image

Problémy, na které jsem narazil

Respektive: Co jsem nevěděl, co jsem se musel naučit

Porucha ventilátoru

Tisknu na tiskárně 3D tiskárna Průša Mini asi rok a půl a neměl jsem s ní žádný technický problém. Až teď. Tisknul jsem z PLA a potřeboval jsem jeden díl vytisknout z PETG. Vyměnil jsem v tiskárně filament, spustil tisk a šel dělat v dílně něco jiného. Tiskárna se po několika minutách tisku zastavila a hlásila chybu. Porucha ventilátoru!

image

Tiskárna má dva ventilátory, "hotend fan" a "print fan", hlášení bylo o print fan. Po hlášce bylo možné tisk spustit, ale tiskárna se vzápětí zastavila se stejnou hláškou. Přitom ventilátor se točil. Tisk jsem přerušil a jal se zkoumat problém.

image

Průša říká vyčistit, já mám ale ventilátor čistý, rotor se hladce otáčí. Testy tiskárny obsahují také test ventilátorů, oba ventilátory testem prošly. Další bádání mě přivedlo k tomu, jestli není zlomený některý vodič vedoucí k ventilátoru. Kablík jsem vypreparoval ze svazku, co vede k tiskové hlavě, a skutečně jsem našel místo, kde při ohnutí přestane jedna žíla vést. Jsem v modelářské dílně, kablík jsem prostřihl a nastavil kvalitním kabelem pro přívod k servům. Test ok. Spustil jsem tedy přerušený tisk, tiskárna se ale znova zastavila a zahlásila poruchu ventilátoru!

Další bádání a testy, nakonec jsem došel k závěru, že ventilátor nedokáže točit požadované otáčky, že je "unavený". Tisk PETG se děje při vyšších teplotách a je třeba více chladit, proto se mi problém děje při tisku z PETG a ne při tisku z PLA. Pohled k Průšovi na web na náhradní díly: ventilátor 200 Kč + něco za dopravu.

Vzpomněl jsem si, že mám někde krabici s různými díly, prohrábl jsem ji a našel jsem tam ventilátor stejného tvaru, ale jen s dvoudrátovým přívodem. Měření otáček nemá. To se dá ale v setupu tiskárny vypnout. Přehození ventilátoru a napájení jeho vodičů na můj nový kablík je otázkou deseti minut. A výsledek? Tisknu! image

Ventilátor tedy moc nevydržel, tiskárna má naběháno jen asi 250 hodin.

Tiskárna nevytlačuje filament

Tiskárna tiskne, ale po několika minutách tisku třeba ve výšce deset dvacet milimetrů přestane tlačit z trysky filament, hlava jezdí ve vzduchu, "tiskne" neviditelné vrstvy. Tisk je pokažený.

Často je to ještě provázeno rachtavými zvuky z extruderu, jak jeho kolečko přeskakuje po filamentu.

Příčinou je nízká teplota trysky, málo nahřátý filament trysku ucpává. Zvýšením teploty trysky třeba o 15 stupňů a potom její snižováním po 5 stupních přijdete na minimální teplotu, kdy se tryska neucpává.

Tisk se odlepuje od podložky, je stržen tryskou

Hned při prvních smyčkách první vrstvy byl filament stržen jedoucí tryskou.

U mě byly příčiny dvě a podle toho, co slyším v diskuzích, je to tak u všech.

Příčinou je špatné nastavení výšky trysky nad podložkou při první vrstvě. Je to základní nastavení tiskárny - Kalibrace první vrstvy a ze začátku se to bez zkušenosti špatně posuzuje. V principu ale musí tryska při pokládání první vrstvy filamentu na podložku filament k podložce přitlačit a já měl to přitlačení - rozplácnutí nastavené malé. Obdélník, který se vytiskne na konci čáry, musí být po sloupnutí z podložky zespoda hladký bez viditelných vláken.

Druhou příčinou je nízká teplota desky při tisku prvních vrstev. U filamentu PLA, kde je doporučená teplota podložky 60°C, mám nastaveno pro první vrstvy 70°C. Například.

Dají se ta nastavení poladit i během tisku, volba menu Ladit je dostupná i v průběhu tisku a je možné poštelovat výšku trysky nad podložkou i teploty. Ty teploty je potom třeba zapsat do nastavení sliceru.

Přehled podle data | Starší image.


zpátky na: Zdroje │ dál: Co s tím dělám


přehled kapitol:

  1. 3D tiskárna Průša Mini
  2. 3D tiskárna v dílně
  3. Můj život s 3D tiskárnou
  4. 3D tisk z Fusion 360
  5. PrusaSlicer
  6. Zdroje
  7. Problémy, na které jsem narazil
  8. Co s tím dělám
  9. Parametry

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | Průša Mini)