¦ Kontakt ¦ Hledat image

Moje první elektra stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

21.3.2005

S elektrolety se setkávám všude. U nás na letišti, v časopisech, v modelářských diskuzích. Letos (2005) mi to už nedalo. Dostal jsem chuť to také zkusit. Jen tak. Nové typy akumulátorů umožňují postavit letadlo s malým zatížením a letovou dobou přes 10 minut, nabíjení moderních článků nevyžaduje mnohatisícovou investici do nabíječky. Rozhodl jsem se tedy, že vezmu elektrolet na milost a také to vyzkouším.

Motivů jsem měl hned několik:

  • seznámit se s technikou elektroletu
  • mít také malé letadlo přepravně nenáročné
  • trochu se vyřádit při konstrukci a stavbě "za málo peněz"

Otázka je co, jak a z jakých komponent postavit. Elektrolet je pro mě kompletně neznámá oblast. Nikdy jsem žádný neměl, nikdy jsem žádný nelétal.



Otázky začínajícího elektroletce stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

22.2.2005

Tak jako v každé jiné oblasti i v oblasti elektroletu čeká na začátečníka mnoho neznámého. I když jsem vždy z povzdálí sledoval dění v této kategorii a nějaké povědomí o věci mám, ve chvíli, kdy chci něco s elektrami zkusit narážím na mnoho konkrétních problémů a neznalostí. Postupně se zde pokusím zachytit svoje otázky a nejasnosti:


image více ...

Co si přečíst? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

21.8.2011

Co si můžete přečíst?

Kniha od Ivana Hořejšího stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
6.3.2009

Pokud se pouštíte do prvních experimentů s modely a zejména pokud budete pořizovat nějaký model poháněný elektromotorem, je dobré o věci něco vědět!

image

Ivan Hořejší vydal vlastním nákladem knihu Elektrolety a jak na to. Útlá nenápadná brožurka formátu A5 o 90 stranách podává kompletní základní informaci týkající se provozu leteckých modelů poháněných elektromotory a návrhu jejich pohonů. Ivan Hořejší vložil do knihy znalosti získané vlastní praxí elektroletce a znalosti nastřádané řešením problémů svých zákazníků. Závěry zde podané mají obecnou platnost a jejich pochopení a znalost by měly patřit k výbavě modelářů, kteří využívají ve svých modelech elektrický pohon. Kniha bude platná zejména těm, co s eletrolety začínají. Praktikům pomůže kniha objasnit souvislosti a zákonitosti. Nemusíte se bát složitých vzorečků nebo grafů. Vše je podáno srozumitelně.

První kapitoly Jak začít, Jak přežít a Těžiště je základ se zabývají základy provozu modelů a létání s nimi obecně. Od úvah co si na začátek pořídit, po vysvětlení na co si dát pozor a jak model zalétnout. Rozsáhlá kapitola Vrtule, výkon se zaobírá popisem vrtulí, vysvětluje souvislostí mezi rozměry vrtule, otáčkami a výkonem, vysvětluje strategii výběru vrtule a dimenzování motoru, regulátoru a baterií, měření pohonu. Kapitola Výběr a dimenzování elektromotorů se věnuje podrobněji výběru vhodného elektromotoru. Kapitola Regulátory rozebírá vlastnosti a funkce regulátorů, strategii jejich výběru, vysvětluje jejich nastavování, rozebírá zapojení u vícemotorových modelů. V kapitole Akumulátory a nabíjení naleznete přehled všech v současnosti používaných typů akumulátorů s jejich provozními vlastnostmi, informace jak je nabíjet a ošetřovat. Kapitola Plastopytlíky za to nemohou se věnuje podrobněji problémům s Li-pol akumulátory. Kapitola Regulátory napětí a Serva rozebírá problematiku napájení palubní části rádia a servy. Jejich popisem, výběrem a závadami.

Většinu informací v knize obsažených lze nalézt na internetu, ale roztroušeně na mnoha místech a bez souvislostí. I na webu www.horejsi.cz naleznete mnoho z obsahu knihy. V knize jsou však informace dobře dostupné a vždy po ruce a zejména začínajícím ulehčí orientaci v babylonu informací. Sepsat a vydat takový ucelený a čtivý materiál je chvalitebným počinem a knížečka by si zasloužila, aby se objevila na pultech našich modelářských obchodů. Zákazníkům ušetří zklamání nad spálenými pohony jejich modelů nebo zničenými akumulátory a prodávající ochrání před neustále se opakujícími začátečnickými dotazy nebo nesmyslnými reklamacemi.

Na světě je už 4. vydání!

Kam na internetu st�l� odkaz / permalink

15.1.2006
Na internetu lze najít plno webů pilotů létajících s eletrami. Poměrně málo jich ale je s tématikou výběru a stavby takovýchto modelů.