Vytváření fotografií 360 dronem ručně
Problém automaticky vytvořeného panoramatu je, že automat ne vždy poskládá panorama správně a dodatečně už nedokážete pokažený snímek opravit. Jedině tak, že se na místo vypravíte znova a budete mít při fotografování více štěstí. Výhodnější, ale i pracnější je, když dronem pořídíte na místě jednotlivé fotografie a poskládáte je až doma na počítači. Pak máte možnost pohlídat si detaily spojování jednotlivých snímků a můžete kouzlit s expozicí.
Fotky můžete pořídit manuálně stejně, jako když fotíte fotoaparátem na zemi. Zvolíte si začátek, směr, ve kterém začnete fotit, nastavíte gimbal aby koukal vodorovně a uděláte snímek, zapamatujete si motiv na pravém okraji záběru a otočíte dron doprava, až bude ten motiv u levého okraje záběru, uděláte snímek, zapamatujete si motiv na pravém okraji záběru a otočíte dron doprava, až bude ten motiv u levého okraje záběru, uděláte snímek a tak až dokončíte celý kruh. Skloníte gimbal šikmo dolů a uděláte snímek, zapamatujete si motiv na pravém okraji záběru a otočíte dron doprava, až bude ten motiv u levého okraje záběru, uděláte snímek a tak zase celý kruh. Skloníte gimbal ještě více a nafotíte další kruh. U klopení gimbalu máte k dispozici údaj ve stupních, můžete tedy pohodlně nastavit sklopení gimbalu tak, jak jste si vyzkoušeli u předchozích focení. Vyfotíte tak postupně scénu kolem dokola a nakonec uděláte snímek kolmo dolů. Minimálně 23 snímků.
- 9 snímků v první řadě
- 7 v druhé řadě
- 6 ve třetí řadě
- 1 kolmo dolů
Expozici můžete nechat na automatice dronu, nebo ji můžete řídit ručně. Preferuji manuální nastavení expozice, většinou to dává lepší výsledky.
Snímky doma přehrajete do počítače a zpracujete nějakým programem, který je dovede pospojovat do panoramatu. K dispozici jich je poměrně dost:
- PTGUI Pro
- Hugin Panorama Software
- AutoStitch
- GigaPan Stitch
- Microsoft ICE
- PhotoStitcher
- Panorama Stitcher Mini
- Lightroom Classic
Panorama si můžete prohlížet klepnutím myši na . Držením levého tlačítka myši můžete panoramatem otáčet, kolečkem myši přibližovat.
S tabletem nebo telefonem se můžete rozhlížet otáčením a nakláněním přístroje.
Při takovémto snímání panoramatu vám může pomoci software, alternativní program pro ovládání dronu Dronelink umí fotky pořídit za vás.