image

Poprvé v ruce stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

18.04.2017

Rádio dorazilo druhý den.

image

Papírová krabice, v ní v polystyrénu vysílač, složená brožurka a český stručný manuál, popruh na zavěšení na krk a přijímač který jsem si objednal a Li-Pol akumulátor k napájení vysílače s redukcí pro připojení do vysílače.

Vyndavám z vysílače držák tužkových baterek a připojuji dodaný akumulátor. Krytka na baterce nejde zavřít, baterka je moc tlustá. Proč, to mi dochází za chvilku. Zkouším vysílač zapnout - nic. Ani ťuk. Nová baterka by měla mít alespoň 30%, tahle je prázdná a ještě řádně nafouklá. Nechápu to. Včera někdo dával dohromady zásilku pro mě, změřit akumulátor, který mi přidávají do krabice, trvá pět vteřin a že je nafouklý, to je taky vidět na první pohled. Papírová krabička s akumulátorem byla rozlepená, zkontrolovat baterku není problém. Jsem naštvaný, jsem mimo domov, nemohu to řešit použítím jiného akumulátoru, akumulátor s vysílačem jsem si objednal právě proto, abych mohl rádio mimo domov hned zkoušet. Vzal jsem si s sebou i dvě serva a akumulátor k přijímači. Tak se oblékám a jedu si koupit tužkové baterky.

Vracím do vysílače klec na tužkovky a vkládám donesené baterky. Zapínám vysílač a slyším poprvé ženský hlas říkat "Open TX". Rádio v ruce sedí normálně, je příjemně lehké. Pocitově mi jeho kniply připomínají starý Hitec Flash. Krabice vypadá bytelně, povrch v místě držení dlaněmi působí jako pogumovaný, diplej pěkně čitelný. Rádio komunikuje v češtině, hlasová hlášení jsou taky česká. Dobrý! image

Spárování s přijímačem proběhlo bez problému (pomohlo mi video na stránce rcstudio.cz - Základy o přijímačích a párování) a serva se hned začala hýbat. To mě překvapilo, všichni říkají, že vysílač nedělá zpočátku vůbec nic, že se musí hned a od píky programovat. Zjišťuji, že už jsou v něm definovány čtyři základní mixy pro výškovku, směrovku , křidýlka a plyn.

Další zkoumání ukazuje, že je ve vysílači nejnovější firmware, který vyšel dva dny před odesláním rádia! Klobouk dolů. Ve vysílači je i SD karta 8GB. Jediné, co musíte mít, je USB kabel mini. Zkoumání už bylo pro mě jednodušší, uměl jsem se po menu vysílače pohybovat, potřebnou dovednost lze nabrat podle videa na stránce rcstudio.cz - Lekce OpenTX - základy.

Kniply mi jsou krátké, jdou ale prodloužit. Povolením konce kniplu a jeho vytočením o několik závitů mi pomohlo. Kdybych ale chtěl mít rádio v pultu, musel bych použít jiné delší kniply. U Multiplex Evo byly třeba v krabici dvoje vršky ke kniplům, krátké pro palcové držení, dlouhé pro pultaře.

Displej je dobře čitelný, zvuk dostatečně hlasitý. Zklamáním je zvuk do sluchátka, hodně to šumí.

Další večer tedy zkoumám OpenTX, tentokrát s rádiem v ruce.

Výměna baterky stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

21.04.2017

RC studio vyřešilo vadnou baterku omluvou a zasláním jiné.

Domluva byla jednoduchá.


zpátky na: Seznamování │ dál: Další seznamování


přehled kapitol:

 1. FrSky Taranis Q X7
 2. Seznamování
 3. Poprvé v ruce
 4. Další seznamování
 5. Popis FrSky Taranis Q X7
 6. Nastavení FrSky Taranis Q X7
 7. Napájení
 8. Moje přijímače a jiné vybavení
 9. R9M
 10. Nastavení modelu
 11. Jak to dělám já
 12. Pomůcky
 13. Taranis a simulátor
 14. Zdroje informací k OpenTX
 15. Tutoriály k OpenTX
 16. Slovníček pojmů
 17. Můj život s Taranisem
 18. Hodnocení

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | Moje rádia | FrSky Taranis Q X7)