image

Hlučnoststálý odkaz / permalink

17.11.2019

S tuhostí stroje souvisí i generovaný hluk. Pojezdy stroje velký hluk negenerují, zvuk motorů a šroubů za zavřenými dveřmi není slyšet. Větší hluk generuje vřeteno a ještě větší břity frézy ve tvrdém dřevě. Při provozování stroje pro řezání balzy nebo topolové překližky se dá volbou nižších otáček vřetene a nižších posuvů udržet hlučnost na příjemné úrovni a dovedu si představit provozování stroje někde v činžáku nebo paneláku v suterénní místnosti.

image

tvrdé dřevo a dlouhá fréza

Pokud se pustíte do 3D obrábění běžného tuzemského dřeva jako je smrk, lípa, třešeň, hlučnost značně stoupne. Klíčovým parametrem, který hlučnost ovlivňuje je vyložení frézy z kleštiny. Dlouhá 3 mm fréza trčící ze sklíčidla 60 mm hlučí velmi!

image

Hlučnost jsem měřil aplikací v telefonu v místě, kde u stroje sedím. 70 a více dB je už hodně nepříjemný hluk a je to na ochranné pomůcky sluhu. A je to slyšet po domě hodně, trvalý provoz už je konfliktní záležitost, nebudou vás mít v domě rádi.

S krátkou frézou je hlučnost výrazně menší, o patro výš přes dvoje dveře to je slyšet taky, ale stačí puštěná televize nebo běžný hovor, a nebudete to vnímat. Na chodbě to ale zaznamenáte.

image

Vřeteno při otáčkách do 20 tisíc hlučí přijtelně, 25 tisíc už je nepříjemné.

Hlučnost násobí i odsávání. Pokud použijete běžný vysavač a nastavíte ho na vyšší výkon, bude to dost slyšet. Ostatně každý zná, jak je vysavač slyšet, když vyje na plný výkon. Při 2D řezání balzy a topolové překližky stačí nižší výkon, kdy má dobrý vysavač snesitelný zvuk. Používám vysavač Narex VYS 25-21 a na 2D řezání mám vysavač nastaven na třetinový výkon. To je slyšet na chodbu za dveře, ale o patro výš už ho na chodbě nevnímáme.

image


zpátky na: Provozování │ kam dál: Zkušenosti (2)


přehled kapitol:

 1. CNC router
 2. CNC router Stepcraft-2/D.600
 3. Zprovoznění
 4. Programy pro CNC
 5. První pokusy
 6. První srážka s realitou
 7. Spindl
 8. Obsluha
 9. Nástroje
 10. Nástroje (2)
 11. Nástroje (3)
 12. Upínání
 13. WinPC-NC USB
 14. Fusion 360
 15. CNC 3D
 16. Tutoriály pro 3D
 17. Zkušenosti
 18. Provozování
 19. Hlučnost
 20. Zkušenosti (2)
 21. Videa
 22. Inspirace
 23. Vylepšení
 24. Zdroje

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | CNC router)