váží. Graupner uvádí 1 kg. Moje Evo 0.9 kg. To zas není takový rozdíl. Člověk nesmí dát na dojmy.


Kupování rádiaimage následující stránka