image

Vytváření fotografií 360 dronem stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

14.07.2021

Panoramatická fotografie 360 pořízená venku ze země ze stativu nebo ze selfie tyče má jako dominantní motiv objekty blízko fotografického aparátu. Zachytí tak atmosféru ulice, lidi v nejbližším okolí. Pokud chce člověk zachytit sovislosti města, souvislosti krajiny, musí vylézt na věž, na střechu, na skálu, na rozhlednu. Ve městě je často velmi omezující doba, kdy se můžete dostat na věž. Otevírací doba 9:00 - 18:00 vás připraví o zlatou hodinku. V přírodě zase nemusí být k mání vhodné vyvýšené místo. Dron je takový pohotový stativ, který můžete rychle postavit kdekoliv a vytáhnout ho do výšky jakou potřebujete pro pěknou kompozici.

Panorama si můžete prohlížet klepnutím myši na image. Držením levého tlačítka myši můžete panoramatem otáčet, kolečkem myši přibližovat. S tabletem nebo telefonem se můžete rozhlížet otáčením a nakláněním přístroje.

Panoramatickou fotku umí některé drony udělat plně automaticky. Přiletíte do požadované pozice, stisknete tlačítko a dron začne sbírat fotografie svého okolí. Postupně se na místě otáčí a fotografuje, trvá to cca minutu. Když nafotí všechny potřebné fotky, sám je ještě za letu poskládá do jedniného snímku vhodného pro promítání sférických fotek.

image

Má to svá úskalí, někdy to plně automatické skládání snímků nedopadne dobře. Fotografie nejsou správně pospojovány nebo někdy je scéna expozičně velmi obtížná a automat zvolí špatnou strategii. A přijdete na to až doma, když budete koukat na fotografii na velkém monitoru.

image Problém je, že už nedokážete pokažený snímek opravit. Jedině tak, že se na místo vypravíte znova a budete mít při fotografování více štěstí. Výhodnější, ale i pracnější je, když dronem pořídíte na místě jednotlivé fotografie a poskládáte je až doma na počítači. Pak máte možnost pohlídat si detaily spojování jednotlivých snímků a můžete kouzlit s expozicí.


zpátky na: Vytváření fotografií 360 kamerou GoPro Max │ dál na: Vytváření fotografií 360 dronem ručně


přehled kapitol:

 1. 360° panorama
 2. Vytváření fotografií 360 kamerou GoPro Max
 3. Vytváření fotografií 360 dronem
 4. Vytváření fotografií 360 dronem ručně
 5. Vytváření fotografií 360 dronem programově
 6. Vytváření fotografií 360
 7. Hugin
 8. Prohlížení fotek 360
 9. Prezentace fotek 360
 10. Moje fotografie
 11. Inspirace

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Fotografie | 360° panorama)