image

Programy pro CNCstálý odkaz / permalink

08.12.2018

Když jsem objednal stroj, obnovil jsem svoje seznamování s tím, co kdo používá pro převod výkresů CAD na programy pro řízení stroje.

 • dxf2gcode
 • EstlCAM
 • Vectric Cut 2D Desktop
 • Vectric Cut2D Pro
 • Vectric Photo VCarve
 • Vectric VCarve Desktop
 • FreeMILL for Rhino
 • RhinoCAM

Vektory, které poskytuje CAD, je třeba převést na program, kterému rozumí řídící softvér stroje WinPC-NC. WinPC-NC umí zpracovat i ty vektory z CADu, ale vede nástroj po čáře. Když si nakreslíte kružnici 20 mm průměr, vyřízne stroj díru s průměrem 23 mm, protože frézu o průměru 3 mm vede po čáře osou té frézy a ta odebírá 1.5 mm vně kružnice. Pro programování CNC strojů se používá programovací jazyk G-code a ten program pro stroj je generován programem v počítači - PCčku, který vypočítá cesty nástroje tak, aby vyřízl tu díru správně, tak jak je nakreslena. Koriguje tedy cesty nástroje podle průměru použitého nástroje. Otázka pro mě je, jaký program pro tvorbu G-kódu budu používat, aby to bylo jednoduché, aby to moc nestálo, aby se s tím dobře dělalo.

Postupně jsem vygůglil, že to umí CAM systémy. Tedy že CAM systémy umí generovat G-kód. Zjistil jsem, že CAM systémem je také Autodesk Fusion 360, dohledal jsem si, že tento program opravdu generuje na výstupu G-kód. Zjistil jsem, že Fusion 360 mám nainstalovaný, protože Autodesk Fusion 360 jsem zkoušel už před lety na kreslení 3D objektů - letadel. Program jsem si spustil a připadal mi jednoduchý a intuitivní. Když jsem se před několika roky zkoušel s tímto systémem zkamaradit, nešlo mi to. Všichni o něm básnili, jak v něm jde všechno jednoduše udělat, ale já se jen trápil a nakonec zacal používal Sketchup. Teď jsem zkusil ve Fusion něco dělat a celkem bez velkého úsilí a trápení mozkových závitu se mi to podařilo. Zkusím tedy nejdříve ze všeho ten Fusion.


zpátky na: Zprovoznění │ dál: První pokusy


přehled kapitol:

 1. CNC router Stepcraft-2/D.600
 2. Zprovoznění
 3. Programy pro CNC
 4. První pokusy
 5. První srážka s realitou
 6. Spindl
 7. Obsluha
 8. Nástroje
 9. Nástroje (2)
 10. Nástroje (3)
 11. Upínání
 12. Upínání deskových přířezů
 13. WinPC-NC USB
 14. UCCNC
 15. Tool Length Sensor TS-32
 16. Fusion 360
 17. CNC 3D
 18. Tutoriály pro 3D
 19. Zkušenosti
 20. Provozování
 21. Hlučnost
 22. Zkušenosti (2)
 23. Performance kit
 24. Videa
 25. Inspirace
 26. Vylepšení
 27. Parametry stroje
 28. Zdroje

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | CNC router)