¦ Kontakt ¦ Hledat image

Jak létat na svahu - Organizace létání

Organizace létání stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

17.10.2009

Když se na svahu sejde více modelářů a rozdělení kanálů umožňuje současné létání, je třeba dodržovat nějaká pravidla, aby nedošlo ve vzduchu zbytečně ke srážce.

image

Modely pohybující se nad svahem se mohou neočekávaně octnout ve vzájemné blízkosti a srazit se. Když to dobře nosí, modely se pohybují ve velkém prostoru a místa je dost. Když ale podmínky zeslábnou, prostor nad svahem, kde to nosí se dramaticky zmenší a modely se rázem octnou ve velké blízkosti. Konfliktní situace vznikají i tehdy, když se začnou létat průlety blízko svahu nebo akrobacie.

Nebezpečí srážky a rozbití modelu lze eliminovat. Jak?

image

Piloti by měli stát blízko sebe na doslech. Mohou tak během létání komunikovat. Piloti by měli nahlas informovat ostatní o svých úmyslech:

Startuju!

Pilot, který hodlá odstartovat svůj model, by měl ostatním ohlásit, že chce letět. Zabrání se tak zbytečné srážce modelů třeba s modelem v průletu nebo pádu startovaného modelu, když se ještě bez rychlosti musí vyhýbat jinému modelu.

Jdu na přistání!

Pilot jdoucí na přistání hlásí svůj úmysl proto, aby ho ostatní neohrožovali nízkými průlety nad místem přistání a také proto, protože při opakování náletu na přistání může být model hůře ovladatelný a nemusí ustát případný úhybný manévr. Také tím varuje ostatní, aby se nemotali v místě přistání.

Průlet!

Každý, kdo bude prolétávat blízko kolem svahu, zahlásí svůj úmysl a je dobré přidat informaci, zda to bude průlet zprava či zleva. Model na průletu mívá velkou pohybovou energii (rychlost) a je tak pro ostatní modely nebezpečný.

image

Při hustém provozu zejména v blízkosti svahu je dobré sjednotit třeba průlety. Když dělá průlety několik pilotů současně a každý z jiného směru, je srážka téměř jistá. A destrukční energie natlačených modelů letících proti sobě je opravdu velká. Je potom na místě včas zavést pravidlo. Třeba "všechny průlety zprava".

Pokud se potřebujete od skupiny pilotů vzdálit, oznamte jim kam a proč jdete. Například se rozhodnete při létání na vrcholu kopce sejít na úpatí a tam pokračovat v létání nebo přistát. Nebo naopak potřebujete kvůli větru jít výš než ostatní. Kdo je výš na kopci, přebírá na sebe větší odpovědnost za udržování dostatečného rozestupu mezi modely ve vzduchu. Má totiž o situaci větší přehled.

Kdo neumí během létání koukat okolo sebe - třeba na druhou stranu než odkud právě přilétá jeho model, nebo nedokáže periferním viděním sledovat ostatní modely, měl by mít u sebe někoho, kdo okolo kouká a hlásí mu polohu ostatních letadel. Může to být člen rodiny, kamarád pilot, který zrovna nelétá. Zahlásí mu případně výskyt velkých letadel, rogal a padáků.

Nechte zalétat i ostatní. Pokud je ve vzduchu více modelů - pět, šest, deset, nechte zalétat i ostatní. Pokud si libujete v průletech a létání tzv. "u huby", uvolněte občas prostor u svahu a odleťte někam dál a výš, aby si mohli zařádit i ostatní. image


zpátky na: Jak létat na svahu - Taktika letu │ dál: Jak létat na svahu - Co dělat když


přehled kapitol:

  1. Jak létat na svahu
  2. Jak létat na svahu - Výběr modelu
  3. Co musíte umět
  4. Jak létat na svahu - Výběr terénu
  5. Jak létat na svahu - Taktika letu
  6. Jak létat na svahu - Organizace létání
  7. Jak létat na svahu - Co dělat když
  8. Jak létat na svahu - Přistání
  9. Jak létat na svahu - Poznámky
  10. Videa

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Začátečníci | Výuka létání | Na svahu)