¦ Kontakt ¦ Hledat image
image

Dílnastálý odkaz / permalink

Příprava výroby

Fusion 360 - Výroba

Když mám vše nakresleno - obrázek 1, je třeba připravit výrobu jednotlivých dílů. Můstek je sestaven z dílů tloušťky 5 mm a 3 mm.

image

obr. 1

Díly budu vyřezávat na routeru z desek lehčeného PVC tloušťky 5 mm a 3 mm a G-code pro ovládání stroje budu generovat v CAM modulu Fusionu. Musím díly otočit do jedné roviny, aby šel připravit program pro stroj, který povede frézu po obvodě dílů a případně po obvodu děr v těchto dílech.

image

obr. 2

Symetrie přes Derive

Fusion 360 - Symetrie

Jak se tedy dopracovat k nakreslení symetrických dílů - sestav od zachycení geometrie jen jedné poloviny sestavy, přes vytvoření kompletní dílů sestavy tvořených levou a pravou částí až po rozložení jednotlivých dílů do řezacího plánu a vytvoření g-code pro router? Věnoval jsem vymýšlení postupu několik pokusů a k řešení mě přivedl až objev Derive. Příkladem je můstek lodičky, na které si zkouším s Fusion 360 pracovat, Je symetrický podle podélné osy lodi.

Ještě zopakuji, proč tak chci pracovat jen na jedné polovině dílu. Nakreslit symetricky náčrty definující geometrii dílu není problém. Problém jsou dodatečné úpravy dílů ať už kvůli doplnění dalších detailů konstrukce nebo kvůli jejich výrobě. Snadno se zapomene udělat veškeré pozdější zásahy na levé i pravé straně. Jednodušší je pracovat s jednou polovinou sestavy.

image

obr.1

Symetrie

Fusion 360 - Symetrie

Podobně jsem měl problém s díly, které jsou symetrické podél nějaké osy nebo roviny. Třeba u této lodi přepážky. Je zbytečná práce vyšetřovat průsečíky podélníků s přepážkou na levé i pravé straně, když to na obou stranách vypadá stejně. Chtěl bych připravit zářezy v přepážce jen na jedné polovině a druhou polovinu přepážky získat jako zrcadlovou kopii, ušetřit si práci.

image

Podsestavy, opakované použití dílu

Fusion 360 - Podsestavy

Nebylo mi jasné, jak z výkresu vytáhnu do jiného výkresu podsestavu, abych s podsestavou mohl v jiném výkresu pracovat, nebylo mi jasné, jak z výkresu dostanu jednotlivé díly, abych je mohl v jiném výkresu otočit všechny do jedné roviny a připravit k řezání z plátu překližky, plastu nebo prkýnka balzy. Třeba můstek mé lodičky.

image

obr. 1

Vyléčeno

Yak 54 od RC Factory - Údržba

Dva večery, několik odřezků z desky EPP, vylepení chybějících nebo totálně zdemolovaných kusů trupu, rekonstrukce překližkové přepážky, na které drží motor. Montáž motoru a hurá ven!

Přehled podle data | Starší image.