image

Long Shot 2 v otázkách a odpovědíchstálý odkaz / permalink

Občas mi přijde na Long Shota 2 nějaký dotaz. Možná budou tyto dotazy i odpovědi zajímat i vás.

image předchozí heslodalší hesloimage

Létání se směrovkoustálý odkaz / permalink

19.05.2007

otázka: Dle tvých současných zkušeností - je řízená směrovka vhodná? Točíš to křidélky nebo směrovkou? Je mi jasné že padání při směrovce bude asi menší.
odpověď: Směrovka je podle mého nutná. Létání s Long ShotemLétám se směrovkou už proto, protože jsem na to zvyklý z létání s velkým Luňákem. Mám ji spřaženou s křidélky, ale při kroužení ji používám samostatně. Během kroužení dělám zásahy zvlášť do křidélek i do směrovky.

Kamarád, který je v řízení modelů začátečník, létal házedlo nějaký čas bez směrovky a když jsme se současně ocitli nějakých 5 metrů nad zemí, tak jsem ho přelétal, protože jsem točil čistší zatáčky. Teď začal směrovkou řídit taky a viditelně se let zlepšil.

Long Shot 2 - ano nebo ne?stálý odkaz / permalink

10.11.2007

otázka: Uvažoval jsem o koupi Longa nebo něčeho podobného na rekreačni polétáni a vyblbnutí. Proto se Vás chci zeptat na letové vlastnosti, do jak silného větru se dá létat, jestli to po nějaké době neomrzí nebo naopak chytne. Já jsem na Model Hobby na zkoušku koupil Venuse. Létá to docela slušně, ale asi 30 vteřin a to není nic moc. Proto se chci zeptat jestli se vyšší investice například do Longa vyplatí.

Proto bych chtěl vědět Vaš názor po zkušenostech s Longem.

odpověď: Obecně si myslím, že mít házedlo v letovém parku je výborná věc. Je to model, který je pohotově při ruce. Stačí mít nabité baterky přijímače a dá se vyběhnou nebo vyjet autem na příjemné a pohodové hodinové polétání. Ráno nebo večer do klidu, v poledne do termiky.

Já mám zkušenost jen s Long Shotem, ale kamarád má jiné házedlo a tak mám možnost trochu srovnávat různé koncepce a řešení. Hořejší to má dobře vymyšlené. Dobře to létá a letové vlastnosti uspokojí jak rekreačního modeláře tak modeláře se soutěžními ambicemi. Konstrukce modelu je při jeho subtilnosti nečekaně odolná. Když jsem viděl poprvé odtokovku, tak jsem si říkal: "Tohle přece za chvilku olámu." Ale odtokovka je doteď jako žiletka! Oproti některým konkurenčním výrobkům se mi líbí, že se nic nemusí lakovat. Laminátový povrch odolává rozmarům počasí bez úprav.

Já nehážu nějak oslnivě vysoko, ale za klidu nakloužu přes minutu. V termice i turbulentní termice se s ním dobře létá a nechá si líbit hodně utažené zatáčky v kroužení. Létám s ním i na svahu. Krása to je, když fouká mírný vítr 2 m/s. To už se ostatní neudrží a já si poletuji. Snese i vítr přes 7 m/s, protože natlačený má malý odpor a dobře proniká. Dá se s ním létat jak se svahákem. Samozřejmě ty rychlosti to nejsou a je-li vzduch rozházený, tak to s takto lehkým modelem dost hází. Model je ale obratný a i v silné turbulenci nad zemí se s ním dá bezpečně přistát.

Mě model udělal moc radosti a myslím si, že pokud ho člověk nerozšvihá po měsíci létání nějakou blbostí, tak se ty peníze vyplatí. Je to eroplán pro každý den, na dovolenou. Zatím to chytlo každého, kdo si házedlo pořídil. Více viz Long Shot 2.

Rozkládací křídlostálý odkaz / permalink

22.04.2007

otázka: Zaujal mě model LongShot-2, ty letové a zvláště házecí ukázky na vašem webu mě tedy oslovily velice! Koukám, ale ono to má rozpětí 1490 mm - píšete "něco pro snadnou přepravu" ...hm, prosím křídlo se snad dá na dopravu rozdělat? Na 1/2 ky? Asi ne viz foto k montáži? Nebo sklopit? Nebo jinak? 1,5 metru vcelku na dopravu není zrovna OK.
odpověď: Složené se to dá odvézt zastrčené za přední sedačky (vzadu nikdo nesedí). Křídlo je k trupu přichycené na dva šrouby a na kablíku je konektor. Křídlo se tedy dá během chvilky odejmout. Křídlo dá například zavěsit na gumy pod strop auta. Trup se mi vejde na poličku dozadu napříč, ale šel by taky strčit pod strop.

Více viz Přeprava modelu.

Rozkládací křídlo podruhéstálý odkaz / permalink

05.03.2008

otázka: Jsem mírně pokročilý modelář a již velmi dlouho sleduji vaše stránky. Ale k věci. Již docela dlouhou dobu se poohlížím po nějakém modelu pro snadnou přepravu, slabé podmínky apod., jelikož v okolí nejsou žádné svahy a na letiště je to kus cesty. Velice mě zaujal váš model Long Shot, ale píšete o neděleném křídle. Je možné jej nějak nechat dělené? Např. nějakou dutou lehkou trubkou? To je asi jediná otázka, která mi brání v koupi. Model se mi jinak velice líbí a nemělo by být těžké dostat ho do vzduchu, jak píšete.
odpověď: Předělávat konstrukci Long Shota tak, aby šlo křídlo složit na poloviny, by mělo jeden neblahý efekt. Nárůst hmotnosti. Podívejte se na hmotnosti těchto modelů a zauvažujte, co všechno by muselo v centroplánu přibýt. A nárůst hmostnosti o desítky gramů je u modelů s hmotností do 350 g velmi podstatný. Křídlo je hodně namáháno odstředivými silami i silami aerodynamickými (házedlo letí po odhodu přes 100 km/hod!).

V přepravě nevidím problém. Jako bývalému modeláři "chodci", který chodil létat několik km pěšky s modelem na zádech, mi nepřipadá přeprava problematická. Do auta se model vejde také snadno (Přeprava modelu). Stejně by Vám po rozdělení křídla na poloviny dlouhé cca 0.75 m zbyl trup dlouhý 1.2 m!

Opravdu Vám model pro Vámi zamýšlený účel mohu doporučit. Já s ním létám všude a za různých podmínek a jsem stále nadšen image

Tuhost závěsůstálý odkaz / permalink

24.06.2007

otázka: Upravoval jsi nějak uchycení křidélek a VOP na Long Shotu? To tak jak je z výroby od Hořejšího se mi zdá být dost tuhé. Asi bych to dal na izolepu tak, jako směrovku.
odpověď: Ne neupravoval a neměl jsem s tím problém. Mám táhla z duše bovdenu a uhlíkové tyčky a na křidélkách z ocelového drátu a vše se vrací pěkně do nuly.

image předchozí heslodalší hesloimage


zpátky na: Souvislosti │ kam dál: Materiál potřebný pro stavbu modelu


přehled kapitol:

 1. Long Shot 2
 2. Pořízení
 3. Stavba
 4. Ovládání modelu
 5. Létání s Long Shotem
 6. Přeprava
 7. Údržba
 8. Parametry
 9. Souvislosti
 10. Otázky a odpovědi
 11. Materiál potřebný pro stavbu modelu
 12. Co bych dnes udělal jinak
 13. Videa
 14. Fotografie

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám | Long Shot)