image

Serva

Úvodstálý odkaz / permalink

28.09.2003

Servo je mechanizmus, který převádí signály přicházející z vysílače na mechanický pohyb. Přes táhla jsou spojena s kormidly modelu a umožňují tak řízení modelu na dálku.

Serva lze dnes rozdělit v zásadě do 2 typů:

 • analogová
 • digitální

podle velikosti:

 • běžná velikost
 • mini serva
 • mikro serva
 • obří

podle převodů:

 • plastové
 • kovové

podle ložisek:

 • jen s kluzným ložiskem
 • jedno kuličkové ložisko
 • dvě kuličková ložisko

Výběrstálý odkaz / permalink

01.02.2008

Protože není servo jako servo, je třeba se před nákupem serv do nového modelu zamyslet, jaká serva vybrat. Do modelů běžných velikostí je rozhodování poměrně snadné a jde dát na rady prodejce, který vám doporučí servo, které se v prodeji osvědčilo a na které nemá reklamace. Problém však nastane u serv miniaturních nebo naopak obřích. I o potřebné síle serva u modelů nezvyklých rozměrů se moc nedozvíte. V takovém případě se budete muset více pídit po zkušenostech kolegů modelářů.

Parametry serv lze získat na stránkách výrobců. O provozní spolehlivosti a odolnosti serv musíte sehnat reference od kolegů modelářů nebo ve svém kamenném obchodě.

Zásady
Neosazovat servo slabší, než je potřeba.
Nepřekračovat maximální napájecí napětí

Při dimenzování serva (výběru velikosti, síly a provedení) je třeba brát v úvahu všechny provozní vlivy. Tedy nejen samotný let, ale i pády a tvrdá přistání (třeba přistání s vysunutými klapkami do vysoké trávy) a také přepravu modelu. U některých modelů jsou síly od vlastní hmoty kormidla při nárazu větší, než síly aerodynamické.

Bohužel se také stává a to zejména u serv miniaturních a v nižších cenových relacích, že osvědčený typ je náhle vyráběn trochu jinak a jeho spolehlivost je tak horší, než udávají reference kolegů. To je cena za honbu za co nejnižší cenou.

Co je na štítkustálý odkaz / permalink

04.11.2009

Na štítku serva nebo v katalogu jsou uvedeny parametry serva. Co tyto údaje vlastně znamenají?

 • moment (torque) - síla serva [kg.cm/oz.in.].
  Síla, kterou servo vyvine na páce jednotkové délky 1 cm nebo 1 palec.
 • hmotnost (weight) - hmotnost serva [g/oz].
  Není vždy jasné, zda jde o hmotnost včetně přívodního kablíku nebo bez. oz je unce - cca 28g.
 • napájení - [4.8V/6V].
  4.8V udává, že servo je určeno jen pro napájení čtyřčlánkem 4 x 1.2V. 6V udává, že servo může být napájeno buď čtyřčlánkem 4 x 1.2V nebo pětičlánkem 5 x 1.2V. Při napájení pětičlánkem je servo rychlejší a silnější, ale má také větší spotřebu.
 • převody (gear) - materiál převodových kol.
  Například: plastové, kovové, nylon, karbonite, resin, ...
 • ložisko (bearing type)
  Například: nylon - kluzné ložisko, ball bearing (kuličkové ložisko) ...
 • rychlost (speed) [sec@60deg] nebo [s/60°].
  Čas v sekundách, za jaký se páka serva otočí o udaný úhel (zde 60 stupňů).
 • rozměry (size) - rozměry serva [mm/"].
  Rozměry krabičky serva bez patek a bez výstupního hřídele. " (uvozovky) je jednotka palec - 25.4 mm.
Sílastálý odkaz / permalink
04.11.2009

Článek teprve připravuji. Mějte prosím trpělivost.

Převody

Kovové převody jsou pevnější a servo tak snese rázy do kormidel. Plastové převody jsou náchylnější k poškození, ale mají zase delší životnost. Cena náhradních převodů se může u kovových převodů oproti převodům plastovým lišit až o řád.

Napájenístálý odkaz / permalink
05.11.2009

Serva jsou běžně napájena z jednoho akumulátoru společně s přijímačem. Z akumulátoru složeném ze 4 článků 1.2V (NiMH/NiCd)- tedy 4.8V. Pro toto jmenovité napětí platí uváděné paramatry serva.

U větších modelů se silnějšími servy a s delšími kabelovými rozvody se používá napájení pětičlánkem o jmenovitém napětí 6V. Pro toto napětí ale musí být servo konstruováno. Je to uvedeno v návodu k servu přiloženém.

Napájení pětičlánkem se používá kvůli eliminaci úbytků napětí na dlouhých přívodních kabelech k servům a/nebo kvůli dosažení vyšších výkonových parametrů serv. Serva napájená vyšším napětím pracují rychleji, mají větší kroutící moment, ale mají také vyšší spotřebu.

Uvedená jmenovitá napětí 4.8 nebo 6 Voltů neznamenají, že by se servo nemohlo napájet napětím nižším. U malých modelů, kde je třeba úzkostlivě šetřit hmotností nebo místem, se používá napájení jedním článkem Li-Pol. Některá serva jsou totiž schopna pracovat při napětí 3.6, 3.7 V. Chodí pomaleji, mají menší sílu, ale fungují. Samozřejmě je třeba pečlivě vyzkoušet, zda funguje spolehlivě i přijímač a zda chod více serv najednou celý systém "nepoloží".

Chybystálý odkaz / permalink
21.01.2004
Při výběru serva se můžete dopustit těchto chyb:
Převody se stále ničístálý odkaz / permalink
21.01.2004
Pokud se často ničí převody některého serva, je zvolený typ serva do modelu nevhodný.
Zvolili jste pro váš model příliš malé servo. Nahraďte jej nějakým větším, robustnějším. Měla by pomoci i náhrada serva s plastovými převody servem s převody kovovými.
stálý odkaz / permalink

Mikroservastálý odkaz / permalink

09.01.2004
Pro velmi malé modely o rozpětí do cca 300 mm a hmotnosti do cca 50 g se používají mikroserva.
Napájí se 2.8 - 5V a odběr je 20 - 100 mA. Hmotnost serv je menší než 2g. Síla na páce serva je v setinách N.

Digitální servastálý odkaz / permalink

09.09.2004

Digitální serva mají přesnější nastavení polohy než serva analogová. Mají také větší odběr.

Digitální serva umožňují:

 • nastavení polohy fail safe
 • nastavení rychlosti (zpomalení chodu serva)
 • nastavení velikosti výchylek
 • nastavení neutrálu
 • nastavení necitlivosti
 • reverzace

Serva se programují programátorem. Každý výrobce dodává programátor svůj. Programátory a serva různých výrobců nejsou mezi sebou kompatibilní.

Programátor digitálních serv Hitecstálý odkaz / permalink
12.09.2004

Programátor stojí docela dost peněz - cca 4500 Kč. Jeho označení je HFP-10. Funguje i jako tester serv.

Na stránkách Zdeňka Zvědělíka z Břeclavi je český stručný návod (PDF) k HFP-10.

Programátor digitálních serv Multiplexstálý odkaz / permalink
12.09.2004

Programátor je levný - asi 800 Kč. Jeho označení je SERVO-MASTER. Funguje i jako tester serv.

Proč programování servastálý odkaz / permalink
25.01.2006

Někdo může namítnout, k čemu je programování serva, když dnešní vysílače umí nastavit vše potřebné.

Pokud ale jedno kormidlo ovládá více serv, je třeba sladit jejich dráhy a velikosti výchylek. A to už nejde vysílačem provést.

Údržba
Serva není třeba při běžném rekreačním provozu modelů nějak udržovat. Stačí udržovat je v čistotě. Po havárii nebo při divném chování serva lze i na servu provést údržbu.
Kdy se pustit samostatně do údržby
Údržba vyžaduje otevření serva a jeho rozložení. Aby servo zase fungovalo, je třeba ho zase sestavit. Není to složité, ale vyžaduje to trochu pozornosti a většinou i dobrý zrak. Jste-li techničký antitalent, svěřte akci odborníkovi.
Rozebrání servastálý odkaz / permalink
28.09.2003
Při údržbě je třeba servo rozmontovat a nakonec zase smontovat.

Pokud se pouštíte do rozbírání serva poprvé, postupujte uvážlivě. Je na místě si nějak poznamenat, jak jsou jednotlivé části serva uvnitř poskládány. Nejde jen o sestavení převodovky, ale i tak zdánlivě jednoduchá a jasná věc, jako je poloha destičky servozesilovače a kablíků vám mohou při zpětné montáži zamotat hlavu.

Pokud budete chtít rozebrané servo zkoušet, dbejte na to, aby jste si elektroniku serva nevyzkratovali vodivými předměty na stole.

Převody serva jsou namazány vazelínou. Nezamažte si je nepořádkem z pracovního stolu.

Používejte odpovídající nářadí! Není nic trapnějšího, než když mají vaše serva ožvýkané hlavy šroubů. Zahoďte tedy šroubovák po dědovi a než začnete, kupte si nový.

Údržba potenciometru servastálý odkaz / permalink
18.10.2005

Některé problémy se servem mohou být způsobeny potenciometrem serva. Pokud se páka serva začne pohybovat trhaně nebo kmitá okolo středové polohy, může být problém v poteciometru. Někdy ho stačí vyčistit.

Servo je třeba rozebrat. Potenciometr je otevřené konstrukce a jeho dráha je z jedné strany dobře přístupná. Potenciometr vytáhnu mimo těleso serva a injekční stříkačkou jej propláchnu lihem (lepší by bylo použít izopropylen).

Cukající se servostálý odkaz / permalink
02.01.2004
Po 5 měsících provozu mě začalo zlobit servo Hitec HS55 na křidýlku (Ocelot). Hodinu fungovalo bez problémů a potom začalo kolem středové polohy kmitat. Tak se chovalo třeba 20 minut. Šlo s tím létat. Pak se zase uklidnilo. S postupem času se tento nešvar projevoval na stále delší dráze a servo občas na malé výchylky nereagovalo. Křidýlko potom zůstával trochu vychýlené a s tím už létat nešlo.

Podle všeho potenciometr. Nakonec jsem se rozhodl servo rozebrat a na potenciometr se podívat. Protože se jedná o servo miniarurní, je všechno miniaturní. I šrouby, na které je třeba mít správně veliký (nebo malý :-) křížový šroubovák. Sundal jsem páku. Vyšrouboval jsem 4 dlouhé šrouby, odstranil dno skříně serva i horní víko. Pro jistoti jsem si načrtl složení převodovky a potom sejmul ozubená kola. Ze serva jsem vytáhl destičku plošného spoje a odstranil šroub přidržující potenciometr. Potenciometr jsem vytlačil za jeho hřídelku, vytáhl jsem ho mimo skříň a prohlédl odporovou dráhu. Nebylo na ní vidět žádné opotřebení. Prostříkl jsem potenciometr benzínem a servo zase složil. Problém s cukáním zmizel.

Životnost?

Asi 70 - 140 hodin podle článku Michala Černého (viz RC modely 3/1999 nebo Michal Černý)

Opotřebení: vydření odporové dráhy - servo cuká, opotřebení nebo poškození převodovky.

Napájení servstálý odkaz / permalink

20.03.2004

Při návrhu elektrické výzbroje modelu je třeba vědět něco o napájení serv. Změřil jsem si odběry některých serv, některé údaje jsem převzal od jiných.

výrobce typ napájení
[V]
kroutící
moment
[Ncm]
odběr [A] zdroj
Hitec HS-300 4.8 / 6 ? / ? ? / 0.5  
Hitec HS-700BB 4.8 / 6 ? / 120 ? / 0.5  
Hitec HS-125MG 4.8 / 6 ? / ? ? / 0.6  
Hitec HS-81 4.8 ? 1.1 pulzně Kroufek
Hitec HS-81 upravené
viz Úprava napájení serv
4.8 ? 0.65 pulzně Kroufek

Standardní servo má menší odběr, než servo miniaturní. Pro vaše úvahy je přibližný odběr serva při plném záběru asi 1A.

Úprava napájení servstálý odkaz / permalink

09.01.2004

Malá serva mají velké odběry. Jsou-li napájena z obvodu BEC regulátoru motoru elektroletu, hrozí selhání funkce přijímačové části kvůli omezování proudu obvodem BEC. Proto někteří modeláři upravují serva tak, aby jejich odběr byl menší.

V RC revue 1/2004 popisuje tuto úpravu Jaroslav Kroufek. Do přívodních vodičů motoru serva vřadí odpory 1Ω. Odběr serva klesne přibližně na polovinu, ale zmenší se také jeho kroutící moment a rychlost.
Špatná zkušenoststálý odkaz / permalink
12.01.2004
V diskuzi Mojehobby popisuje svoji špatnou zkušenost s podobnou úpravou Felda.
Osobně jsem tuto úpravu před pár lety zkoušel a nenadchla mě. Vzhledem k tomu že se jednalo o slow fly mě netrápilo snížení síly ani rychlosti serva, ale co mě dost vadilo bylo, že serva špatně najížděla na požadované polohy a hlavně v neutrálu stále vrněla. Odpor byl jeden a to kolem 3 ohmů.

Digitální serva a napájení pětičlánkem (6V)stálý odkaz / permalink

24.08.2004

V jedné z diskusí se objevila otázka:

Jsou problémy s provozem digitálních serv při napájení 5 články? Slyšel jsem, že je třeba stabilizátor na 5.5 V.
.

Není to třeba. Plno lidí provozuje digitální serva napájená 6V.

Pramen: RC Universe - diskuse

Konektory servstálý odkaz / permalink

10.11.2004

Rádia různých výrobců používají různé typy konektorů. Na to je třeba při koupi rádia i při dokupování příslušenství dbát. Situaci ulehčuje, ža někteří výrobci se shodli na standardu - tedy shodných konektorech se shodným zapojením vývodů. To umožňuje kombinovat výrobky různých firem. Shodný konektor však sám o sobě ještě k zajištění správné funkce nestačí. Musí souhlasit i tvar řídících impulzů.


image více ...

Otočení smyslu výchylek servastálý odkaz / permalink

02.01.2004

Někdy je třeba otočit výchylky serva. Dnešní vysílače už většinou umí změnit smysl výchylek v menu vysílače, ale jsou-li třeba dvě serva zapojena na jeden kanál přes Y-kabel, musíme otočení výchylek řešit jinak.

Smysl výchylek serva je možné změnit zásahem do serva (rozebrání, pájení). Nevýhodou tohoto postupu je, že vznikají 2 sady serv. Meupravená a upravená.

Úprava serva se provede přehozením krajních přívodů k potenciometru a současně přehozením přívodů k motorku uvnitř serva. Servo s obráceným smyslem výchylek si označte, abyste jej vždy mohli namontovat kam patří.

Roman Kolbábek (Kolbiš) upřesňuje: 

Dělal jsem to mockrát (často tam a pak zase zpět) v době, kdy jsem mel ještě Modelu a tento vysílač reverz neuměl. Dokonce se tehdy prodávala serva s označením xyz-R a ta byla reverzována od výroby. U serv ST-1 jsem to i používal k jejich "opravě". Přece jen vyšel pak neutrál kousek vedle toho původního a potenciometr pak tedy jezdil v místech, kde tolik nechrastil. Moderní serva ale mají motor i potenciometr zaletovány přímo do plošného spoje (Futaba FP-S148), takže tam tato úprava udělat nejde.

Otázky a odpovědi
Opačně se otáčející servostálý odkaz / permalink
27.01.2012

? Nahradil jsem poškozené křidélkové servo servem podobných rozměrů, ale jiné značky. Servo ale chodí opačně, než předchozí servo. Je to jiným zapojením kablíků v propojovacím konektoru? Mám na křidélkách dvě serva připojená přes Y kabel.
Ne není. Popřehazováním kablíků v konektoru dosáhnete v lepším případě nefunkčnost serva, v horším případě ho zničíte a s ním případně i přijímač. Otočit smysl chodu serva lze buď nastavením ve vysílači, nebo zásahem do serva. Viz návod Otočení smyslu výchylek serva.

Výrobci serv zřejmě nevýrábí všichni všechna serva se stejným smyslem výchylek. Je na to třeba myslet už v návrhu rozložení serv v modelu. Ve vašem případě máte jedinou možnost. Otočení výchylek zásahem do serva. Přepnutí ve vysílači nemá smysl, protože máte serva připojena přes Y-kabel na jeden výstup přijímače a otočením výchylek by se vám spravily výchylky na tomto servu, ale otočily na tom druhém.

Náhradní dílystálý odkaz / permalink

28.02.2004

Občas se stane, že se servo při havárii poškodí. Potom se hodí nějaké náhradní díly. Něco lze běžně koupit, něco se koupit nedá.

Běžně se dají na běžná serva koupit:

 • páky serva
 • náhradní převody
 • příslušenství pro instalaci serva
 • náhradní krabička serva

Nedá se koupit náhradní potenciometr ani elektromotor.

Ceny plastových převodů bývají v řádech desetikorun, ceny kovových převodů v řádech stokorun!

Páky servstálý odkaz / permalink

04.10.2004

Při nákupu pák serv musíte vědět, na jaká serva páky chcete. Graupner má jiné rozměry tisícihranu na výstupním hřídeli než Hitec! (například)

Pokud mi je známo, tisícihrany jsou společné těmto servům:

 • Hitec
 • Futaba
 • JR, Graupner, Multiplex, Airtronix

Při kompletaci sady náhradních dílů na dovolenou nebo modelářský výlet byste měli mít i náhradní páky.

Přehled výrobců servstálý odkaz / permalink

05.08.2014
Výrobce vysílačů, nabíječů.
Výrobce vysílačů, serv, přijímačů, nabíječů atd. Taiwan.
Výrobce RC souprav, samostatných vysílačů, přijímačů, serv, regulátorů.
Výrobce vysílačů Profi mc 3030, Profi mc 4000, Royal Evo, Cockpit, Pico, přijímačů a serv.
Výrobce serv. Německo. image anglicky image německy

Pojmystálý odkaz / permalink

17.11.2004
ATV Nastavení dráhy serva. Servo se normálně pohybuje přímo úměrně délce řídícího impulsu. Některé vysílače umožňují změnu této závislosti. Viz například Multiplex Evo. Také některá digitální serva umožňují změnit tuto závislost.
BB Ball Bearing. Kuličková ložiska serva.
MG Metal Gear. Kovová převodová kola serva.

Na co si dát pozorstálý odkaz / permalink

05.08.2009

Na co si při používání serv dát pozor?

Při vyměřování délky kabeláže k servům a výběru prodlužovacích kablíku podle délky můžete narazit na malou zradu. Vyměříte si vše pečlivě, nakoupíte prodlužovací kablíky potřebné délky a při montáži kabeláže třeba do křídel zjistíte, že vám najednou u jednoho serva chybí 5 cm! Problém je v tom, že koupíte 4 serva stejného typu, ale ta serva mohou být z různých sérií a mají různě dlouhé kablíky.

U mini a mikroserv je přívodní kablík v poměru k servu mohutný. Jeho ukotvení v krabičce serva není možné provést tak, jako u serv běžné velikosti. Výrobci to řeší tak, že je kablík v krabičce serva zajištěn tavným lepidlem. U některých sérií toto zajištění chybí a přívodní kablík se za letu uklepe. U malých modelů se kabely vedené trupem nezajišťují proti pohybu tak, jako u velkých modelů a také se s nimi častěji manipuluje. I malé pohyby kablíku mohou vést k jeho uklepání.


Přehled servimage

Viz také

Postupy, Instalace serv,


kam dál: Ovládání modelů rádiem - Jak to funguje


přehled kapitol:

 1. Ovládání modelů rádiem - Radio Control / RC
 2. Ovládání modelů rádiem - Jak to funguje
 3. Ovládání modelů rádiem - Základní vědomosti
 4. Na co nejspíš narazíte