¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image
image

Kontrola textů

Thomasův Jak-18A

Podzimní Raná 2018 - Sobota

Několikrát jsem v sobotu dostal otázku, co že to má Thomas ve svém Jaku za motor. Jeho zvuk a hlavně volnoběh hladil po duši.

image

foto Petr Hetfleisch

měřítko: 1:3
rozpětí: 3.53 m
délka: 2.78 m
hmotnost: 23 kg

Pamatoval jsem si, že dříve měl Thomas v modelu motor MVVS 152, teď ale létá s motorem Valach Motors VM 120 B2-4T. Model teď nemůže tahat tak těžké větroně jako dříve, nyní s ním Thomas tahá větroně do cca 12 kg, ale požitek z létání je prý nesrovnatelný, říká Thomas. image

Takže motor je Valach Motors VM 120 B2-4T s vrtulí 32x10, kterou dělal Gerd Woitag.

image

Další podrobnosti najdete na TS-Modelbau .

Velikost

Zlin XII

23.10.2014

Zvolil jsem motorizaci motorem MVVS 80. Objem 80 ccm proto, protože to je už solidní motorizace pro aerovleky, 80 ccm proto, protože to je ještě přiměřený skok od provozování benzíňáku 26 ccm. MVVS proto, protože jsem ho získal za výhodných podmínek a i se mi ten motor jako strojaři líbil. image

Stál jsem tedy před otázkou, jak velký má model být.

Nechtěl jsem okřídlený motor, nechtěl jsem ani co největšího obra, u kterého nebudu mít žádnou výkonovou rezervu. Sepsal jsem si mě známé modely s osmdesátkou a zkoumal, jak velké a v jakém měřítku je jejich konstruktéři dělali. Hlavním údajem je pro mě plocha křídla těchto modelů, ta spolu se vzletovou hmotností určuje přibližně rozsah rychlostí a tím i letový projem modelů. Vybírám si modely, jejichž letový projev se mi líbí. Reprezentují je modely:

 • Pilatus 1:4 - 2 m2
 • Daňkova Z-43 1:3.3 - 1.26 m2

Z toho mi vychází Zlínka v měřítku 1:3 s plochou křídla 1.5 m2. Daňkova Z-43prý ale váží 17 kg, to je pro mě u mé první konstrukce asi nedosažitelná meta. Shora jsem omezen zákonným limitem 20 kg.

Bez stabilizace, bez stativu

Sony a6000 - Natáčení videa

Když jsem v Praze na Václaváku narazil na pouliční herce, chtěl jsem zachytit atmosféru takového pouličního představení. Objektiv padesátka nešel použít, protože davem diváků jsem se nemohl dostat alespoň trochu blíž k hercům. Měl jsem u sebe teleobjektiv Canon FD 70-210mm / f4, zkusil jsem to s ním.

Je to starý manuální objektiv, musí se během natáčení ručně ostřit a není vybaven žádnou stabilizací. A Sony a6000 také žádnou stabilizaci nemá. Na kratším konci je ohnisko objektivu 100 mm na delším 300 mm. Ten delší konec nejde v ruce udržet, těch 100 mm jsem se snažil držet při natáčení tohoto videa.

Se stativem by to byla jiná, ale ten jsem neměl a ani bych ho v tom davu lidí nemohl postavit. Třas, který jsem do záběru držením v ruce vnesl, by stabilizace objektivu nebo stabilizace čipu fotoaparátu hravě zvládla. Bez stabilizace čipu s takto dlouhým starým manuálním objektivem se toho bez stativu nedá moc natočit, třas v záběru je příliš rušivý.

Zkusil jsem dodatečně záběr stabilizovat ve střižně, ale drobné máznutí některých snímků v záběru způsobené chvěním ruky už opravit nelze.

Večer Thomase Schuhmanna

Podzimní Raná 2018 - Pátek

Když už ostatní odnášeli modely do hangáru a spěhali do hospody na jídlo a na pivo, Thomasův Jak-18A zůstal stát na ploše. Je to již taková tradice na Rané, že Thomas a jeho kamarádi na závěr letového dne něco předvedou. Slunce už zapadlo celé za horizont, rozsvítila se poziční světla Thomasova Jaka a za chvilku už jsme slyšeli bublavý zvuk jeho motoru a viděli krásný realistický vlek Blaníka jeho kamaráda do výšky nad Ranou do svahového proudění. Blaník zmizel v šeru ve výšinách a Thomas brázdil volnou oblohu v pěkném realistickém letu. Na závěr mě ohromil letem nad přistávajícím Blaníkem - čas 2:50. image

Pro mě jako kameramana to byla výzva. Světlo bylo už opravdu málo a já moc pokusů o filmování za takových podmínek s kamerou za sebou moc nemám. Hrozí, že obraz bude zašumněný, hrozí, že bude neostrý. Zvedl jsem citlivost čipu z Low na Middle, ujistil se, že mám vypnutý šedý filtr a zkusil záběr. Vypadalo to na displeji kamery dobře. A docela dobře dopadlo i snímání celého letu. Ve skutečnosti bylo o něco méně světla než se ve filmečku jeví.

Podzimní Raná 2018 / Raná autumn 2018

Podzimní Raná 2018 / Raná autumn 2018

Ve dnech 12.-14.10.2018 se konal 13. ročník akce Podzimní Raná - podzimní setkání pilotů maket a polomaket větroňů a pilotů vlečných letadel na Rané. Akce se konala za podpory Aeroklubu Raná, v areálu aeroklubu, na jeho letišti a na svazích kopce Raná.

image

Počasí bylo nevídaně příznivé. Létalo se pilně už v pátek, aerovleky na letišti a někteří vyrazili na odvrácenou návětrnou stranu Rané svahovat, ale vítr byl slabý. Poslední lety na letišti byly až po západu slunce. V sobotu se nás na ploše letiště sešlo šedesát a létalo se od půl jedenácté zase až do tmy. V neděli vydatně foukalo a tak většina už v devět odjela na jihovýchodní svah. Zbytek lidí na letišti usoudil, že v silné turbulenci za hřebenem Rané nemá cenu riskovat a sbalili to.

Junkers Ju-188, 5.5 m, 85 kg, 7 let práce

Modely letadel - Zajímavá videa s modelářskou tématikou

Předpověď počasí

Podzimní Raná 2018 - Už jen pár dní

Předpověď počasí vypadá moc dobře. Od pátku do neděle bez mráčku, slabý vítr, žádné srážky.

image

Předpověď větru dává jihovýchodní vítr na stranu Rané odvrácenou od letiště. Vítr tedy bude foukat na kopec ve správném směru, ale předpovídané 3 - 4 m/s jsou na velké makety dost slabé. Hlavně to je ale síla větru, kdy bude kopec plný paragliderů a proplétat se s modelem mezi nimi je riskantní.

Pro vlekání je předpověď ideální a otázkou je jen, kdy se rozplyne ranní mlha.

Zpracování vašich registrací

Podzimní Raná 2018 - Už jen pár dní

Když vyplňujete přihlašovací formulář, není na druhé straně tým jako třeba tady na fotografii tým pracovníků firmy twenty-one.cz. image

image

Když po kontrole zadaných údajů stisknete druhé tlačítko ODESLAT, vámi zadané údaje se zapíšou do počítače, kde běží můj web. Na obrazovce v tu chvíli vidíte větu: Vámi zadané údaje byly zapsány. Tam údaje čekají, až přidu večer z práce domů, údaje si přečtu, zkontroluji a zapíšu do seznamu přihlášených. Potom novou verzi seznamu přihlášených vystavím zde na webu. Nečekejte tedy, že hned v okamžiku odeslání vaší registrace se vaše jméno objeví v seznamu. image

Hoďka na svahu

Bravo od Iva Bratršovského - Létání s Bravem

Dneska fouká na naši stranu hor. Hodinu jsem létal s Bravem ve dvou až třímetrovém větru na svážku nad vesnicí.

Dole to moc nenosilo, minuty letu jsem nahonil hoblováním meze. Pak se mi podařilo pracně překonat sto metrů výšky a potom už jsem byl ve stabilním proudění kolem hor. Pomaličku jsem na nebi využíval každou vlnku vzduchu a stoupal a stoupal. Když jsem byl ve třech stovkách - bylo na letadlo proti zatažené obloze dobře vidět - řekl jsem si, že budu stoupat dokud stopky nenahlásí patnáctou minutu a potom to pustím střemhlav dolů. To je taková libůstka, kterou mě naučil kamarád Pavel. image Do patnácte minuty ale zbývalo ještě několik minut a letadlo stále leze nahoru. Už je jen malý křížek a tak jsem na tu patnáctou minutu čekal opravdu napjatě. Výšku jsem měl tak čtyři sta. Doletěl jsem si nad sebe, zatlačil a už to hučí! Dolů to je chvilička, Bravo krásně hvízdá. Nad zemí si dávám z přebytku rychlosti nějaký výkrut a přemet a běžím domů.

Bravo je jediný můj model, který tohle snese!image

Už jen pár dní

Podzimní Raná 2018 - Už jen pár dní

Do začátku našeho setkání na Rané už chybí jen pár dní. Všichni očekávají pěkné počasí, tak doufám, že to vyjde. V sobotu by na letišti měla být podle přihlášek sedmdesátka pilotů, to je cca osmdesát letadel.

Příjezdy na letiště Aeroklubu Raná očekávám v pátek po poledni. Hospoda v klubovně letiště je domluvená od pátku od 18. hodiny do soboty do večera. V pátek budou k mání večeře, pivo, limo, v sobotu oběd a večeře a hospodské pití. Sekání dráhy pro modely by mělo probíhat od 14. až 15. hodiny v pátek.

Předpověď větru je zatím známá na středu, kdy bude na kopec foukat ve správném směru od jihovýchodu 5 - 7 m/s.

Kemp

Podzimní Raná 2018 - Už jen pár dní

Při umísťování vašich obytných vozů, aut, stanů využívejte prosím jen prostory kempu. Na obrázku to je zelenou čarou označený prostor č. 5.

image

Kemp začíná až za čtvercem, kterým se pilotům signalizují směry provozu na letišti. Je to čtvercová plocha 10 x 10 metrů vedle větrného rukávu. Neparkujte prosím okolo této plochy, kemp začíná až za ní!

image

Nad alejí

Bravo od Iva Bratršovského - Létání s Bravem

Dneska mi zbyla na létání jen chvilka v pozdním odpoledni. Před šestou jsem šel s házedlem na louku vedle silničky k nám do vesnice. Počasí a čas bez naděje na termiku, ale i tak zážitek.

Úplně jemně proudil vzduch od jihu přes hory, ale kupodivu to nesplachovalo. Házel jsem směrem nad vesnici v naději, že nad domy ulovím nějaký stoupáček, ale nic to nedávalo. Po několika hodech jsem zjistil, že to nosí nad silnicí nad tou naší alejí. Pochopil bych to, kdyby na silničku svítilo slunce, ale bylo pod mrakem. Nad stromy aleje jsem vydržel kroužit vždy kolem 4 minut, nejdelší pokus byl 5 minut. Trochu adrenalin byl v tom, že to nosilo tak do deseti metrů nad stromy aleje, a pověsit to na některý strom patnáct dvacet metrů vysoko bY byl průšvih.

Totální relax, stoupáky v cm/sec, sedání do ruky. Mám rád poletování za slabých podmínek, kdy se musí letadlo vodit jemně. Jen jsem se nerozcvičil a jsem trochu z těch cca třiceti hodů teď večer rozlámaný. image

splachovat

- Slovníček pojmů

Říká se, že to splachuje, když masa vzduchu, ve které se letadlo pohybuje, klesá směrem dolů.

Bývá to typické v horách, třeba v Alpách, kdy navečer začne proudit vzduch z kopců směrem do údolí. V našich krajích to bývá v závětří hor.

Projevuje se to tak, že model má zdánlivě horší letové vlastnosti, menší stoupavost v motorovém letu, horší klouzavost. Je to tím, že model letí v klesající mase vzduchu a zdánlivě tolik nestoupá nebo v bezmotorovém letu více klesá, než je pilot zvyklý.

Super Petrel LS

Hydroplány - Videa s hydroplány

FES

Encyklopedie

Front Electric Sustainer - pohon větroně se sklápěcí vrtulí schovávanou do obrysu trupu.

Motor ve špici

Bezmotorové modely, větroně - Pomocný motor

Další z možností je motor trvale ve špici modelu. Většinou elektromotor se sklopnou vrtulí.

image
foto: František Brablc, http://medlanky-fs2004.wz.cz

Vrtule často není ani vidět. Pro ty, kdo nemají možnost létat aerovleky nebo nemají v okolí vhodné svahy je to často jediná možnost, jak dostat model do vzduchu.

Vzlet z vozíku

Bezmotorové modely, větroně - Pomocný motor

Modely, které není možné bezpečně hodit, se startují na grátkém gumicuku nebo se startují z vozíku, na kterém se po zemi rozjedou:

image
foto: František Brablc, http://medlanky-fs2004.wz.cz

Vozík zůstane na zemi. Video ukazuje, jak takové starty vypadají:

Zlín XII

Zlin XII

image
22.10.2014

K typu Zlín XII mám zvláštní vztah. Je to první model - obr, se kterým jsem se kdy setkal. Model Honzy Nývlta poháněný benzínovým motorem Quadra 35 ccm byt tehdy opravdový obr. Doteď se mi vybavuje, jak mě tehdy model okouzloval realistickým letovým projevem. A taky se mi vybavuje, jak jsem u Honzy v dílně ohromeně zíral na křídlo v kostře, na ta ohromná prkna balzy! image


A tak, když jsem přemýšlel o stavbě vlečné, dostal jsem se v úvahách postupně přes PZL-106 Kruk a Pilatus Porter až k této Zlínce.

Zadání bylo:

 • chci historický letoun
 • chci něco snažšího, nechci pracný povrch
 • chci letoun pro basic akrobacii
 • chci letoun pro vlekání

Moje krásné fotky

- Co je tady nového?

Občas diskutuji s kamarády jejich fotografie. Fotografie hodnotíme, říkáme si, která se nám líbí nebo nelíbí a proč. U některých fotografií se úplně rozcházíme. Autor je z fotografie nadšený, já říkám, že je fotografie o ničem.

Problém je v tom, že autor fotografie má fotografii spojenou s prožitkem při jejím pořizování, promítá si do ní svůj prožitek, svoji emoci. Divák to ale ve fotografii nevidí, nemůže vidět. Dobrá fotka musí nějak ten prožitek zprostředkovat. Ale i když autor ještě neumí fotografií emoci předat, může být fotka dobrá, krásná. Ale ne pro nezaujatého diváka. Pěkně je to popsáno v tomo článku Josefa Cvrčka:

Dokonalé fotky, které většinou nikdo nepochopí

Výrobci velkých motorových modelů

Modely letadel - Výrobci benzíňáků

Budete-li si chtít pořídit motorový model na benzínový motor, začnete hledat modely o rozpětí dva a více metrů. Běžně v obchodech jsou modely z produkce čínských výrobců různé kvality provedení a hlavně různých letových vlastností. Chcete-li pořídit kvalitní létavý stroj, zkuste tyto výrobce. Také stroje vhodné k vlekání tu určitě najdete.

naposledy přidané/změněné
DML Model    Fly-Fan    Orion models   
Dan Bartušek a Jindřich Král, výrobce modelů letadel v rozsypu. image česky
Výrobce stavebnic modelů letadel, výrobce stavebnic velkých motorových modelů. image anglicky
Výrobce velkých motorových, také modelů vhodných na vlekání. Německo. image německy
Český výrobce velkých akrobatů. Miroslav Kodýtek, Řetůvka. image česky image anglicky image německy Dlouho beze změny - neaktivní.
Slovenský výrobce obřích modelů. Šustek, Slovensko. Dlouho beze změny - neaktivní.
Výrobce stavebnic velkých motorových modelů, modelů také vhodných pro vlekání. Německo. image německy
Výrobce velkých motorových, také modelů vhodných na vlekání. Německo. image německy
Český výrobce modelů Ivo Krill - velkých akrobatů pro benzínové motory. Prodejce motorů Desert Aircraft (DA), DL. image anglicky image německy
Český výrobce velkých benzíňáků. Petr Žák, Klatovy. facebook
Český výrobce velkých akrobatů. Miloš Nesnídal, Dačice. image česky image anglicky image německy !Stránka byla zrušena nebo přesunuta!
Výrobce velkých akrobatů. image anglicky
Česká výrobce stavebnic modelů Miroslav Prošek, Rochov u Roudnice nad Labem. Velké akrobaty na benzínové motory. image česky Bylo http://rcmodelprosek.wz.cz
Výrobce velkých akrobatů, prodejce motorů 3W. Marian Trpkoš, Dobruška
Výrobce modelů letadel, Thajsko. image anglicky
Výrobce obřích akrobatů. Šumperk. !Stránka byla zrušena nebo přesunuta!

Icon A5

Vybrané typy - Icon A5

A co já budu dělat dál?

F/A-18 Hornet - Kam dál

Určitě chci udělat další exemplář tohoto stroje. Stýská se mi po létání s F-18kou! A už se mě na to ptali i sousedi, že ji dlouho neviděli. image

Přemýšlel jsem o F-18 a došel jsem k těmto závěrům:

 • křídlo by mělo mít pevnější nosník, abych ho v turbulenci zase nezlomil
 • plovoucí výškovka je efektní, ale celkově nejvíc zranitelné místo konstrukce a blbě se opravuje, výškovka bude pevná s klapkou
 • opravitelnost letadla by se zlepšila, kdyby křídlo a výškovka nebyly slepené s trupem, to ale nemám domyšlené

Proudový motor z dmychadla z auta

Dílna - Videa s modelářskými dílenskými postupy

3D tisk

Dílna - Videa s modelářskými dílenskými postupy

Ukázka SLA tisku:

Koště, košťátko

Co je co - Encyklopedie

Koště nebo košťátko se říká účelovým větroňům zpravidla celokompozitovým pro tvar jejich trupu a celkové pro štíhlost letadla připomínající násadu od koštěte.

image

zdroj: sandamodels.com

A myslí se tím většinou model o rozpětí 3 metry.

DLP

- Slovníček pojmů

Stereolitografie, druh 3D tisku, obdoba SLA tisku. Vytvrzování tekutého polymeru světlem UV data projektoru.

Tiskne se po vrtvách - řezech.

FDM

- Slovníček pojmů

Fused Deposition Modeling. Druh 3D tisku, 3D tisk tak jak ho zná veřejnost. Termoplast v tiskové hlavě roztaven a tenkou tryskou vytlačován ven,hlava se pohybuje nad tiskovým stolem a ve vodorovných vrstvách vzniká výsledný model.

Tiskne se po vrtvách - řezech, tloušťka vrstev je kolem 0,25 mm,

SLA

- Slovníček pojmů

Stereolitografie, druh 3D tisku. Vytvrzování tekutého polymeru pomocí laserového záření.

Tiskne se po vrtvách - řezech, výška vrstvy 15 – 100 µm, proto je povrch součástí velmi hladký. Fotopolymer je jedovatý a je třeba zacházení s tiskárnou tomuto přizpůsobit.

Ukázku viz 3D tisk

Úzká křidélka po celém rozpětí

Konstrukce modelů letadel - Křidélka

Úzká křidélka po celém rozpětí se dělala často u malých modelů se spalovacím motorem.

image

Křidélko z balzové lišty sbroušené do klínu široké třeba jen jeden centimetr na křídle rozpětí metr a hlubokém dvacet centimetrů.

image

Příklad:

image

image

Křidélko se většinou nahání od kořene křídla těsně u trupu a z toho a z jeho štíhlosti vyplývá základní nevýhoda tohoto řešení. Křidélko nejde udělat tuhé a aerodynamické síly ho hroutí, výchylka na konci křidélka je menší než u kořene.

Výhodou je, že k ovládání takto úzkých křidélek stačí slabší servo, protože jsou na křidélkách malé síly. A také je servo méně namáhané od setrvačných sil od křidélek například při pohybu letadla po nerovném povrchu.

image

U modelu Middle Stick je křidélko méně než 5% hloubky křídla. Podobně klapka výškovky je úzká.

Li-Ion

Akumulátory - Akumulátory Li-Ion

 • výhodný poměr váha / kapacita
 • velké napětí
 • velmi malé samovybíjení
 • větší vnitřní odpor než NiCd, větší vnitřní odpor než Li-Pol
 • značné snížení kapacity při nízkých teplotách

napětí článku [V]
plně nabitý článek 4.1 - 4.3

životnost [nabíjecích cyklů] 500 údaj výrobce / rekr. létání / závody
nabíjení [násobek C] 0.7  
samovybíjení [% kapacity za den] velmi malé  
skladování 3.7 V nabité na cca 60% jmenovité kapacity

Nabíjí se zdrojem konstantního napětí s omezením maximálního proudu. Akumulátor si sám omezí odebíraný proud. Dodaný náboj roste nelineárně s časem. 

Akumulátor by měl být konstruován a v modelu instalován tak, aby se teplo z jednotlivých článků odvádělo rovnoměrně, aby se rovnoměrně chladily. Pokud tomu tak není, dochází k nestejnoměrnému vybíjení jednotlivých článků.

Akumulátory jsou vhodné pro menší odběry do 5C, nedokáží tak jako Li-Pol dávat výkony 10C. 20C.

F3P

Modelářské soutěže

Modelářská soutěžní kategorie. Rádiem řízené akrobatické halové modely.

Takto vypadá soutěžní let:

A takto vypadá zadání pro soutěžící, můžete porovnat s výše uvedeným videem: http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=6&t=80295 http://rcmania.cz/viewtopic.php?f=6&t=80295&start=45 http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=6&t=83492&p=1426405#p1426405 Jsou použity značky Aresti a k sestavě je i popis: http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=6&t=80295 F3P-AP, F3P-AA a RCEA AA, AF, AP RCEA - Rookie AA - Sport AP - Expert

Létá se v těchto kategoriích:

 • F3P-EA - Expert: mejvyšší třída
 • F3P-AA - Advanced: pro pokročilejší piloty, sestava se létá jako průběžná, obraty na sebe navazují a létají se i oo stranách předváděcího prostoru
 • F3P-EA - Entry: pro začínající piloty, obraty se létají pouze ve středu předváděcího prostoru

Vybrané kategorie modelářských soutěží

Modelářské soutěže - Modelářské soutěže - kategorie

A

A1 Modelářská soutěžní kategorie volných (neřízených rádiem) bezmotorových modelů - větroňů. Nyní F1H.image více ....
aeromusical Aeromusical je mezinárodní soutěžní kategorie rádiem řízených akrobatických modelů. Akrobatická sestava se létá na hudbu - podobné jako krasobruslení. Viz Pravidla Aeromusicalimage více ....
ARC Modelářská soutěžní kategorie historických modelů. Historické modely kluzáků upravené pro řízení rádiem. image více ....

A B C F G M R

B

B1 Modelářská soutěžní kategorie volných (neřízených rádiem) bezmotorových modelů - větroňů s vrtulí poháněnou gumovým svazkem. Nyní F1G.image více ....

A B C F G M R

C

C1 Modelářská soutěžní kategorie. Nyní F1J.image více ....
CRC-1 Modelářská soutěžní kategorie "oldtimer".image více ....
CRC-2 Modelářská soutěžní kategorie "nostalgie".image více ....

A B C F G M R

F

F1A Modelářská soutěžní kategorie volných (neřízených rádiem) bezmotorových modelů - větroňů. Vleká se na 50m lanku s možností kroužení na lanku a létá se na čas. Rozpětí křídla modelů je kolem 2400 mm. Hloubka křídla u kořene bývá cca 150 mm. image více ....
F1B Modelářská soutěžní kategorie volných (neřízených rádiem) motorových modelů - větroňů poháněných gumovým svazkem. Létá se na čas.image více ....
F1D Modelářská soutěžní kategorie volných (neřízených rádiem) halových modelů poháněných gumovým svazkem. Létá se na čas.image více ....
F1E Modelářská soutěžní kategorie volných (neřízených rádiem) bezmotorových modelů - větroňů. Modely jsou řízeny magnetem.image více ....
F1G Modelářská soutěžní kategorie volných (neřízených rádiem) bezmotorových modelů - větroňů s vrtulí poháněnou gumovým svazkem. Dříve B1.image více ....
F1H Modelářská soutěžní kategorie volných (neřízených rádiem) bezmotorových modelů - větroňů. Dříve A1.image více ....
F1J Modelářská soutěžní kategorie volných (neřízených rádiem) bezmotorových modelů - větroňů se spalovacím motorem. Dříve C1.image více ....
F3A Modelářská soutěžní kategorie "akrobatických motorových modelů". Létá se akrobatická sestava, kterou hodnotí bodovači.image více ....
F3AI Modelářská soutěžní kategorie "akrobatických motorových modelů". Létá se v hale akrobatická sestava, kterou hodnotí bodovači. Modely jsou poháněny elektromotory.image více ....
F3B Modelářská soutěžní kategorie "termických RC větroňů". Létá se na letišti - tři úlohy: A - doba trvání letu (maximálně 10 minut) a přesnost přistání, B - vzdálenost (uletěná vzdálenost během 4 minut) a C - rychlost (8 průletů mezi bázemi). Modely se startují ručním vlekem nebo elektrickým navijákem.image více ....
F3F Modelářská soutěžní kategorie "svahových RC větroňů". Létá se na svahu bezi dvěma bázemi 100 m vzdálenými. Kdo nalétá dříve 1000 m (10 průletů), vítězí. Více viz F3F - svahové větroně. image více ....
F3H Modelářská soutěžní kategorie rádiem řízených modelů větroňů. Radio controllrd soaring cross country racing - přelety. image více ....
F3I Modelářská soutěžní kategorie rádiem řízených modelů letadel. Radio controlled aero-tow gliders - aerovleky. image více ....
F3J Modelářská soutěžní kategorie. Rádiem řízené termické větroně. Modely se startují vlekem na šňůře - ručně. Úkolem je udržet se ve vzduchu stanovenou dobu - nalétat maximum a potom přístát co nejblíže předem určenému bodu.image více ....
F3K Modelářská soutěžní kategorie. Rádiem řízené větroně. Viz Pravidla F3K.image více ....
F3P Modelářská soutěžní kategorie. Rádiem řízené akrobatické halové modely. image více ....
F4C Rádiem řízené makety letadel. Modelářská soutěžní kategorie. Hodnotí se staticky i letová část. image více ....
F4F Modelářská soutěžní kategorie. Volně létající makety.image více ....
F4H Rádiem řízené polomakety letadel. Modelářská soutěžní kategorie. Hodnotí se staticky i letová část. image více ....
F5B Modelářská soutěžní kategorie. Rádiem řízené termické větroně s pohonem elektromotorem. Soutěží se v letu na vzdálenost, na čas a na přesnost přistání.image více ....
F5F Modelářská soutěžní kategorie. Rádiem řízené termické větroně s pohonem elektromotorem. Soutěží se v letu na čas a na přesnost přistání.image více ....
F5J Modelářská soutěžní kategorie.image více ....
F6D Modelářská soutěžní kategorie. Rádiem řízená házedla. Malé větroně startované z ruky. Viz Pravidla F6D.image více ....

A B C F G M R

G

GPS triangl Modelářská soutěžní kategorie rádiem řízených polomaket větroňů. Modely jsou vybaveny GPS modulem s přenosem na zem a létá přelet po trojúhelníkové trati. Více viz GPS triangl - plachtařská soutěž - trojúhelníkový přelet .image více ....

A B C F G M R

M

M-oř Modelářská soutěžní kategorie. Volně létající makety velikosti "oříšek".image více ....

A B C F G M R

R

RCEJ Modelářská soutěžní kategorie. Rádiem řízené elektrovětroně. Viz Pravidla RCEJ.image více ....
RCEN Modelářská soutěžní kategorie. Rádiem řízené elektrovětroně. Viz Pravidla RCEN.image více ....
RCH Modelářská soutěžní kategorie.image více ....
RCM3X Modelářská soutěžní kategorie "obřích akrobatických motorových modelů". image více ....
RCM4X Modelářská soutěžní kategorie. Rádiem řízené polomakety letadel. Při hodnocení se klade důraz hlavně na letovou část. image více ....
RCMX Rádiem řízené polomakety letadel. Modelářská soutěžní kategorie. Při hodnocení se klade důraz hlavně na letovou část. image více ....
RES

RES - Rudder Elevator Spoiler
Modelářská soutěžní kategorie rádiem řízených bezmotorových modelů - větroňů řízených jen směrovkou a výškovkou a vybavené brzdou - spoilerem.image více ....

Motyka, splašená motyka

Co je co - Encyklopedie

Splašená motyka se říká způsobu létání s akrobatickými vrtulníky podle pohybu, který model ve vzduchu vykonává.