image

Dílna leteckého modelářestálý odkaz / permalink

26.08.2003

Článek je určen těm, co úplně začínají s leteckými modely.

Dílna, ve které bude probíhat stavba modelu, musí splňovat některé základní požadavky. Tyto požadavky se liší podle toho, jaký model a jakou technologií budete stavět. A až začnete ve svém koutku něco dělat, bude to mít dopad na vaše spolubydlící, rodinu. Než začnete se stavbou, zajistěte si - samozřejmě v rámci svých možností - potřebné podmínky a zamyslete se, jak budete fungovat v rámci domácnosti.

Hlukstálý odkaz / permalink

27.10.2003
Při řezání i ručním vzniká poměrně velký hluk. Nemáte-li možnost umístit dílnu mimo zdi bytu nebo paneláku, budete muset při rozvržení prací na toto myslet.

Prachstálý odkaz / permalink

27.10.2003
Při broušení větších ploch vzniká velké množství volně poletujícího prachu. To nejde provozovat v koutku v pokoji.

Zápachstálý odkaz / permalink

27.10.2003
Při lakování (zejména) acetonovými barvami vzniká velké množství výparů. Při větrání dílny nezapomínejte na ostatní obyvatele domu. Není možné větrat výpary acetonových barev dovnitř do bytu nebo domu.

Zábor místastálý odkaz / permalink

27.10.2003
Budete muset vyřešit skladování (rozestavěných) modelů.
Někteří moji kamarádi jsou schopní stavět i velké modely ve velmi malém bytě. Jeden z nich pracuje tak, že si dá přes vanu "ponk" a tak v koupelně řeže, lepí, brousí. Na noc ukládá ponk do úložného prostoru u stropu kuchyně. Dělá takto i dvoumetrové motoráky.


kam dál: Co musí dílna mít


přehled kapitol:

  1. Nová dílna leteckého modeláře
  2. Co musí dílna mít
  3. Kuk do dílny

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna)