Mikrořadiče
Arduino, Raspberry, Picaxe, Intel Edison, BigClown, Digispark, Wemos, Nucleo, ATtiny, Micro:bit - tyhle a plno jiných názvů lítá okolo nás deset let. V modelářských diskuzích se občas objeví rada "to se dá jednoduše vyřešit mikropočítačem". Většinou se tím myslí mikrořadič (microcontroller). Mikropočítačem (microcomputer) je z uvedených typů jen Raspberry a Intel Edison.
Procesorů je na výběr mnoho, systémů vývojových a aplikačních desek (platforem), ve kterých jsou tyto procesory použity, je také mnoho. Těžko se v tom jeden orientuje.
Mezi modeláři je hodně rozšířeno používání platformy Picaxe. Velkou zásluhu na tom bezesporu má publikační činnost Michala Černého, například zde: RoboDoupě , nebo v časopisu RC revue. Další rozšířenou platformou je Arduino. Použití Picaxe je mezi leteckými modeláři, lodičkáři a mašinkáři zejména v jednoduchých zapojeních řešících jednoduché funkce, Arduino má asi největší rozšíření mezi těmi, co se zabývají výrobou CNC strojů. Michal Černý porovnává obě platformy zde: Arduino versus PICAXE. V poslední době se objevila v Čechách vzniklá platforma BigClown.
Těch platforem je ale více a jsou založeny na různých procesorech. Pokud se má člověk rozhodnout pro jednu z nich, musí přemýšlet o tom, jakou má ta která platforma budoucnost, zda třeba po roce dvou nezanikne, jak jsou dostupné výukové materiály, jak je široká a jak je zaměřená komunita lidí okolo nich, jské má platforma limity z hlediska výkonnosti nebo spotřeby elektrické energie a samozřejmě je důležitá i cena jednotlivých komponent.