image

Další seznamování stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

19.04.2017

image

Stáhl jsem si a nainstaloval OpenTX Companion. To je program, ve kterém lze připravovat nastavení rádia na počítači. Modely nastavené ve vysílači se jednoduše přenesou do počítače a zde se ve velkém okně dá všechno přehledně nastavovat. Potom se nastavení zase snadno přenesou do vysílače.

  • V programu se dá připravit nastavení vysílače pro konkrétní model
  • Umí to simulátor vysílače
  • V programu se dají prohlížet logy
  • Programem se dají zálohovat nastavení modelů ve vysílači

Napípal jsem si do vysílače Long Shota, do Long Shota nainstaloval přijímač a vario, které mi s vysílačem přišly a šel rádio vyzkoušet poprvé v letadle. Musel jsem pořešit napájení, protože čtyřkanálový přijímač od Jeti má pět konektorů, kdežto čtyřkanál od FrSky má jen čtyři a když jsem do něj nastrkal všechna čtyři serva, na baterku už nezbylo. Rozdvojka je moc kabelu v gondolce navíc, standardní Y kabel už se mi tam nevejde a tak nastal trabl. Pak jsem si ale všimnul, že vario, které je přes speciální kabel spojené s přijímačem má na druhé straně servový konektor. Připojil jsem tedy baterku Long Shota přes vario.

Létání bylo bez problémů, rádio chodilo i na dálku přes 250 metrů a tak jsem po několika desítkách minut létání prohlásil, že mohu rádio použít pro nový model.

Mezitím jsem dál studoval dostupné zdroje a zkoumal, co vše se dá s rádiem dělat. Tak, jak se na vývoji, zkoušení a zápisu / zachycení zkušeností podílí hodně lidí, je dostupná dokumentace dost nesystematická a pro lidi, pro které je přečtení manuálu klasického rádia o několika desítkách stran nepřekonatelný úkol, chaotická. Navíc jak jde v OpenTX udělat jednu věc více způsoby, tak konzumovat tutorialy (většinou v podobě videa) je dost pracné. Každý autor to dělá trochu jinak, je těžké si z toho vzít nějaké obecné zásady, strategii.

Největší rozdíl mezi klasickými rádii a rádii s OpenTX je v tom, že jak můžete měnit cokoli kdykoli, můžete si nastavení vašeho modelu snadno "rozvrtat". Zatím, co vývojář klasického rádia ví, kde byste si měli dát pozor, kde měníte něco klíčového a nechá vysílač zeptat se, zda to myslíte vážně a ještě vám sdělí, co změnou ovlivníte, v OpenTX víte jen vy sami, jak jste si to všechno pospojovali. Jeden neopatrný klik a nastavení, které jste budovali několik večerů nefunguje. Dobrým zvykem je tedy mít v rádiu kopii modelu, abyste se měli k čemu vrátit.

Zklamáním pro mě bylo omezení OpenTX pro délku textů. Mám sice možnost si definované prvky pojmenovat, ale jen pěti nebo třemi písmeny. Rádia stará deset let, rádia kde jsou "pravěké" procesory, umožňují napsat "vztlakové klapky", tady napíšu maximálně "vzt". A třeba podpora uživatele v podobě nápovědy, kdy by se dala vyvolat seznam, co je na kterém přepínači, na to nikdo nepomyslel. RC studio vám nabídne tištěný obrázek, co na kterém přepínači máte, ale kdo si všude bere k rádiu papírové taháky?


zpátky na: Poprvé v ruce │ dál: Popis FrSky Taranis Q X7


přehled kapitol:

  1. FrSky Taranis Q X7
  2. Seznamování
  3. Poprvé v ruce
  4. Další seznamování
  5. Popis FrSky Taranis Q X7
  6. Nastavení FrSky Taranis Q X7
  7. Napájení
  8. Moje přijímače a jiné vybavení
  9. R9M
  10. Nastavení modelu
  11. Jak to dělám já
  12. Pomůcky
  13. Taranis a simulátor
  14. Zdroje informací k OpenTX
  15. Tutoriály k OpenTX
  16. Slovníček pojmů
  17. Můj život s Taranisem
  18. Hodnocení

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | Moje rádia | FrSky Taranis Q X7)