¦ Kontakt ¦ Hledat image

Nepřesnosti za provozu

Křídlo  stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

17.09.2012
image

Poloha křídla vůči trupu je důležitá (při pohledu shora) a i poměrně malé změny můžou mít velké následky.

Změnu polohy křídla bývá většinou způsobena až provozem modelu. Náraz při přistání může způsobit povysunutí křídla ze spojky křídla nebo se spojka křídla do V pootočí. To potom stačí po takovém přistání křídlo znova usadit a vůči trupu zajistit. Nebo jde o změnu trvalou, kdy je spojka křídel napevno zalepená v trupu nebo křídle a nejde narovnat, nebo je i zdeformovaný centroplán trupu.

Pokud se křídlo vychýlí vůči své správné - projektované poloze, posune se působiště vtlakové síly vůči trupu dopředu či dozadu a tím se letadlo rozváží - posune se těžiště.

Normálně se úvahy kolem těžiště točí kolem hmot v trupu. Trup je nejtěžší, věci v něm nejvíce ovlivňují polohu těžiště, křídlo je vůči trupu mnohem lehčí (i když tohle nebývá dost často pravda). Zapomene se tak snadno na to, že křídlo nese ve vzduchu všechnu tu hmotu, že křídlo je to, okolo čeho se za letu vše "točí". Je to třeba chápat tak, že změna polohy křídel vlastně znamená posun trupu vůči křídlu a tím i posun všech vyvažovacích hmot vůči křídlu.

U málo štíhlého křídla je taková změna geometrie letadla skoro nepoznatelná. U větroně se štíhlým křídlem může být ale posun těžiště významný a může to vést až k neřiditelnosti modelu.


zpátky na: Nepřesnosti při stavbě │ dál na: Ukázky, tipy


přehled kapitol:

 1. Konstrukce leteckých modelů
 2. Oblasti konstrukce
 3. Metody konstrukce
 4. Stavební výkresy modelů letadel, plánky
 5. Zvětšování plánků
 6. Použití výkresů skutečného letadla ke stavbě modelu
 7. Postup
 8. Zadání
 9. Křidélka
 10. Pohony
 11. Testování, zálet
 12. Příklady
 13. Nepřesnosti v konstrukci modelu
 14. Dodržení tvaru profilu
 15. Nepřesnosti při stavbě
 16. Nepřesnosti za provozu
 17. Ukázky, tipy

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | Konstrukce)