image

Hlučnoststálý odkaz / permalink

17.11.2019

S tuhostí stroje souvisí i generovaný hluk. Pojezdy stroje velký hluk negenerují, zvuk motorů a šroubů za zavřenými dveřmi není slyšet. Větší hluk generuje vřeteno a ještě větší břity frézy ve tvrdém dřevě. Při provozování stroje pro řezání balzy nebo topolové překližky se dá volbou nižších otáček vřetene a nižších posuvů udržet hlučnost na příjemné úrovni a dovedu si představit provozování stroje někde v činžáku nebo paneláku v suterénní místnosti.

image

tvrdé dřevo a dlouhá fréza

Pokud se pustíte do 3D obrábění běžného tuzemského dřeva jako je smrk, lípa, třešeň, hlučnost značně stoupne. Klíčovým parametrem, který hlučnost ovlivňuje je vyložení frézy z kleštiny. Dlouhá 3 mm fréza trčící ze sklíčidla 60 mm hlučí velmi!

image

Hlučnost jsem měřil aplikací v telefonu v místě, kde u stroje sedím. 70 a více dB je už hodně nepříjemný hluk a je to na ochranné pomůcky sluhu. A je to slyšet po domě hodně, trvalý provoz už je konfliktní záležitost, nebudou vás mít v domě rádi.

S krátkou frézou je hlučnost výrazně menší, o patro výš přes dvoje dveře to je slyšet taky, ale stačí puštěná televize nebo běžný hovor, a nebudete to vnímat. Na chodbě to ale zaznamenáte.

image

Vřeteno při otáčkách do 20 tisíc hlučí přijtelně, 25 tisíc už je nepříjemné.

Hlučnost násobí i odsávání. Pokud použijete běžný vysavač a nastavíte ho na vyšší výkon, bude to dost slyšet. Ostatně každý zná, jak je vysavač slyšet, když vyje na plný výkon. Při 2D řezání balzy a topolové překližky stačí nižší výkon, kdy má dobrý vysavač snesitelný zvuk. Používám vysavač Narex VYS 25-21 a na 2D řezání mám vysavač nastaven na třetinový výkon. To je slyšet na chodbu za dveře, ale o patro výš už ho na chodbě nevnímáme.

image


zpátky na: Provozování │ dál: Zkušenosti (2)


přehled kapitol:

 1. CNC router Stepcraft-2/D.600
 2. Zprovoznění
 3. Programy pro CNC
 4. První pokusy
 5. První srážka s realitou
 6. Spindl
 7. Obsluha
 8. Nástroje
 9. Nástroje (2)
 10. Nástroje (3)
 11. Upínání
 12. Upínání deskových přířezů
 13. WinPC-NC USB
 14. UCCNC
 15. Tool Length Sensor TS-32
 16. Fusion 360
 17. CNC 3D
 18. Tutoriály pro 3D
 19. Zkušenosti
 20. Provozování
 21. Hlučnost
 22. Zkušenosti (2)
 23. Performance kit
 24. Videa
 25. Inspirace
 26. Vylepšení
 27. Parametry stroje
 28. Zdroje

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | CNC router)