image

Candle stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

16.03.2023

Candle je program pro ovládání CNC strojů - routerů s firmware GRBL.

web: github.com/Denvi/Candle

Program umožňuje ovládat stroj pomocí tlačítek na obrazovce, pomocí tlačítek nemerické klávesnice a zadáváním příkazů přes konzolu. Umí poslat program G-code do stroje, zobrazuje stavy stroje. Umí zobrazit G-code - cesty nástroje, souřadný systém.

Chvilku mi trvalo, než jsem pochopil, jak Candle se strojem , ve kterém je GRBL, komunikuje. Candle je vlastně jen taková chytrá konzola, která umožňuje do GRBL ve stroji posílat po sériové lince sady příkazů G-code plus nějaké specifické přílazy firmware GRBL. Ten je vykonává a po každé sadě příkazů posílá zpět informace, co se stalo ve stroji. Ten G-code čte ze souboru s vaším programem, nebo je zadáváte ručně do konzoly. A taky jsou tyto kódy pod tlačítky Candle. Z uvedeného je patrné, že je dobré vědět taky něco o GRBL.

S instalací stroje LUPA-CNC jsem získal verzi Candle 1.1.7.

Candle 1.2 stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

28.03.2023

Candle ve verzi 1.2.15b má možnosti, které předchozí verze nemá. Některé věci ale fungují trochu jinak a to je při přechodu ze starší verze trochu matoucí. Autor změnil trochu filozofii ovládání programu. Pro mě je ale zásadní, že si lze zásadně změnit uspořádání obrazovky programu.

image

Mě se líbí koncepce, kdy jsou všechny věci v jednom okně. Jak je někde posuvník, přepínání mezi okny a podobně, komplikuje to ovládání. V menu programu přibyly volby, které umožňují přizpůsobení vzhledu programu vlastním preferencím. Tak jsem si mohl nastavit vzhled programu tak, abych nemusel přepínat ani posouvat.

image

image

Drobné zádrhely

Ve verzi 1.1 mohu během pojíždění pomocí klávesnice zrychlovat a zpomalovat za jízdy. Ve verzi 1.2 musím zastavit - pustit tlačítko pro pojezd, změnit tlačítkem + nebo - rychlost a potom jet dál.

Tlačítko Abort nepřeruší vykonávání programu hned.

Chyby stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

19.03.2023

Někdy se stane, že program Candle něco neudělá, jak si člověk představoval, zejména, když v něm něco nastavuje. Candle vypíše do příkazové konzoly chybu - "err"" s nějakým číslem. Je užitečné vědět, co to číslo znamená.

Poznamenal jsem si je:

image

Popis chyb najdete v dokumentaci firmware GRBL.

Zdroje stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

16.03.2023

Na co si dát pozor stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

22.03.2023

Program Candle musí být na počítači s Windows pořád v popředí. Není beztrestně možné během obrábění přepnout třeba do Facebooku a tlachat s kamerády. I když to neděláte, může se během běhu programu probudit třeba antivir a hlásit vám, že se právě stáhla a nainstalovala jeho nová verze. Okno antiviru se dostane navrch a Candle přestane korektně komunikovat!

Je to díky principu fungování programu Candle s firmware GRBL ve stroji a principu fungování Windows. Ideálně je mít systém počítače a celý počítač vyhrazený jen pro ovládání stroje nespojený se světem. Pak se nemůže stát, že vám procesy běžící ve vašem počítači nějakou aktualizací z internetu rozhodí fungování vašeho obráběcího centra. Ale funguji bez problému s běžným notebookem připojenýmn do sítě. Abych nemusel běhat mezi počítači s USB pamětí, programy do stroje dostávám po síti a bez problémů funguji. Kdybych se chtěl posichrovat, vypínal bych na notebooku před spuštěním obrábění síť.


zpátky na: Postprocesor pro Fusion 360 │ dál na: Ovládání .. ioSender


přehled kapitol:

 1. LUPA-CNC
 2. Co musím na začátku udělat
 3. Postprocesor pro Fusion 360
 4. Candle
 5. ioSender
 6. Odsávání
 7. Upínání
 8. Spoil board
 9. Upínání podtlakem
 10. Úvahy geometrické
 11. Obrábění kovových materiálů
 12. Zdroje
 13. GRBL
 14. Zásady
 15. Kontroluji
 16. Tipy
 17. Lupa-CNC, co s tím dělám
 18. Parametry stroje

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | LUPA-CNC)