¦ Kontakt ¦ Hledat image

Salzburg, Hangar-7 stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

04.06.2012

Konec prázdnin jsem trávil v malém městečku Fuschl am See v podhůří rakouských Alp. Letadla jsem s sebou žádná nebral, protože jsem nechtěl se svým "leteckým" programem narušovat program zbytku výpravy. Programem bylo týrat si tělo na kole a relaxovat u krásných jezer Mondsee, Altersee, Wolfgangsee, Traunsee a dalších (viz mapu ).

Při první seznamovací vycházce nás zaujala zajímavá moderní stavba na okraji městěčka Fuschl pod lesem:

image

Komplex moderních budov na nás působil v malebném prostředí rakouského venkova trochu jako místo přistání marťanů. Nikde žádná firma, nikde žádná popiska, ze které by se dalo usoudit oč jde. Hotel? Bazén? Kanceláře? Až z Internetu jsme se dozvěděli, že jde o ředitelství Red Bullu.

Zatím, co ostatní mudrovali nad tím, jak taková voda v plechovce vynáší, mě se hned vybavil Mitchel v Roudnici s logem Red Bullu na vyleštěném stříbrném trupu. Hned jsem si informaci o tom, že tu je ředitelství Red Bullu spojil s průletem vrtulníku nad naším údolím, na jehož trupu jsem tušil logo Red Bullu, ale připadalo mi to v tu chvíli nepravděpodobné. Protože jsem věděl, že Red Bull je rakouská firma, napadlo mě, že by mohl mít svoje letadla na letišti v Salzburgu. Tam jsem chystal cyklistický výlet.

Na letiště Salzburg (LOWS) jsem se skutečně vypravil a když jsem na kole objížděl všechny spotterské posty kolem letiště, narazil jsem na dva skleněné hangáry a u nich byla nenápadná cedulka "The Flying Bulsl". U druhé budovy bylo parkoviště a lidé chodili dovnitř prosklené budovy. Nahlédl jsem tedy dovnitř a zjistil, že je zde muzeum Hangar-7. Vstup je volný, neplatí se nic a i parkování venku je zdarma.

image

Jmenuje se to Hangar-7, ale jsou to vlastně hangáry dva - hangár č. 7 a hangár č. 8. Jeden je jakousi výstavní halou, kde jsou k vidění letadla, která vídáme létat na různých leteckých dnech po Evropě, jsou zde nějaká auta a obrazy a je to jakási výkladní skříň Red Bullu a jeho majitele Dietricha Mateschitze. Druhý hangár je veřejnosti nepřístupný.

Návštěva hangáru je příjemná záležitost. Mimo jiné proto, že i když je venku třicet, uvnitř je příjemná teplota udržovaná klimatizací. Hala je vydávána za architektonický skvost (sic), jako cíl gurmánů (je zde restaurace - drahá) a centrum umění (v části haly je expozice obrazů - hrozných image). Já jsem si představil ty kilowaty co sežere ta klimatizace, ale je hezké vidět skleněnou střechou startující letadla z dráhy v těsném sousedství hangáru.

Mě zajímají letadla. Co je zde k vidění? V hale jsem našel tyto typy:

 • B-25J Mitchell
 • F4U-4 Corsair
 • P-38L Lightning
 • PT-17 Stearman
 • AlphaJet
 • Cessna CE208 na plovácích
 • Fairchild PT-19

Na ploše před hangárem jsem našel:

 • DC-6B
 • EC-135
 • Bell TAH-1F Cobra
 • Bell 47G

Expozice letadel je až trochu sterilní. Letadla jsou tak nablýskaná, že jsou ve slunci pronikajícín střechou špatně "čitelná" (na fotografiích to je dobře vidět). Lesk je nepřirozený, nikde není ani troška nečistoty, nikde není vidět nějaké provozní opotřebení, nic není cítit. Kdybych ta letadla neviděl létat, nevěřil bych, že to jsou létající exempláře. Letadla lze obejít kolem dokola. Není bohužel možné nahlédnoutt do jejich kabin. Pěkný je rozhled z rampy vystupující podél jedné stěny nad expozici. Dobře je vidět i na plochu mezi hangáry, kde se pracuje na dalších letadlech a občas některé z letadel odletí nebo přiletí.

Já zrovna koukal na předletovou prohlídku DC-6 (je to letadlo, ve kterém létal Tito). Když jsem tentýž den seděl v domě ve 25 km vzdáleném Fuschl am See, kde jsme bydleli, a zaslechl nezvykle hluboký zvuk motorů (přes údolí přelétávaly spousty sportovních letadel), vyběhl jsem ven a mohl sledovat čtyřmotorového Douglase, jak točí nad ředitelstvím Red Bullu ostrou zatáčku. Podruhé jsem byl ve sprše a když slyším zase neobvyklý zvuk, běžel jsem před dům jen tak. Víc než obtočit ručník kolem pasu a popadnout foťák jsem nestihl. Ale fotky mám! image Potřetí jsem vyběhl bez bot jen ve slipech a tričku a čekal, kdy se letadlo vyhoupne přes horizont a až po chvíli mi došlo, že pan domácí nahodil za domem velkou čtyřtaktní sekačku s lištou image

Letiště Salzburg a Hangar-7 <- klikni pro vstup do fotogalerie

Návštěvu této expozice vám určítě doporučuji. Je to na cestě na jih a pokud jedete po dálnici A1 (E55) kolem Salzburku, stačí sjet z dálnice podle směrovky "airport", ale ze silnice čáslo 1 neodbočujte k budově letiště, ale pokračujte přímo pod letiště do tunelu (silnice prochází pod středem letiště) směrem do centra Salcburku a za tunelem odbočte na první křížovatce doprava (směrovka "Hangar-7"). Budete mít příjemnou pauzu na cestě na dovolenou. Pokud vás vaše rodina nechce doprovázet po expozici, může si posedět v křesílkách v příjemném ovzuší (doslova) podbarveného nevtíravou hudbou. Nebo v kavárně u kávy a zákusku. Otevřeno je od 9:00 do 22:00!

Užitečné odkazy

Hangar-7 - domovská stránka
The Flying Bulls - domovská stránka
fotodoprava.com - fotografie z letiště


zpátky na: Muzeum ve Speyeru │ dál na: Wasserkuppe


přehled kapitol:

 1. Letecká muzea
 2. Vojenské letecké muzeum Kbely
 3. Letecké muzeum v Kunovicích
 4. Muzeum ve Speyeru
 5. Hangar-7
 6. Wasserkuppe
 7. Muzeum v Sinsheimu
 8. Muzeum Pensacola
 9. Kuk do muzea
 10. Adresář leteckých muzeí

(zveřejněno v rubrice Letectví | Za letadly)