image

Zkušenosti s Duplexem v házedle stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

18.4.2009

Od listopadu 2008 létám s modulem Duplex TU instalovaným v Multiplex Evo 9 a házedlem Long Shot osazeným přijímačem Jeti Duplex R4. Zvolil jsem tuto kombinaci proto, abych si mohl ověřit provozní vlastnosti tohoto systému s co možná nejmenšími náklady před jeho instalací do velkého modelu.

image

Modul je vložený do prostoru pod displejem vysílače. Jeho kablík jsem opatřil konektorem "Modela" - samice.

Patice antény s připojeným koaxiálem v mém případě nešla protáhnout trubkou po původní anténě a tak jsem pro anténu vyvrtal otvor ve skříni vysílače kousek vedle příruby původní antény. Původní anténu mám vyjmutou.

Spotřeba vysílačového modulu se mi jeví menší, než spotřeba původního VF modulu 35 MHz. Životnost vysílačového akumulátoru (délka provozu na jedno nabití) se tak prodloužila.

V modelu je přijímač umístěn v místě původního Rexe 5 a anténky jsou vystrčeny z gondolky trupu ven do stran, takže při pohledu shora se jeví jako V s vrcholovým úhlem 90 stupňů.

Řízení funguje spolehlivě na vzdálenost 600 m. Dál jsem se nedostal. Zkoušel jsem lety těsně nad zemí (2-3 m) ve vzdálenosti 300 m. V tomto režimu měly všechny mé přijímače na 35 MHz problémy, ale Duplex fungoval bez problémů.

Odpadly také problémy při letu na zádech ve větších výškách, kdy měl Rex 5 na 35 Mhz výpadky zřejmě kvůli tomu, že anténa normálně vlající pod trupem visela přes uhlíkovou trubku ocasního nosníku.

Spotřeba přijímače se pohybuje v běžných mezích. Při létání s Rex 5 35 Mhz jsem měl dobu pro bezpečné létání určenou na 1 hodinu létání. Tuto hranici dodržuji nadále a nestalo se mi, že bych akumulátor přijímače předčasně vybil.

Přijímač hlásí přibližně po třiceti minutách létání pokles napětí napájecího akumulátoru. Je to způsobeno měkostí malého akumulátoru 330 mAh, který neutáhne pohyb všech 4 serv najednou. Řízení ale pracuje bez problémů.

Po přerušení napájení přijímače a jeho obnově se komunikace a schopnost ovládat model obnoví prakticky hned.

Vytuhnutí komunikace stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

18.4.2009

Dnes jsem zaznamenal první problém ve funkci systému JETI Duplex. Létal jsem s Multiplex Evo 9 s modulem Duplex TU s házedlem Long Shot s přijímačem Jeti Duplex R4.

Při letu ve výšce cca 40 - 50 m a vodorovné vzdálenosti ode mne cca 30 - 40 m přestal model reagovat na povely a řízení se obnovilo až po delší době (odhadem přes 15 sekund).

Okamžitě jsem zareagoval pokusy o změnu polohy vysílačové antény, zkrácením vzdálenosti během za modelem a kontrolou, zda je vysílač v chodu.

Model přešel do fail safe režimu a v pomalém houpávém letu se v levé zatáčce snášel k zemi. Z frekvence "hupů" a jejich odhadovaného počtu jsem odhadl čas, kdy vysílač s modelem nekomunikoval na 10 - 15 sekund. Po celou dobu výpadku byl modul vysílače zticha a nesignalizoval žádné problémy.

Na letišti nebyl mimo mě nikdo. Nejbližší možné místo, kde by mohl někdo zapnout modelářský vysílač, byla dílna na letišti vzdálená od modelu 450 m. Vysílač i přijímač měly nabité zdroje. Anténky přijímače byly řádně vystrčeny z gondolky trupu "jako sumčí vousy" a létal jsem s nimi takto i ve vzdálenosti mnoha stovek metrů. Po incidentu jsem ještě 15 minut bez problému létal.

Kontrola vysílačového modulu stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

19.4.2009

Už jsem to měl udělat dávno. JETI model doporučuje zkontrolovat vysílačové moduly podle výrobního čísla, zda nepatří do skupiny nepovedených kousků:

U některých kusů vysílačových modulů Duplex byla zjištěna zvýšená citlivost na rušení, které může za jistých okolností vést až ke krátkodobé ztrátě spojení s přijímačem. Jedná se o menší počet vysílačových modulů, kde jsou použity takové komponenty u kterých náš dodavatel nedodržel deklarované parametry.

Garantovat bezchybnou funkci takového modulu lze pouze výměnou této součásti nebo změnou jejího pracovního režimu.

Chtěl jsem to udělat už včera, ale nějak se z webu Jeti vytratil program pro kontrolu sériového čísla. Teď po odpoledním incidentu to udělat musím!

Program jsem nakonec získal poštou od jiných uživatelů tohoto systému. Hlásí CHECK UP a tedy mě čeká odeslání modulu k Jeti na kontrolu.

Ten problém popisují uživatelé tak, že komunikaci zaruší jiný systém - třeba Assan. Já jsem však byl na letišti sám. Jediné, co mě napadá je vodojem, který je vzdálený 750 m a je osazen anténami internetových providerů. Možná jsem se dostal do "zorného pole" některé z vykrývacích směrových antén bezdrátového internetu.

Budu s napětím čekat na zprávu od Jeti. Bude-li jejich závěr - modul je v pořádku, jsem v troubě, protože nebudu mít k systému důvěru. Bude-li jejich závěr - modul nebyl v pořádku a dostanu jiný, jsem stejně v troubě, protože budu muset začít zkoušet systém znova, než nabydu k systému důvěru image

Vyměněný vysílačový modul stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

7.5.2009

Dnes mi přišel balíček od JETI model. Po kontrole jsem vysílačový modul minulý týden v pondělí poslal do Jeti a dnes mi přišel zpět.

Poslali mi jiný (nový) modul s omluvným dopisem a modulem pro měření proudu jako dárkem. Závěr Jeti je, že modul, se kterým jsem měl problém, byl opravdu vadný.


předchozí stránka imageJETI Duplex - Zkušenosti (3)Zkušenosti s Duplexem v elektrovětroniimage