¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Kontrola textů

LKPR ON-LINE

Letiště - Letiště LKPR Ruzyně

Kamera sleduje dráhu 24.

Fatra Cup 2020

Létání na leteckých simulátorech - Co je tu nového o simulátorech

V těchto dnech se letí plachtařské závody Fatra Gleding Cup 2020 v prostředí simulátoru Condor 2.

image

Záznam letu z jedné úlohy můžete shlédnout zde:

Web závodů je zde: Fatra Glidind Cup 2020

XXL modely

Modely letadel - Zajímavá videa s modelářskou tématikou

Gigantické modely velikostí XXL v hmotnostech přes 30 kg jsou pro mě za hranicí běžné praktické modelařiny. Rád se na ně podívám, ale je to pro mě svým způsobem extrém. Velké modely vyšších váhových kategorií krásně realisticky létají, vodit po obloze model deset, patnáct, dvacet kilogramů těžký je zážitek a i se na to dobře kouká. Když ale vidím modely přes padesát kilogramů, říkám si, proč ti lidé raději nelétají sami, proč si nepostaví letadlo pro sebe. image

Výkresy modelů ke stažení

Adresář - Dílna - Výkresy

Weby, kde se dají najít a stáhnout výkresy pro stavbu modelů.

Stavební výkresy modelů letadel, stavební výkresy větroňů, plánky. Stažení plánků je možné po registraci. image anglicky
Plánky všech možných kategorií leteckých modelů ke stažení. image anglicky Pro downlload je nutné se registrovat.
Osobní stránka Libora Mašíka. Kobeřice (u Opavy). Výrobce park-flyerů. Plánky některých jeho modelů jde stáhnout. image česky facebook
Letecko modelářský klub Velké Opatovice. Plánky modelů ke stažení. Dlouho beze změny - neaktivní. image česky
Výkresy pro stavbu modelů. image anglicky
Stavební plánky modelů ke stažení. Registrace, poplatek. image anglicky
Program pro design modelů letadel. Stavební plánky modelů letadel ke stažení. image anglicky
Makety větroňů, většinou historických. Vincent Besançon, Francie. Rozsáhlý web, často aktualizovaný. Stavební plánky ke stažení. image francouzsky
Makety větroňů. image anglicky
Stavební plánky modelů. image anglicky
Makety větroňů, většinou historických. Jim Ealy. Stavební plánky ke stažení. image anglicky

Stahování videa z Youtube do počítače

Modelář a počítač - Stahování videa

Jsme zvyklí koukat na videa na Youtube, koukáme na ta videa pro zábavu, pro poučení Některá videa jsou součástí dokumentace k různým výrobkům, často jsou to video tutoriály k různým softvérům nebo zařízením - návody s názornými ukázkami postupů.

image

Je dnes jednodušší udělat nějaké naučné video, než psát text nebo dokonce než dokumentaci tisknout. Uniká nám ale, že čas stále letí, a jsme pak občas překvapeni, když se chceme k nějakému videu po čase vrátit a video už nenajdeme. Jeho tvůrce ho vymazal, nebo někdo vymazal celý kanál, ve kterém bylo video zveřejněno.

Obranou proti takovým překvapením je stáhnout si video, na kterém vám záleží a které předpokládáte, že ho budeme po čase potřebovat, k sobě na disk a zazálohovat si ho pro sebe.

Phantomy v Star Wars kaňonu

Za letadly - Death Walley

Když tak fičelo

Všeobecné letectví - Zajímavá videa s leteckou tématikou

upoutaný model

Modely letadel - Kategorie modelů

Upoutaný model je model letadla létající v kruhu kolem pilota zavěšený na drátech. Pilot dráty ovládá výškovku. Slangově se říká "účko".

Stavba parní lokomotivy

O všem možném - Technika

Nový Jičín 1963 - 1975

Historie - Historické modelářské filmy

Avro Vulcan

PSS - Power Slope Soaring - PSS - Videa

Od 3D modelu v počítači ...

Dílna - Videa s modelářskými dílenskými postupy

V tomto videu je vidět

  • tisk modelu z pryskyřice na 3D tiskárně
  • zaformování modelu
  • odlití výrobku ze slitiny Al-Zn

Hydroplány na Bezdrevu

Hydroplány - Videa s hydroplány

Mikrofon

Sony FDR AX700 - Mikrofon

Když se člověk pohybuje s kamerou v interiéru nebo venku nefouká, je se zvukem vše v pohodě. Zvuk nasnímaný interním mikrofonem kamery je dostatečně kvalitní. Pokud má být snímaná řeč a mluvčí je do dvou tří metrů od kamery a okolo je klid, také na to interní mikrofon v kameře stačí. Začne-li ale foukat vítr nebo je zdroj zvuku dál, kvalita zvuku klesá. Interní mikrofon není dostatečně směrový a vítr na jeho mřížce začne vyluzovat chrastění, které nakonec zvukový záznam zcela znehodnotí.

Proto se ke kamerám pořizují mikrofony, která mají požadovanou směrovost a u kterých lze použít nějakou ochranu proti větru. Zpravidla to bývá "molitanový" návlek nebo tzv. "mrtvá kočka" - návlek s dlouhými chlupy. Otázkou tedy je, jaký mikrofon ke kameře vybrat.

Moje zadání na externí mikrofon byla základní kvalita zvuku a zároveň dobrá přenosnost a nenápadnost alespoň relativní. Mikrofon jsem vybíral pro kameru Sony FDR-AX700 a zároveň pro fotoaparát Sony a6000, kterým také natáčím videa. Mikrofon by se měl dát snadno přenášet i s fotoaparátem na každodenních cestách.

Vybíral jsem v zásadě ze dvou kandidátů.

  • RODE VideoMicro
  • Sony ECM-XYST1M

RODE VideoMicro je malý monofonní mikrofon a je to u nás asi nejprodávanější typ v této kategorii. Nepotřebuje žádné napájení, není třeba ho zvlášť zapínat a vypínat. Součástí balení je i protivětrná ochrana typu mrtvá kočka.

image

Sony ECM-XYST1M je stereofonní a dá se nastavit tak, aby byl buď směrový podobně jako VideoMicro, nebo je možné snímat více ruchy z okolí kamery, třeba zpěv ptáků nebo ruch města. Je tedy univerzálnější než VideoMicro. Je ale taky třikrát dražší. Připojen je přes botku, není třeba ho s kamerou propojovat kablíkem.

image

Nakonec jsem zvolil RODE VideoMicro. Zvuky okolí - prostředí nahrávám rekordérem Sony PCM -M10.

image

Mikrofon nejde připevnit ke kameře úplně hladce. Botka je v těle kamery utopená a plastová matice mikrofonu se do vyhloubení nevejde. Musel jsem tak pro nasunutí patky mikrofonu do ližin použít poměrně velké násilí. Všimnul jsem si, že někteří to řeší nákupem redukce, která posune celý mikrofon zhruba o palec výše. Otravná je také krytka botky na vršku kamery, která se musí odklopit a trčí z kamery na levou stranu. Na HV40 (Canon HV40 - Externí mikrofon Rode VideoMic) jsem krytku z toho samého důvodu odlomil, abych se s krytkou nemusel zlobit.

Když jsem vybíral, koukal jsem se sluchátky na uších mimo jiné na tato videa:

Východ a západ slunce

Počasí - Východ / západ

Plánujete létání za úsvitu nebo při západu slunce? Tady zjistíte čas východu slunce i čas soumraku. Chcete vědět, kdy je aktuálně tzv. "zlatá hodinka", čas se světlem vhodným k fotografování před západem nebo po východu slunce?

image

zdroj: meteogram.cz

Slow motion v praxi

Sony FDR AX700 - Slow motion

Když konečně nastalo světlo, zkusil jsem si super slow motion se záznamem 960 snímků za vteřinu znova, byť jen v improvizovaných podmínkách.

Super Slow Motion je režim, kdy se dá natočit předem zvolená scéna, krátká scéna a na jedno zaostření. Zkusil jsem lyžaře jedoucí proti mně a ve vzdálenosti, aby se po celou dobu snímání udrželi v rozsahu hloubky ostrosti. Neměl jsem stativ, ale to pro tento pokus moc nevadilo. Výsledek je lepší, než moje dřívější pokusy, protože svítilo slunce a světla byl dostatek, ale při koukání na výsledný záběr jsem si uvědomil, k čemu je tato technika vhodná, či spíše k čemu se nehodí.

Uvědomil jsem si, že v takovémto záběru je hodně vidět nižší rozlišení. Motivů, na které se může divákovo oko v záběru zaměřit, je mnoho a jak zabírají malou plochu záběru, je viditelná hrubost rozlišení. Snímaný motiv - děj musí být zabíraný v mnohem větším detailu.

Uvědomil jsem si také, že snímání 1000 snímků za vteřinu se hodí pro opravdu rychlé děje, že pozorovat třeba pohyb lyžaře jako v tomto příkladu je o ničem, je to nuda. Na to by stačilo zpomalení dejme tomu na polovic či na čtvrtinu.

Přenosnost

Sony FDR AX700

Kamera je dobře přenosná, říkám tomu nositelná. Její rozměry, tvar a váha ji umožňují dát do poměrně malé brašny a jeden a půl kilogramová zátěž navíc při cestě pěšky odpovídá váze fotoaparátu a to se dá unést.

image

Vyzkoušel jsem si teď v zimě vožení kamery na běžkách, kdy jsem kameru vezl bez brašny v báglíku na zádech. Neměl jsem s tím problém a nebyl problém ani s nasazenou clonou a gumovou očnicí, ani clona ani očnice při vyndavání kamery ven z báglíku a ukládání kamery zpátky do báglíku nepadaly. Kameru jsem mohl pohotově používat a přišel jsem i na chuť způsobu zapínání a vypínání kamery. Povytažení hledáčku když jsem chtěl koukat přes hledáček, nebo vyklopení displeje, když jsem chtěl točit přes displej. Zaklapnutí zase kameru vypne. Jednoduché, rychlé. A dostatečně krátký čas uplyne od zapnutí kamery po moment, kdy kamera začne točit. Jsem s "nositelností" kamery spokojen.

Gee Bee Z - před letem

Lidé - Kermit Weeks

Sousledné a nesousledné frézování

Fusion 360 - Jednotlivosti - výroba

Jak ve Fusion 360 nastavit nesousledné frézování?

image

Fusion vygeneruje do G-code pro frézku sousledné frézování. To je vidět na prvním schematickém obrázku. Fréza v záběru odebírá třísku od největší tloušťky

image

Někdy je výhodnější zvolit nesousledné frézování. To fréza začíná odebírat třísku od nulové tloušťky

image

Jak to ve Fusionu nastavit? V položce Passes - Sideways Compensation je defaultně hodnota Left (climb milling). To je sousledné frézování. Nesousledné frézování se nastaví volbou hodnoty Right (conventional milling).

První let Boeing 777X

Všeobecné letectví - Novinky, zprávy a zprávičky

25.1.2020 poprvé v Everettu vzlétl Boeing 777X. Den předtím moc foukalo, počasí při záletu taky nebylo nic moc image

Něco o jeho motorech

Elektronika

Fusion 360 - Novinky

V lednu 2020 vyrukoval Autodesk s revolučním rozšířením Fusion 360 - možností kreslit elektrické obvody, navrhovat plošné spoje a připravovat jejich výrobu. Prostě to, co obsáhne Fusion 360 ve strojařině, by měl obsáhnout i v elektronice, tedy pokrytí cyklu vývoje a výroby.

image

Po stažení nové verze Fusionu do vašeho počítače můžete zkusit v menu File - New Electronics design.

Více viz Introducing Electronics Design in Fusion 360

CT-155 Hawk

Letecké akce - London

Noční vidění

Sony FDR AX700 - Noční vidění

Kamera umí natáčet v infrasvětle, umí vidět ve tmě.

Vyzkoušel jsem si to v bytě, kde jsem prošel z pokoje osvětleného úplně staženou regulovatelnou lampou a nočními okny do kuchyně a komory bez oken, kde můj zrak přivyklý na tmu neviděl vůbec nic. Funguje to! image

Kamera si přisvětluje infrasvětlem na stěně vedle objektivu. Nedosvítí to daleko, ale pořídit nějaký záběr v kempu, ve stanu, na noční výpravě tím jde. Samozřejmě si lze přisvítit nějakým jiným silnějším infra reflektorem. Kamera dokáže i v tomto světle ostřit a dovedu si představit seriozní práci v tomto režimu.

Stativ

Sony FDR AX700 - Zpracování záznamu

Stativ je zárukou klidného neroztřeseného záběru. Pro statické záběry nebo pro snímání typu time lapse lze použít stativ s pevnou hlavou, stativ určený pro fotografování. Nesmí ale foukat!

Používám občas duralový cestovní stativ s kulovou hlavou s deklarovanou nosností 8 kg. Na cestách přírodou je příjemná jeho malá hmotnost 1.6 kg a kilová kamera je hmotností hluboko pod deklarovanými možnostmi stativu. (stativ Vanguard VEO 265AB, hlava VEO 2 BH-50, kovová destička Arca-Swiss)

Už při relativně slabém větru je v záběrech na plný zoom znát chvění kamery a to i pokud je kamera jen holá. Když se na ní dá mikrofon s protivětrnou ohranou a tím se zvětší plocha, do které se vítr opírá, chvění se ještě zvětší.

Takový fotografický stativ je pro kameru nouzovka, funguje jen za bezvětří. Dalším problémem je, že s kulovou hlavou se nedá panorámovat, není to fluidní hlava určená pro video.

Gravitační start s pilotem na palubě

Bezmotorové modely, větroně - Gravitační start

Že tak startují i předlohy našich modelů, dokazuje toto video:

Zde pohled z kabiny:

Time-lapse

Sony FDR AX700 - Time-lapse

Kamera umí time-lapse - časosběr.

V dokumentaci a v menu kamery se time-lapse říká Quick Motion. Kamera snímkuje nastavenou frekvencí a sama vytvoří ze sledu snímků video. Umí to i v rozlišení 4K. Musí být v režimu MANUAL.

Baterie kamery tento režim v pohodě zvládá. U jiných přístrojů jsem musel řešit externí napájení, aby kamera vydržela běžet nějakou hodinu a sbírat snímky, AX700 během hodinu a půl trvajícího výše uvedeného záznamu spotřebovala necelou pětinu kapacity akumulátoru a to stála na mrazu -5 stupňů. Stačí zavřít displej, hledáček se po vzdálení od kamerY vypne sám.

Frekvence snímkování se dá volit z řady 1fps, 2fps, 4fps, 8fps, 15fps, 30fps, 60fps, čím nižší číslo, tím větší zrychlení. V mé ukázce jsem volil frekvenci 1 fps a ještě jsem záznam ve střižně 8x zrychlil. To ukazuje první záběr ve videu. Kamera vytvoří 30x zrychlený záběr, to je ten druhý záběr ve videu. Je třeba zvolit vhodnou expozici tak, aby kamera dobře zvládla zaznamenat proměny osvětlení. Zkusil jsem si ruční změny expozice, ale projevilo se to v záznamu jako nepříjemné blikání, takže raději se takovým zásahům vyhýbám. Doporučuji také vypnout automatické ostření a zaostřit si ručně. Záznam je pochopitelně bez zvuku.

Kamera se v tomto případě ukazuje jako praktický nástroj, ke snímání časosběru není třeba se nějak složitě připravovat. Stačí stativ a hlídat si kameru, aby ji někdo během mnoha desítek minut snímání neukradl.

Stabilizace ve střižně

Sony FDR AX700 - Zpracování záznamu

Na všechno stabilizace kamery nestačí. Když jsem zkusil během krátké zastávky na běžkách ulovit záběr pána na lavičce, dělilo mě od něj asi sto metrů a na skoro plný zoom jsem nedokázal kameru udržet v klidu.

Řešením by byl stativ, ale tohle je náhodný záběr, kdy si vezu na lyžích kameru v báglu na zádech a stativ sebou netáhnu. Těžko bych mohl fungovat na společné výpravě na lyžích s tím, že se co chvíli někde zastavím, rozložím stativ, udělám záběr, složím stativ a doběhnu zbytek výpravy. image

Záběr se mi ale hodil do mého filmečku, nechtěl jsem ho zahodit. Zbyla mi možnost zkusit záběr stabilizovat ve střižně v počítači. Výsledek není dokonalý, přeci jen pohyb kamery - třas rukou mázne některé snímky záběru a to máznutí je ve stabilizoovaném obraze patrné, ale použitelné to je, vybral jsem do filmečku kousek, kde to máznutí není.

Střihové programy mívají takovou stabilizaci buď jako jeden z obrazových efektů, nebo jako zásuvný modul, nebo existují programy specializované jen na stabilizaci obrazu. Je to schůdná cesta, jak zachránit záběr, který nemáte možnost pořídit znova. Problém je, že to je náročné na výkon počítače a trvá to dlouho a různé situace vyžadují různá nastavení algoritmu stabilizace a někdy není jednoduché přijít na správné nastavení. Nejjednodušší je proto ten stativ! image

Předvádění ve Vancouveru

Hydroplány - Martin Mars

Hudba do videa

Střih videa

Ozvučení hudbou podstatně zvedne úroveň vašeho filmu.

Hudba by ale neměla překrýt původní zvuk nebo ruchy obecně úplně. Když je ve filmu slyšet jen hudba a zvuk patřící k akci v záběru - třeba prásknutí dveřmi - chybí, tak to působí divně. Hudba by také měla respektovat rytmus příběhu ve vašem filmu. Volbou hudebního motivu nebo změnou hlasitosti. Podívejte se na nějaký film a zaměřte se na poslech hudby v něm. Pochopíte tak základy, jak s hudbou ve filmu zacházet.

Hudba je stejným autorským dílem jako je vaše dílo filmové a není možné použít jakoukoli hudbu bez dohody s jejím autorem nebo interprety. Když to uděláte a zveřejníte videou třeba na Youtube, může se vám stát, že vám video bude zablokováno nebo vám z něj Youtube odstraní zvukovou stopu.

Jsou autoři, kteří vám umožní použít za určitých podmínek užití jejich hudby bezplatně, a jsou weby, kde se taková hudba nabízí:

Web s hudbou do videa image anglicky
Web s hudbou do videa image anglicky
Hudební smyčky. image anglicky
Hudba a ruchy od Google k volnému použití na YouTube. image česky

Vojenská letadla v Death Valley

Za letadly - Death Walley

Top Guns

Za letadly - Death Walley

Jety v Death Valley

Za letadly - Death Walley