¦ Kontakt ¦ Hledat image

Nepřesnosti při stavbě stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

19.08.2018

Ocasní plochy a zavěšení kormidel  stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

03.09.2012
image

Pokud není výškovka vůči směrovce kolmá nebo křídlo je nakřivo nebo není k trupu kolmá směrovka, není to u rekreačního nebo školního modelu z hlediska letových vlastností nic kritickéko.

Taková chyba může vzniknout nedbalým postupem při sestavování (slepování) modelu, může to být následek oprav po havárii v polních podmínkách. Na větroni ani na motorovém modelu to nebude za letu znát. Samozřejmě nesmí jít o 20° úhel. Do 10° je to bez problémů. Bavíme se o školních a rekreačních modelech! U akrobata, se kterým chcete provádět přesné akrobatické obraty, to samozřejmě poznat bude.


Jiná věc je, že to je hrozná vizitka majitele modelu!

image

Pokud není výškovka kolmá k trupu při pohledu shora, také to není u běžného modelu zásadní problém. Ale dejte si na to pozor, pokud k takovému natočení výškovky dojde během létání. Třeba tím, že výškovka při přistání zachytí o trávu. Problém může nastat s náhonem klapky výškovky. natočením výškovky se může změnit nastavení klapky, pokud je naháněna bovdenem nebo táhlem z trupu.

Štěrbiny  stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

01.09.2012

Aby byla kormidla účinná, měly by být šterbiny bezi plochou a kormidlem co nejmenší. U letadel se to řeší i tak, že se štěrbina zatěsňuje buď lištou - páskem (obrázek) nebo plátnem spojujícím nábežku kormidla a plochu uvnitř plochy - uvnitř štěrbiny.

image

Ignorování této zásady způsobuje menší účinnost kormidel a může mít za následek i podélnou nestabilitu modelu, protože proudění štěrbinou může způsobit nestabilní obtékání profilu plochy a skokové změny vztlaku.

image

image

zdroj: http://www.youtube.com/user/ThePastakus


zpátky na: Dodržení tvaru profilu │ dál na: Nepřesnosti za provozu


přehled kapitol:

 1. Konstrukce leteckých modelů
 2. Oblasti konstrukce
 3. Metody konstrukce
 4. Stavební výkresy modelů letadel, plánky
 5. Zvětšování plánků
 6. Použití výkresů skutečného letadla ke stavbě modelu
 7. Postup
 8. Zadání
 9. Křidélka
 10. Pohony
 11. Testování, zálet
 12. Příklady
 13. Nepřesnosti v konstrukci modelu
 14. Dodržení tvaru profilu
 15. Nepřesnosti při stavbě
 16. Nepřesnosti za provozu
 17. Ukázky, tipy

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | Konstrukce)