image

Provozování strojestálý odkaz / permalink

08.11.2019

Při provozování stroje je třeba mít na mysli, že je to stroj "do bytu", že to není několika set kilogramový litinový stroj a jeho tuhost odpovídá jeho stolní konstrukci. Také to určitě není stroj pro výrobu velkých sérií.

image

ilustrační foto

Několikaměsíční provozování stroje mi přineslo poznání, že stroj je citlivý na znečištění. Provozovat ho tak, jak je ukázáno na fotografii, kdy fréza brodí pilinami a rozhazuje je po celém stroji, znamená mít po několika desítkách minut problém. Ztráty kroků, nepřesnost. Odsávat špony je nezbytné a úplně klíčové to je při obrábění plastů, kdy plast díky statické elektřině sedne i na velmi vzdálené části stroje.

Převážná většina problémů mých, kamarádů a diskutujících na internetu měla příčinu ve znečistění stroje. Je třeba stroj udržovat v čistotě, vedení pojezdů i pohybové šrouby chránit před odletujícími kousky materiálu. Druhým přikázáním je mazat. Pojezdy i šrouby. Čistění pojezdů a šroubů a jejich mazání by mělo být nedílnou součástí práce se strojem. Samozřejmostí by tak mělo být nepřetržité odsávání.

Správná volba řezných podmínek přijde se zkušeností. Celkem rychle metodou pokus omyl přijdete na to, co stroj snese. Díky velikosti a konstrukci stroje je třeba počítat s tím, že řezné rychlosti budou menší než u strojů o jeden či dva řády dražších a tedy čas práce stroje bude delší, budete déle čekat na výsledek práce. U 2D operací to není nic hrozného. Když místo jednotek minut počkáte deset minut, nebude vám to činit problém. Když se ale pustíte do 3D obrábění, na operaci, která na profi stroji trvá půl hodiny, budete čelat několik hodin. U složitých operací na rozměrném obrobku se snadno dostanete na desítky hodin. A to už může být neřešitelný problém.

Další věc je přesnost. To, jak se se stroj dokáže držet teoretické - naprogramované dráhy nástroje, to jaká je jeho opakovaná přesnost, to je pro účely modeláře dostatečné. Proti ruční práci s pilkou a pilníkem je stroj o řád přesnější a to je dostatečné. Problém je ale upínání obrobku. Základem je "umakartová" deska a utahováním upínacích prvků se tato základna prohýbá. Ve svislém směru tak snadno vytvoříte nepřesnost třeba jeden milimetr a to už se nepříznivě projeví třeba na sestavitelnosti více dílů do sebe. Je třeba na to myslet a snažit se tento problém eliminovat.

Tuhost strojestálý odkaz / permalink

10.11.2019

Stroj je určený k opracování a dělení měkkých materiálů, dřeva, plastů, duralových slitin. Čím je pevnější materiál, tím je třeba volit menší úběr materiálu, jinak se stroj rovibruje.

Tuhost stroje lze ovlivnit volbou spindlu. Já mám zkušenost s Dremelem a Kressem a rozdíl je dost velký. S Dremelem přijdou vibrace dříve. Je to dané konstrukcí spindlů. Dremel má úzký plastový krk a v plastu uložená ložiska. Kress má kovové tělo, příruba má násobně velký průměr, ložiska uvnitř jsou taky větší. Instalace Kresu mi umožnila zvýšit výkon frézování a hluk stroje se snížil.

image

image


zpátky na: Zkušenosti │ dál: Hlučnost


přehled kapitol:

 1. CNC router Stepcraft-2/D.600
 2. Zprovoznění
 3. Programy pro CNC
 4. První pokusy
 5. První srážka s realitou
 6. Spindl
 7. Obsluha
 8. Nástroje
 9. Nástroje (2)
 10. Nástroje (3)
 11. Upínání
 12. Upínání deskových přířezů
 13. Spoilboard
 14. WinPC-NC USB
 15. UCCNC
 16. Tool Length Sensor TS-32
 17. Fusion 360
 18. CNC 3D
 19. Tutoriály pro 3D
 20. Zkušenosti
 21. Provozování
 22. Hlučnost
 23. Zkušenosti (2)
 24. Performance kit
 25. Videa
 26. Inspirace
 27. Vylepšení
 28. Parametry stroje
 29. Zdroje

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | CNC router)