image

360° panorama stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

12.07.2021

Koupí kamery GoPro 360 MAX jsem získal možnost pořizovat třistašedesátistupňové panoramatické fotografie. Vyzkoušel jsem si to, ale byl jsem trochu zklamaný možnostmi editace a prezentace takových fotografií. Vrátil jsem se k tomu až po čase.

Panorama si můžete prohlížet klepnutím myši na image. Držením levého tlačítka myši můžete panoramatem otáčet, kolečkem myši přibližovat. S tabletem nebo telefonem se můžete rozhlížet otáčením a nakláněním přístroje.

První, na co člověk narazí, jak tomu česky říkat.

 • 360° fota
 • 360 fotografie
 • 360 stupňové fotografie
 • 360° otočná fotografie
 • panoramatická fotografie
 • 360° panorama

Těch názvů, které jsem někde viděl, bych asi dokázal vyjmenovat ještě více. image Začal jsem postupně svět téhle fotografie zkoumat.

A není to jednoduchá disciplína. Pokud fotky skládáte a neuděláte je "jedním vrzem" specializovanou kamerou nebo appkou v telefonu, narazíte na to, že než nafotíte celou sféru okolo sebe, změní se světelná situace. Po obloze běží mraky, běží stíny po zemi ...

Pamatuji si, jak jsem jako mladý byl svědkem práce uznávaného krajináře. Fotil na Doubravce ze střechy dílen panorama Teplic. Byl tam se ženou, která mu dělala asistenta. Fotoaparátem na stativu otáčel strojkem z Merkuru, na stativu byl klasický velkoformátový fotografický přístroj. Bylo krásné počasí, sluníčko, modrá obloha, po obloze pluly kumulky. Z půldenní práce byla tak jedna panoramatická fotka! Problém byly ty krajinou letící stíny mraků. Nafotit to panorama, aby nebyla nějaká část města ve stínu, to byl ten hlavní problém. A bez mraků s vymetenou oblohou by to zase nebyla pěkná fotka! image


dál na: Vytváření fotografií 360 kamerou GoPro Max


přehled kapitol:

 1. 360° panorama
 2. Vytváření fotografií 360 kamerou GoPro Max
 3. Vytváření fotografií 360 dronem
 4. Vytváření fotografií 360 dronem ručně
 5. Vytváření fotografií 360 dronem programově
 6. Vytváření fotografií 360
 7. Hugin
 8. Prohlížení fotek 360
 9. Prezentace fotek 360
 10. Moje fotografie
 11. Inspirace

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Fotografie)