image

Co s tím dělám

Kuličková dráha

Něco pro děti?

Lego je u nás doma populární, kuličková dráha z dřevěných dílků se minulé Vánoce taky ujala, tiskárna umožňuje vytisknout díly pro kuličkovou dráhu, která se dá stavět na bázi kostek z Lega.

Pouzdro na SD karty

Při létání FPV i při filmování tahám doma po domě miniaturní SD karty. Vytáhnu je z kamery v modelu, vytáhnu je z řídící jednotky, vytáhnu je z FPV brýlí a jdu s nimi k počítači prohlédnout si videa, fotky, telemetrii. Karty jsou opravdu maličké a už mockrát se mi stalo, že jsem je někde na chvilku položil a potom jsem je nemohl najít. Nebo se prostě na stole nebo v šuplíku někam zatoulají. Potřeboval jsem nějakou šikovnou krabičku! image

image

Až jsem narazil na tohle STL:

MakerBot logo - MicroSD Card Wallet

Pouzdro na 12 karet je pro mě zvytečně velké co do počtu karet, ale jeho velikost je tak akorát, aby se pouzdro neztratilo na stole, v šupleti, v kapse. image

Devítiválec

Ozval se mi kamarád ze Sdružení letců Českého středohoří Jarda, jestli bych mu pro jeho nový projekt nevytisknul maketu hvězdicového devítiválce. Tedy přesněji řečeno dvě makety - bude potřebovat dva motory! image

image

Poslal mi STL soubory, ze kterých se to má tisknout:

image

Jako nezkušený jsem si řekl proč ne, devíticentimetrová maketa to není moc materiálu ani času. STL jsem natáhl do PrusaSlicer a hned vidím problém. Žebra na válcích vypadají divně, na jednom válci chybí úplně.

image

Po chvilce hraní s parametry jsem přišel na řešení:

image

Žebrování už vypadalo o hodně lépe.

image

Slicování se však prodloužilo z desítek vteřin na desítky minut. Výsledek tisku hrozný! image Zkusil jsem ze souboru STL odříznout válec a tisknout ho různě natočený. Nejlepší výsledek dává válec na svislo a žebra rovnoběžná s tiskovou podložkou. Výsledkem mých pokusů je poznání, že tisk takovéto makety motoru by dobře vyšel na tiskárne DLP, ale pro tiskárnu FDM je tento model příliš detailní. Rozhodl jsem se proto zgruntu model předělat.

STL soubory jsem natáhl do Fusion 360, zmenšil jsem je, protože STL soubory se mi natahují do Fusionu větší, než mají být, Sesadil jsem přední a zadní díl makety motoru (STL model rozděluje motor na přední a zádní část rovinou procházející všemi válci), aby perfektně lícovaly a začal kreslit svůj vlastní model. Původní STL se stalo jen předlohou pro můj vlastní model. Protože už jsem si vyzkoušel, že pro úspěšný tisk je třeba detaily motoru udělat méně detailní, snížil jsem počet chladících žeber. Zároveň jsem se rozhodl, že budu tisknou válce jednotlivě, zvlášť válec a hlavu válce, a samostatně skříň motoru.

image

Aby šly díly jednoznačně sesadit, opatřil jsem je zámky. Tisk jedu v těchto polohách:

image

image

image

Prakticky jsem schopen tisknout žebra v rozměru 0.6 mm. Menší šířky tiskárna s mým nastavením nezvládne.

image

image

Během této práce jsem přišel na to, že úpravy STL nejsou moc produktivní. Něco upravit jde, ale jakmile se jedná o nějaké rozsáhlejší úpravy, je lepší vyrobit si svůj vlastní 3D model. Taky produktivita práce práce s 3D tiskárnou není v takovémto případě vysoká. Tisky trvají 4 hodiny blok, válec 45 minut, hlava 40 minut. To je při tisku devíti válců 17 hodin! Krát dvě při dvou motorech! image Při zvětšení vrstvy z 0.07 na 0.2 se tisk zrychlí. Blok 1 hodina 20 minut, válec a hlava každý díl 20 minut, to je pořád 7.5 hodiny! Tisk tenší vrstvou vede k hezčímu povrchu, ale i těch 0.2 mm u takovéto makety je docela dobré.

Otázkou pro mne je, zda je tisk takového dílu jako celku na 3D FDM tiskárně nejlepší řešení. Třeba vyřezání žebrování motoru na CNC z letecké překližky 0.6 mm by asi vedlo rychleji k cíli a výsledek by byl přesvědčivější.

Jak s anténami

Přijímač R9 má dvě antény spojené s přijímačem napevno (prakticky). U letadla s demontovatelným křídlem je problém vymyslet, kam antény umístit, any je v některých polohách nestínily motory, uhlíkové výztuhy křídla, lanovody s ocelovou duší a podobně. Řešil jsem to takto:

image

Antény jsou na konzolách na boku trupu za křídlem. Jsou ve svislé poloze. Praxe ukázala dobré příjmové podmínky ve všech polohách modelu i provozní odolnost.

image

image

Konzoly jsou dutý bambus, držáky na konci jsou dvoudílné vytištěné z ASA.

Přehled podle data | Starší image.


zpátky na: Problémy, na které jsem narazil │ dál: Parametry


přehled kapitol:

  1. 3D tiskárna Průša Mini
  2. 3D tiskárna v dílně
  3. Můj život s 3D tiskárnou
  4. 3D tisk z Fusion 360
  5. PrusaSlicer
  6. Zdroje
  7. Problémy, na které jsem narazil
  8. Co s tím dělám
  9. Parametry

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | Průša Mini)