image

Základní prvekstálý odkaz / permalink

21.05.2019

Konstrukce modelu lodi, dimenzování dílů, propojení dílů, to vše závisí od toho, z jakého materiálu díly budou vyrobeny, z jakého materiálu bude vyroben model.

Rozhodl jsem zkusit to s lehčeným PVC. To je materiál, se kterým pracují reklamky, modeláři z něj dělají domečky i lodičky. Sehnal jsem si tedy z reklamky odřezek materiálu, abych ho zkusil zpracovat.

image

Než začnu konstrukci lodi kreslit, chci si vyzkoušet, zda materiál budu schopen opracovat na CNCčku, chci si vyzkoušet spojení dílů, chci si vzít do ruky nějakou malou sestavičku, osahat si ten materiál.

Vytvořil jsem si dva zkušební díly a vyrobil jsem na nich zámek, abych vyzkoušel, jak zámek bude fungovat, jak půjdou díly k sobě sestavit. Řezal jsem frézou 2 mm:

image

Na spindlu mám nastaveny otáčky 7500 ot/min, relativně malý posuv. Viz Fréza 2.0 mm.

Zde je výsledek, horní strana:

image

Tady je vidět u otočeného dílu dolní okraj řezu:

image

Po řezání jsou díly dost chlupaté, ale jsou to jen špony u horní hrany řezu. Snadno se dají přejetím třeba hranou nože odstranit. Vlastní řez je čistý. Výstupek na hraně je zbytek můstku, kterým drží díl ve výřezu.

image

Zámek tvořený jazýčkem a obdélníkovou dírou do sebe přesně zapadl.

Zvolil jsem pro nákup materiálu tloušku 3 a 5 milimetrů. 3 milimetry jsem viděl používat na Youtube při stavbě karosérií RC aut, 5 mm jsem zvolil jako bytelnější variantu pro loď. Nakoupil jsem PVC desky prodávané pod obchodním jménem Palfoam.

image


zpátky na: Základní tvary trupu │ dál na: Strategie


přehled kapitol:

  1. Cvičení 2 - Lodička
  2. Měřítko
  3. Bitmapová předloha
  4. Základní náčrt
  5. Základní tvary trupu
  6. Zkouška konstrukčních prvků
  7. Strategie
  8. Podsestavy
  9. Symetrie
  10. Výroba

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | CNC router | Fusion 360)