image

Hugin stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

20.06.2022

Hugin je program, který dokáže ze sady jednotlivých fotek nafocených z jednoho místa všemi směry okolo složit panorama 360°.

download: sourceforge.net/hugin

Spouští se program Hugin Panorama Editor.

Doporučuji rozdělit si nafocená panoramata, která leží na SD kartě v jedné složce, do složek po jednotlivých panoramatech. Po startu programu se zobrazí v horní liště Pomocník. Tlačítkem Nahrát obrázky nahraju všechny snímky jednoho panoramatu:

image

image

Tlačítkem Zarovnat spustím zarovnávání. Trvá to dost dlouho.

image

image

Pokud jsou zdrojové snímky v pořádku a všechny do skládačky, ukáže se "čitelné" panorama. Všimněte si ořezu shora, který je v mém případě potřeba, protože fotím dronem a gimbal dronu nefotí směrem vzhůru. "Odměřím" si, jak je ten ořez veliký, v tomto případě to je třetina výšky obrazu. Tento údaj použiji později.

Dalším krokem je Vytvořit panorama:

image

Rozměr obrazu zvětším, šířku a výšku zvětším o třetinu až polovinu. Protože nemám sady snímků s různými expozicemi, volím první Expozičně vyrovnané, nízký dynamický rozsah:

image

Opět to je akce, která trvá nějakou dobu.

image

Není problém zpracovávat hned několik panoramat najednou, zpracování se samo řadí do fronty.

image

Výsledkem je oříznutá fotka připravená na panoramatické promítání. Protože byla v průběhu zpracování horní čast panoramatu odříznuta, je třeba ji doplnit, jinak by prohlížeč panoramatu křivil horizont. Já to dělám programem Zoner Photo Studio, přidám na horním okraji 50 % výšky snímku (to je ta třetina výšky dříve odměřená).

image

Pak už spouštím program FSPViewer a fotku prohlížím. To, že je snímek geometricky v pořádku, se pozná podle toho, že horizont je přímka. Další zdokonalení může bý v tom, že v editoru vyrobím v té horní časti "oblohu". Úpravy expozice, ostření, retuš provádím až teď.


zpátky na: Vytváření fotografií 360 │ dál na: Prohlížení fotek 360


přehled kapitol:

 1. 360° panorama
 2. Vytváření fotografií 360 kamerou GoPro Max
 3. Vytváření fotografií 360 dronem
 4. Vytváření fotografií 360 dronem ručně
 5. Vytváření fotografií 360 dronem programově
 6. Vytváření fotografií 360
 7. Hugin
 8. Prohlížení fotek 360
 9. Prezentace fotek 360
 10. Moje fotografie
 11. Inspirace

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Fotografie | 360° panorama)