¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image
image

Kontrola textů

Už jsou ty dny o kus kratší!

Yak 54 od RC Factory - Létání s Yak 54 od RC Factory

V pátek se vždycky dostanu domů až někdy před sedmou večer. Cestou z nádraží vždy pilně sleduji, zda je letové počasí. Dnes slabý vítr, tak hned dávám na nabíječku dvě zastorované baterky do Jaka.

image

Na louce za humny jsem kvůli nabíjení až po sedmé. Akrobatím si šest minut na pozadí červánků a podzim se hlásí zimou. Po těch šesti minutách jsem docela vymrzlý, teploměr u domu ukazoval jen deset a já si vzal jen flízku.

image

Druhá baterka, druhý let a už mám potíže na letadlo vidět. Pod horizontem ho jen tuším a dvakrát ztrácím orientaci a moc nechybělo a pověsil jsem letadlo do stromů aleje za mnou. Končím skoro potmě a kuriozně jsem se málem srazil s netopýry - viz poslední foto. image Letos už budu mít s pátečními večerními lety utrum, bude tma.

image

Výroba modelů z EPO

Modely letadel - Zajímavá videa s modelářskou tématikou

Video ukazuje, jak se na vstřikovacím lisu vyrábí části modelů díly z EPO - expandovaného polyolefinu.

Jak importovat profil křídla

Fusion 360 - Tutoriály kreslení modelů

Import profilu křídla do Fusion 360

image česky

Tutoriál předpokládá základní znalost prostředí programu Fusion 360. Není to návod pro úplné začátečníky. Tutoriály pro úplné začátečníky najdete zde: Tutoriály

Jak dostat ze souřadnic výkres profilu

Fusion 360 - Tutoriály tématicky zaměřené

Tvůrci profilů publikují profily jako tabulku souřadnic:

image

My ale potřebujeme profil nakreslený. Na papíře nebo v CAD programu. Jak jeho tvar z takové tabulky dostat?

image anglicky

9:20

Jak vymodelovat žebro křídla

Fusion 360 - Tutoriály tématicky zaměřené

Námět jak vymodelovat - nakreslit žebra křídla. Je to jen ukázka možného postupu, nabídka nástrojů, od technické praxe je to dost vzdálené. Ale pro začátečníka dobrá ukázka.

image anglicky

9:20

 • loft vzniklý mezi zdvěma koncovými profily - spline křivkami
 • dvěma konstrukčníma rovinama rovnoběžnýma s kořenovým žebrem vyřízne z tělesa křídla "plátek" žebra

12:15

 • loft vytvoří ve workspace PATCH
 • Create sketch v rovině kořenového žebra
 • Rectangle v místě kořenového žebra přes celou plochu profilu
 • obdélník ukotvit k náběžce a opatřit dimenzemi
 • Create Patch
 • Create Pattern Rectangular - rozkopírovat obdélník do pozic žeber
 • Create Offset - tloušťka žeber
 • Create Boundary - vytvoří opět "plátky žeber"

Tutorial se vůbec nezabývá dalšími konstrukčními prvky křídla jako jsou nosník křídla s pásnicemi, náběžka, odtokovka atd. Je to tedy spíše takové cvičení než praktický návod pro kreslení křídla.

Přelet

Plachtařský sport - Videa z plachtařského prostředí

Pěkně komentovaný let

Větroň s elektropohonem

Letectví a technika

Změna měřítka alespoň ve skeči

Fusion 360 - Na co si dávám pozor

4.9.2019 přichází Fusion s vylepšením "Scale Entire Sketch on First Dimension Creation".

Good news everyone! This option was talked about in this post awhile back, and we’re glad to share it with you. Now when you create multiple sketch entities in your sketch, you can affect the scale of entire sketch by just editing the very first dimension that you have created. This should make it easier to scale/edit the scale of sketches earlier in the design workflow, without needing to dimension every single sketch entity separately.

LIDLélko v pohyblivých obrazech

LIDLélko - Létání s LIDLélkem

Létání s LIDLélkem v sobotu jsem zachytil kamerou:

Při koukání na záběry z létání je dobré vědět, že kamera na mých prsou zkresluje vzdálenosti. Když letadlo proletí těsně přede mnou, křídlem si skoro zavadím o hlavu, padáky, které vypadají, že letí dál od hrany, jsou ve skutečnoti dost blízko. První půlhodina létání, kdy bylo ve vzduchu tolik padáků, tak nebyla moc relaxační a s větším modelem bych ani do vzduchu nešel.

Záběry před mým létáním jsou natočeny fotoaparátem Sony a6400 s objektivem Sony SEL18135, při létání jsem natáčel kamerou Sony FDR X3000 na prsním popruhu.

Fotky z videa

Sony a6400

Zajímavá taktika je nechat natáčet fotoaparát video a z natočeného videa potom vystřihnout fotky. Dá se tak zachytit zajímavý moment nebo zajímavý záběr, který by člověk s fotoaparátem a prstem na spoušti prošvihnul. Jde tak i pořizovat fotografie fotoaparátem postaveným na stativu, pokud ho nemůžete držet v ruce a ovládat.

Záznam videa ale musí být nastaven na 4K. Fotky vystřižené z HD záznamu nemají dostatečnou kvalitu.

Na Rané

LIDLélko - Létání s LIDLélkem

Vedro, vedro a vedro. A skoro žádný vítr. A já bych zrovna tak chtěl na svah! Minulý víkend prd a tenhle vypadá stejně! Pohyb nějaké fronty ale dával předpověď zesilujícího větru na odpoledne a večer, ale žádný vichr to být nemá. Jediná šance je Raná, kde má foukat tři až pět metrů od jihovýchodu. Tak jsem se v podvečer sebral a jel tam. Ještě po dvaceti pěti kilometrech jsem si říkal, že jedu zbytečně, listí na stromech okolo silnice se sotva třepe, ale pak jsem se vyhoupnul nad placku kolem Loun, dole přede mnou Raná a nad ní mrak padáků! image

image

I nahoře na kopci je vedro a poprvé v životě jsem si myslel, že nevyjdu nahoru na vrchol Rané na jeden zátah. Když jsem přijel, foukalo kolem pěti metrů.

První půlhodina létání byla jako skládání patnáctky. (patnáctka) Oči i na zádech a neustálé kalkulování, kam letadlo v prostoru umístit, abych se nepotkal s některým z padáčkářů. Ve vzduchu dvacet paraglajdistů, na hraně plno přihlížejících lidí, moje myšlenka natočit si tu nějaké videjko hned padla, motat se tu se stativem, nechat foťák desítky metrů od sebe bez dozoru a složitost situce ve vzduchu ... soustředit se na let v záběru to tu vůbec nejde. Létání je opravdu náročné na sledování dění okolo sebe, krkem cvičím velmi. Když už opravdu nezbývá prostor, kam s letadlem letět, musím se "uklidit" buď několik desítek metrů dolů pod hranu, nebo letět těsně za hranu. To je u tak lehkého letadla riskantní a taky mě to jednou sfouklo za hranu. Cesta deset metrů nízkým šípkovím pro letadlo mi stačila.

Na vrcholu se vystřídalo poměrně dost turistů. Občas jsem měl problém přes ně vidět, některým nevadilo, že létám a klidně si stoupli přímo přede mne, aby oni dobře viděli a mohli svými mobily fotit. image

image

image

Létat u hrany šlo až když doba pokročila a vrchol kopce se vyprázdnil.

image

Pravé Eldorádo pro mne nastalo, až odešli a odlétli úplně všichni a na kopci jsem zůstal jen já a milenci sedící u stožáru za mnou. Vítr ještě zesílil, foukalo 7 m/s, krásný rovnoměrný vítr. Přendal jsem baterku ze zadní polohy do přední, těžiště se tím posune ze zhruba 65 mm na pozici 55 mm. Užívám si výlety hluboko dolů podél kopce i daleko před hranu, kruhy, kdy potápím letadlo v zatáčce dolů těsně nad terénem a nechávám ho těsně nad zemí proudícím vzduchem zase vynášet zpátky. zkouším přemety, výkruty, souvraty, lety na zádech. Nebo se nechám snést po větru podél kopce dozadu a těsně nad hranou se probíjím v turbulenci zpátky proti větru. Letadlo po potlačení letí dostatečně rychle, zvládlo by i mnohem silnější vítr, samozřejmě k tomu musí být dostatečně silná svislá složka větru. Proti větru jsem schopen ho téměř zastavit. Letadýlko jde dobře řídit i v turbulenci.

image

Slunce dávno zapadlo za Krušné hory a mohl bych létat až do úplné tmy, ale už dávno jsem překročil dobu, kdy jsem doma řekl, že se vrátím. Ty sliby!

image

A i cestou dolů z kopce jsem se v tom vedru zpotil. Louky skloněné k západu a v závětří sálají i teď za tmy teplem, cvrčci dělají rachot a když hodím letadlo před sebe dolů cestou, bubliny ho nadhazují a možná by se tu za větrem dalo třeba s házedlem poletovat.

image

Domů jsem jel potmě a přebíral si zážitky. Super je zbarvení letadýlka. Červená ve slunci svítí a bílá křídla jsou dobře vidět i večer. Vlastně si nedovedu představit jiné tmavší zbarvení, kdyby letadlo nebylo bílé, jen těžko bych se mohl pouštět po hřebenu kopce tak daleko. Letadýlko i v tom zakaleném vzduchu bylo čitelné i na dvě stě padesát až tři sta metrů.

Letadýlko létá pěkně a je to takový příjemný vozembouch. Trochu tupé na řízení, takže ho podle mě zvládne i ten, kdo do toho zbytečně moc hrabe, když se potká se zemí, odskočí jak míček, nevadí tomu kameny.

Aby to udělalo pořádný přemet nebo výkrut, musí se to opravdu rozjet. Výkrut v sestupném letu třeba šel bez problémů, ale ve vodorovném letu se otáčení zastavilo na zádech a ven jsem z toho musel půlpřemetem. V letu na zádech v korizontu už to křidýlky moc ovládat nelze, udělat na zádech ostřejší zatáčku se mi nepovedlo. Když se to troubí dolů, tak to reaguje, na menší rychlosti ale kormidla na zádech vadnou. Přisuzuji to malé kinetické energii letadla a od zvětšování výchylek toho moc neočekávám, to budou jen větší odpory.

Klidně bych to doporučil jako letadýlko pro výuku létání na svahu. Na nějaké velké akrobatění to moc není, chybí tomu energie, je to lehouš 230 gramů a je to ušatec. Blbnout se s tím ale dá! image

Parametry

LIDLélko - Parametry

Letadlo je ovládáno naklápěním - natáčením křídel kolem jejich závěsu. Modeláři si pro to zavedli nový pojem "pitcheron". image Nesouhlasná výchylka nahrazuje křidélka, souhlasná výškovku.

image

rozpětí:860 mm
vzletová hmotnost:240 g
akumulátor: jednočlánek Li-Ion 18 x 65 mm 2600 mAh
RC ovládání:2 kanály, serva Gening D-90
Nastavení

Výchylky změřené na odtokové hraně křídla:
nataženo (dolů): 13 mm
potlačeno (nahoru): 11 mm
křidélko dolů: 6 mm
křidélko nahoru: 7 mm

Těžiště

Těžiště používám v rozsahu 5565 mm od náběžné hrany.

Noční let

Modelářské akce - Jeti model meeting

Concorde (giganti)

Modely letadel - Zajímavá videa s modelářskou tématikou

Stopadesátikilový Concorde:

Gigantické modely velikostí XXL v hmotnostech přes 30 kg jsou pro mě za hranicí běžné praktické modelařiny. Rád se na ně podívám, ale je to pro mě svým způsobem extrém. Velké modely vyšších váhových kategorií krásně realisticky létají, vodit po obloze model deset, patnáct, dvacet kilogramů těžký je zážitek a i se na to dobře kouká. Když ale vidím modely přes padesát kilogramů, říkám si, proč ti lidé raději nelétají sami, proč si nepostaví letadlo pro sebe. image

Jak se nakolejí vlak

O všem možném - Technika

LIDLélko

LIDLélko

25.8.2019

Vypukl v našem Sdružení letců Českého středohoří poplach, že někde v Lídlu mají "to letadýlko, co ho všichni předělávají na radiák". Viděl jsem předtím nějaká videa, ujistil jsem se, zda je to ta XL verze, a z hecu si letadýlko nechal taky koupit. image

Polotovar

Fusion 360 - Jednotlivosti - výroba

Když chcete vyříznout něco z tenkého plošného materiálu operací 2D Contour, třeba z překližky, je třeba ve Fusionu také nastavit vlastnosti přířezu, ze kterého budete řezat - velikost bloku materiálu.

image

Fusion totiž automaticky nastaví tloušťku materiálu plus 1 milimetr. Ten automatismus vychází z toho, že při zakládání nějaké operace obrábění Fusion počítá s tím, že budete obrábět ve 3D a ten jeden milimetr nahoře slouží k srovnání bloku materiálu. My ale chceme řezat jen konturu, chceme díl z překližky vyříznout, nepotřebujeme překližku srovnat. Je třeba to defaultní nastavení změnit. V Setup1 zvolíte Edit a v záložce Stock vynulujete Stock Side Offset a Stock Top Offset, nebo Stock Offset Mode nastavíte na No additional stock.

Když to neuděláte, bude vám fréza řezat všechno o ten milimetr do větší hloubky. Když byste řezali z materiálu tloušťky 1 mm, nenechal by nástroj předepsané můstky, které po vyříznutí drží díly v přířezu. Fréza totiž bude řezat místo do hloubky 1 mm do hloubky 2 mm a když by se měla u můstku zvednout, zvedla by se jen o milimetr a to je pořád pod spodním povrchem přířezu.

Exkurze

Co dělám?

Pavel Jahn pro nás zorganizoval exkurzi na vojenskou základnu dopravního letectva Kbely, pro partu kluků z tábora a pár dospělců.

image

Občas pozoruji letadla ze základny z okna bytu při nočních cvičných letech, kdy armádní piloti hoblují s dopravními letouny velké okruhy kolem letiště a jako technik MiG-21 "ve výslužbě" jsem byl zvědavý, jak to dnes chodí na vojenské základně našeho letectva.

image

Praporčík, který nám dělal průvodce to měl dobře připravené, není jednoduché zvládnout tak různorodou skupinu. Začali jsme povídání s psovodem a mladým pejskem ve výcviku.

image

Pak už jsme se šli podívat na letadla. Mohli jsme si letadla prolézt ("Kluci! Nic nepřepínat!"), když jsme se chtěli na něco zeptat, něco ukázat, přítomní technici nám ochotně odpovídali.

image

image

image

Spousta věcí se od dob mé služby v armádě nezměnila, třeba nejdůležitější dopravní prostředek na letišti - kolo! pokrokimage Pokrok je ale v tom, že tu mají na kola stojany ...

image ... a takovouhle záložku v letadlové knize jsem taky neměl! image

image

Prolezli jsme Jaky-40, Sokola, Turbolet, Casu, viděli jsme i nějaký pohyb letadel na ploše letiště. Zajímavě strávené tři hodiny. Pavle díky!

Momenty z exkurze jsem dal do fotogalerie.

Fotogalerie zde: Kbely

Web základny: zdl.army.cz

Z Curychu do Miami

Všeobecné letectví - Zajímavá videa s leteckou tématikou

Zajímavým momentem pěkně zdokumentované práce pilotů je okamžik, kdy se v kabině ozve výstraha TCAS, koukněte ve třetím videu na 45. vteřinu. image

CL-415

Hydroplány - Videa s hydroplány

Sklotextit

CNC router Stepcraft-2/D.600 - Zkušenosti (2)

18.09.2019

Po překližce a balze přišel na řadu sklotextit. To je při ručním opracováním děsnej vopruz, tupí to pilky i nože, milimetrový sklotextit je jak ocelový plech. image

image

Sklotextit, který mám, má tloušťku 1 mm. Vzal jsem kukuřici 0.8 mm (viz Fréza 0.8 - 3.0 mm) a na první dobrou díly vyřízl.

image

Router to jede bez problémů, zvládl by to i s vyššími posuvy. Řez je čístý.

image

Musím se ještě naučit vrtání, protože operace Contour mě frézou nechá udělat dírky větší než 1.1 mm, mě by se hodilo vyvrtat právě těch 0.8 mm.

LIVE 15.8.2019: Fusion 360 Tips & Tricks

Fusion 360 - Tipy a triky

image anglicky

 1. Shift Key for Tangent line
 2. Line command has tangent arc built in.
 3. Click existing dimension to reference it
 4. In Sketch, right-click to see constraint options
 5. Typing formulas/fractions in dialog boxes
 6. Right-click after pre-selection shows commands that make sense
 7. Show Dimension on 3D model
 8. Re-Anchor command
 9. Hold down left mouse button to “Probe” through selection
 10. Rename features
 11. Right-click-drag straight up to repeat last command
 12. Select right-to-left to do window crossing selection
 13. Click on face to select all edges on that face for chamfer/fillet
 14. Select feature in timeline to select all edges of that feature for fillet/chamfer
 15. Shell command to speed up design
 16. Create a new component at any level by right-clicking in browser and select new component
 17. Custom iso view by using New Named View
 18. Control key to “control” your selection when positioning parts
 19. S-Key
 20. Isolate and Unisolate
 21. Show All Components
 22. Select Extrude first, then you can select profiles through parts
 23. Right click while in sketch dimension to get osnap options
 24. Right-click after creating dimension to specify the orientation of dimension
 25. Select by name, size, invert….and all those
 26. Create your own Keyboard Shortcuts!

K videu je k dispozici i dokument. Ke stažení zde: Fusion Tips and Tricks LiveStream.pdf

CL-415

Hydroplány - Videa s hydroplány

Rode Wireless GO

Video - Co je tady o videu nového

Když profesionální filmaři filmují, je na place zvukař, který drží mikrofon na tyči nad mluvícími herci mimo záběr, protože jinak nejde dobře zachytit jejich hlasy. Amatér si dá směrový mikrofon na kameru a tak alespoň trochu zlepší srozumitelnost řeči. Vždycky to však řešení není. Někdy se musí použít klopový mikrofon. K tomu lze dobře využít i chytrý telefon, který poslouží jako záznamník zvuku.

image

Když si člověk přinese domů záznam v kameře a záznam zvuku v telefonu, nastane problém, jak synchronizovat obraz z kamery a zvuk z telefonu. Pomáhám si tlesknutím, které je vidět ve stopě zvuku z kamery i ve stopě zvuku z telefonu. Ale stejně to je pracné, protože zapínání snímání kamery a zapínání záznamu zvuku v telefonu probíhá v různou chvíli a v různém rytmu. Zjednodušit se to dá bezdrátovým připojením mikrofonu. U kamery je přijímač, u mikrofonu vysílač, záznam obrazu a zvuku je tak synchronní.

Když fy Rode uvedla na trh svůj systém Wireless GO, hned jsem si řekl: To je ono! Dvě malé krabičky snadno přenositelné v brašničce, jedna z nich může být dokonce klopovým mikrofonem! Jednu krabičku dáš na kameru nebo fotoaparát a druhou propojíš s mikrofonem, nebo ji použiješ jako klopový mikrofon. A přeneseš zvuk na sedmdesát metrů daleko a je to digitál.

Filmoval jsem třeba doma a mikrofon jsem nastražil k vnučce. Pohyboval jsem se s kamerou tři čtyři metry od ní, ale její hlas mám detailně zachycený. Jako kdyby u ní stál zvukař a držel mikrofon nad její hlavou.

Je to první zařízení, které má jednoduché a hlavně spolehlivé ovládání. Spáruje se to jednou a každé další zapnutí to bez problému komunikuje. Když chci apkou od Sonyho ovládat foťák a6400, apka chce komunikovat s kamerou x3000, když chci apkou ovládat kameru x3000, apka chce komunikovat s foťákem a6400. Abych to změnil, musím telefonem oskenovat QR kód na kameře. Vopruz! Doma se do toho ještě plete domácí wifina, v autě wifi v autě. U Wireles Go podržím tři vteřiny tlačítko a je zapnuto, znova podržím tři vteřiny tlačítko a je vypnuto. U vysílače i přijímače jsou oba stavy bezpečně rozeznatelné.

Jediné, co bych tomu vytknul, je uchycení protivětrné ochrany vestavěného mikrofonu vysílače. To moc nedrží a dovedu si představit, že tu malou kočku ztratím.

Flight Simulator 2020

Létání na leteckých simulátorech - Letecký simulátor Microsoft Flight Simulator

Od června tohoto roku (2019) běží reklamní kampaň na Microsoft Flight Simulator 2020.

Poslední verze Flight Simulator X vyšla před třinácti lety v roce 2006 a nikdo nečekal pokračování. Komunita kolem tohoto simulátoru je veliká a je dostupné velké množství placených i volně šířených dopňků, ale jak roky běží, spousta lidí přešla ke konkurenci, třeba k X-plane. Když se ale objevily obrázky z reklamního videa a když Microsoft pouští informace z probíhajícího vývoje jako třeba tady

spousta lidí přestává nakupovat dopňky pro X-plane a čeká, co bude. Otázek je plno. Kdy to bude k mání? Utáhne to normální herní počítač? Kde budou uložena ta data pro simulaci "světa"?

Ale vypadá to krásně! image

Pověsil jsem Step One do drátů vysokého napětí!

Step One - Létání se Step One

Byl jsem teď večer se Step One za humny. Vnučka chtěla vidět letadlo, nakonec se mnou nešla.

Začal jsem tím, že jsem slézal z cesty na louku a na krátkém svážku mi podjely nohy a po zádech jsem zajel do čerstvých kopřiv. Revma už mi tuhle sezonu nehrozí! image Chvilku jsem poletoval kolem stromů v aleji, pak jsem z louky šel až na křižovatku, kde je výhled do kraje a poletoval v přízemních výškách tam. Trefil jsem elektrický ohradník a jak letadlo přes něj udělalo výmyk, zakleslo se do lanek ohradníku. Když jsem to tahal, dostal jsem ránu! image

Mám timer nastavený na 15 minut, když mi hlásil posledních pět minut motoru, posunul jsem plyn o dva zoubky dopředu, aby letadlo alespoň trochu lezlo nahoru a řekl jsem si, že ho těch pět minut nechám stoupat a neuberu ani za nic. Poslední dvě minuty už jsem letadlo držel jen nad hlavou, abych ten malý křížek neztratil z dohledu. Výška mezi 200 až 300 metry, malý křížek se mi občas ztrácel. Když bylo letadlo cca ve sto metrech, začalo stoupat rychleji, jak vlétlo do stoupavého proudu asi svahového původu, a stoupalo a stoupalo. Odpočítávání poslední půlminuty bylo nekonečné, už vím z dřívějška jaké to je, když se letadlo ve výšce najednou ztratí. Ale vydržel jsem a plyn jsem stáhmul opravdu až když hlas z rádia řekl NULA! image

Zvládnout jednoduché

Jak začít s létáním s rádiem řízenými modely - Zkuste to bez rádia!

Peter ukazuje létání s jednoduchým vystřelovacím kluzáčkem. Je zde ukázáno, jak by měl takový let vypadat.

Když člověk zkouší takovéhle věci, nemusí mu nikdo, až přejde na létání s rádiem řízenými modely, vysvětlovat, proč třeba musí v zatáčce přidat trochu plyn.

Přehled výrobců stavebnic leteckých modelů v rozsypu

Modely letadel - Stavebnice modelů letadel v rozsypu

naposledy přidané/změněné
cad2cnc.ch    Der Himmlische Höllein e.K.    Modellstudio Wolfgang Liening   

Výrobce stavebnic maket větroňů v rozsypu. Frank Albrecht. image německy
Dan Bartušek a Jindřich Král, výrobce modelů letadel v rozsypu. image česky
Výrobce maket větroňů v rozsypu. image anglicky
Výrobce modelů letadel v rozsypu - historických větroňů. Petr Bortel, Rokycany. image česky
Výrobce stavebnic modelů v rozsypu. image německy
Výrobce modelů v rozsypu, řezání laserem. Historické modely. Květoslav Štorek, Litomyšl. image česky
Výrobce stavebnic modelů v rozsypu. image německyimage anglicky
Výrobce stavebnic modelů v rozsypu. image anglicky
Prodejce. Výrobce modelů v rozsypu. (dřive Flair Products http://www.flairproducts.co.uk/)
Výrobce modelů letadel v rozsypu. Martin Hubený. image česky
Výrobce stavebnic modelů v rozsypu. image anglicky
Petr Doubrava, výrobce modelů letadel. image česky
Výrobce modelů v rozsypu. USA. Výrobce simulátoru Real Flight. Prodejce v ČR PanAir.
Výrobce stavebnic v rozsypu, velkých maket větroňů. Erik Herudek, Bolatice. image česky image anglicky
Výrobce imatrikulačních značek ze samolepících fólií pro modeláře. Výroba polotovarů na CNC laseru. Hlinsko. (bylo hiesbok.com)
Výrobce modelů v rozsypu. Jindřich Král, Kojetice na Mělnicku. image česky
Výrobce modelů. Výrobce stavebni v rozsypu.
Výrobce modelů letadel v rozsypu Břetislav Hala, Vizovice. Řezání laserem. image česky
Dovozce výrobků firmy Aeronaut. image česky
Výrobce stavebnic velkých maket - CNC, rozsyp.
Výrobce stavebnic leteckých modelů v rozsypu Wolfgang Liening, Německo. image německy
Výrobce modelů v rozsypu Petr Žák, Úvaly. image česky Bylo http://www.modelservis.websnadno.cz
Výrobce stavebnic modelů v rozsypu. image anglicky image francouzsky
Výrobce stavebnic velkých maket větroňů v rozsypu. Polsko. (image polsky)
Výrobce stavebnic modelů v rozsypu. Itálie. image anglicky
Výrobce stavebnic modelů v rozsypu. image anglicky
Výrobce modelů. Makety větroňů. Stavebnice dodávané v rozsypu v mšřítku až 1:2. Rakousko
Osobní stránka Pavola Vojteka. Výrobce stavebnic v rozsypu. image po slovensky
Prodejce motorů Zenoah / ZG. Výrobce modelů v rozsypu. Zastoupení u nás Elektro Čech image anglicky image německy
Výrobce modelů v rozsypu. USA. Prodejce v ČR PanAir.
Výrobce maket větroňů v rozsypu. image německy image anglicky image francouzsky

Protože někdy se těžko určuje, kdo je výrobce, kdo je výrobce a zároveň prodejce koncovým zákazníkům a kdo je jen prodejce, zkuste štěstí také zde: Přehled prodejců stavebnic leteckých modelů v rozsypu

Kousek po kousku, chvilku po chvilce

Kiwi F3RES - Stavba

9.8.2019

Pro díly trupu už musím sáhnout do pytlíku a chvilku v něm hrabat. Lišty do rohu trupu jsou popsané.

image

Zase si říkám, jak je to vše titěrné.

image

Lišty do rohu trupu jsou za centroplánem dost ohnuté, mám obavu, že budou moc pružit a že je budu muset nějak složitěji fixovat, ale i čerstvě nanesená disperze má dostatek síly. Jedny špendlíky píchám po obvodu balzové bočnice, tvoří tak šablonu, přitisknu k nim lištu a z druhé strany napíchám vedle lišty špendlíky, které lištu u této šablony drží.

image

Hned mohu přilepit do jedné bočnice překližkové přepážky. I u těch se mohu spolehnout na schopnost disperze podržet od počátku díl ve správné pozici. Namazat, ustavit do kolmé pozice a je to. Když beru přepážky do ruky, všímám si otvorů pro vedení bovdenů. Je to hezky domyšlené.

image

Beru do ruky i díly pro krabičku na zátěž a hned ji lepím. Tady přemýšlím, jak autor myslel popisek na dně krabičky, zda má být uvnitř krabičky nebo vně. Rozhoduji se, že dám popis směrem dovnitř, praxe ukáže, zda to byla blbost.

image

Krabička jde díky vlastnosti disperze držet díly u sebe slepit na jeden zátah. Kdybych to nezkusil, řekl bych, že to půjde takto najednou jen vteřiňákem.

image

Překližková výztuha dna trupu nejde nasadit. To je ale už známá věc v nulté sérii, chybí v ní jedna díra. Orýsovat, vytáhnout lupenkovou pilku, provrtat, vyříznout.

image

image

A stejně to nejde nasadit! Mám blbě zalepenou dolní lištu. Měla být posunutá, aby se do mezery vešel nos překližkové výztuhy. Mě zmátlo, že lišty ve stavebnici délkou odpovídají zalepení tak, jak jsem jej provedl já. Tak i ty nosy na výztuze dna trupu jdou pilkou pryč.

image

Hned se mi vybavila fotka Tomáše Hrubého. image

image

foto Tomáš Hrubý

Lepím to všechno po chvilkách vedle jiné činnosti, nejeví se to ani, že bych vysedával v dílně. Vždy si na pár minut odběhnu do dílny, přilepím, zajistím. Jde to samo. image

image

Použil jsem tip vyčtený na RC manii. Přebytečné lepidlo odstraňuji štětečkem namočeným ve vodě.

Narážím na limity

Kiwi F3RES - Stavba

10.8.2019

Vodítkem pro stavbu je pro mě jen plán a fotky Tomáše Hrubého. Ty jsou někdy trochu matoucí Třeba tahle, kde jsou díry pro spojky křídel v balzové bočnici úplně jinde. Evidentně Tomáš model stavěl z předsériových dílů. image

image

foto Tomáš Hrubý

Zase si říkám, jak je to vše titěrné.

Postup podle Tomášových fotek měl ale přivádí do slepých uliček. Jeho díly jsou zřejmě jiné na více místech a tak se musí lišit moje a jeho sestavvování.

image

Když jsem lepil překližkovou výztuhu dna trupu, nevšimnul jsem si, že jeden výřez v překližce bočnice je vyšší. Až teď, když mám do trupu před jeho uzavřením druhou bočnicí vlepit na dno výztuhu pro háček na vlekání, zjišťuji, že mám výztuhu dna do bočnice vlepenou blbě. Nos výztuhy už do hodně snížené díry nedostanu. Takže pilka a nos musí pryč.

image

Tahle výztuha na fotkách od Tomáše vůbec není a i partie trupu kolem výškovky vypadá na Tomášových fotkách jinak, než co vidím na svém plánu. Další postup se mi tak tak komplikuje, protože musím hodně dopředu promýšlet, co kde bude vlepeno. A to se nedá dát z koukání do plánu dohromady, to si musím všechny díly trupu rozložit na stole a s konstrukcí se seznámit mnohem podrobněji.

image

foto Tomáš Hrubý

Informace co k čemu kdy lepit prostě chybí!