image

Start na gumicuku stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

21.12.2003

Gumicuk umožnuje odstartovat model na rovině do termiky nebo za slabých podmínek na svahu i v jednom člověku. Gumicuk tvoří několik metrů gumy a silon (více Pomůcky k létání - gumicuk). Model pro start na gumicuku musí mít háček.

Popíšu start s využítím služeb pomocníka. Zdá se to triviální, ale důležité je domluvit se předem, jak bude akce probíhat. Zvláště pokud vám pomáhá někdo, kdo se ve věci příliš nevyzná.

Zapíchněte kolík gumicuku na okraji vaší letové plochy směrem proti větru. Pomocník bude držet konec s padáčkem na místě startu a vy jděte proti větru dokud nerozvinete gumicuk v plné délce. Navlečte kroužek gumicuku na kolík a ten zapíchněte do země.

image

Přezkoušejte napnutím cca 3 m gumy ve směru k místu startu, zda kolík drží v zemi pevně. Dávejte přitom pozor, aby vám kolík nevystřelil do obličeje.

Tip: Jsou místa, kde kolík nejde do země zarazit. Bývá to na místech, kde podloží tvoří skála s velmi tenkým drnem navrchu. V takovém případě si pořiďte smyčku z kusu lanka, kterou budete navlékat třeba na nějaký kámen nebo kmínek keře. Kroužek gumicuku bude navlečen místo na kolíku na tomto lanku.

image

Cestou zpět zkontrolujte, zda guma nebo silon neleží v místech, kde je na louce nějaký keřík. Nejen že bude drhnutí o keř snižovat výkon gumicuku, ale hlavně se bude gumicuk ničit.

Take si promyslete, jak zabezpečíte místo před nezůčastněnými lidmi nebo diváky (viz také Bezpečnost).

Zapněte vysílač a přijímač a překontrolujte si jeho funkci.

Pomocník zavěsí model na kroužek gumicuku a začne gumicuk napínat. Když je gumicuk napnutý, postavte se za pomocníka. Smluveným pokynem dejte povolení ke startu. Pokud je malý vítr, je výhodné počkat na chvíli, kdy to bude foukat trochu víc.

Pomocník nebo vy sami vypustíte model mírným švihem dopředu pod úhlem 10-15° vzhůru.

Větší úhel vede k většímu zatížení křídel, která jsou v první fázi letu ofukována pod velkým úhlem.

image

Pokud model stoupá málo, zkuste trochu přitáhnout. Pokud stoupá příliš strmě a utíká do strany nebo se vám zdá, že model nevydrží takový nápor, trochu potlačte.

Stane-li se vám, že model utíká hodně do strany (kritické to může být když odklon osy letadla překročí 45°) a kontra směrovkou už nestačí, tlačte a snažte se letadlo srovnat do směru. Spíše se vám také při potlačení povede vyháknout se z gumicuku. Jinak vám hrozí stále se zvětšující náklon na stranu, který skončí v lepším případě vyháknutím modelu nízko nad zemí v obtížné poloze na uchu, nebo může vybočování pokračovat až do země.

Příčinou je zpravidla poloha háčku příliš vzadu nebo příliš natažený model.

Směr korigujte s rozmyslem krátkými jemnými povely tak, abyste si model nerozkývali ze strany na stranu. Pokud se vám to stane a vy si myslíte že už model neuřídíte, potlačte a vyhákněte se z gumicuku.

Stoupá-li model klidně, zkoušejte drobné zásahy výškovkou a sledujte, jak se tyto zásahy projevují. Po dosažení maximální výšky, kdy už model nestoupá, razantně potlačte a zatáhněte. Kroužek by měl sjet z háčku a váš model letí volně v prostoru. Pomocník sleduje kam padá konec šňůry.

Ukázky stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
07.07.2011

Start za přední závěs stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
26.12.2003

Na jednom ze zahraničních webů jsem viděl fotografii startu velké makety na vrcholu kopce, kde je větroň na gumicuku tažen za přední závěs, který normálně slouží pro erovlek.

image
http://www.flying-circus.de/html/bilder_2005.html

Není mi úplně jasné, jak se větroň odpojí ve chvíli, kdy gumicuk už nemá tah.

Závěs pro start za přední závěs  stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
25.07.2008
Erik Herudek používá pro starty na gumě za přední závěs jednoduchý háček vyrobený z drátu do kola. Háček ja zasunutý do závěsu pro aerovlek. Kroužek gumicuku se na konci vleku sám sesmekne. V nouzi je možné i háček "odhodit" vypnutím závěsu vlečného lanka.

Modely se takto startují na svahu když není možné model bezpečně vypustit z ruky. Buď kvůli velikosti modelu nebo když má svah v místě startu příliš malý sklon.

Když je guma dostatečně silná, lze takto nabrat i nějaký ten metr nad místem startu a získat tak čas pro pokus o uchycení se na svahu ve slabších podmínkách.

image

I skutečné letouny startují za přední závěs. Na následujícím snímku je školní kluzák SG-38 který na gumicuku startuje za přední závěs. V přídi letounu je vidět vypínací závěs pro aerovlek (to kování s kroužky) a pod ním je "ploutev" závěsu pro oko gumicuku. To se ve chvíli, kdy ustane tah gumy samo z háku sesmekne. Pilot tedy tento závěs nevypíná.

image

Dobře to je vidět na videu:

Pěkně udělaná reportáž ze setkání větroňářů v jednom z alpských středisek. Je zde dobře vidět, jak vypadá létání ze sjezdovky: starty z ruky i na gumicuku, přistání. Kamera na modelu.
Stručná reportáž ze setkání větroňářů v jednom z alpských středisek. Létání ze sjezdovky, starty na gumicuku, přistání.

Samozřejmě pokud máte závěs v trupu otočený o 90 stupňů, musíte drát naohýbat zase tak, aby závěs gumicuku směřoval dolů, aby se oko gumicuku mohlo vysmeknout.

image image

Gumicuk musí být vybaven kroužkem. Použít můžete třeba kroužek na klíče.

Je to těžké? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
24.10.2004

Setkal jsem se na Internetu i v osobních rozhovorech s obavami z létání na gumicuku. Za všechny uvedu stručné: "Uděláš chybu a je po modelu". Jak to tedy s obtížností startu na gumicuku je?

Určitě to není nic hrozného a není třeba se pořízení gumicuku a startů na něm bát. Jen je třeba respektovat základní zákonitosti letu.

Pokud si nechcete přidělávat starosti, měli byste splnit tyto podmínky:

 • Model by měl být zalétaný. To znamená měl by mít v pořádku těžiště a měl by být vytrimovaný. Jak se provádí zálet větroně se dočtete zde a zde.
 • Háček na modelu bude splňovat vše potřebné pro bezpečný start a uvolnění z gumicuku.
 • Budete startovat vždy proti větru.
 • Začnete starty bez snahy získat maximální výšku. Až s nabytím základních návyků budete zkoušet taháním během vleku dosáhnout větších výšek.
Pokud splníte tyto podmínky, bude start na gumicuku snadný.

O tom, že to není nic hrozného, svědčí moje 30 letá zkušenost, kdy já sám nebo moji kolegové modeláři uskutečnili na gumicuku tisíce startů. A byli to ostřílení borci i začátečníci.

Skutečné větroně stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

01.01.2004

Vyzvídal jsem u nás na letišti u starých flígrů, jak fungujou boční závěsy vlečného lana na skutečných větroních a dozvěděl jsem se zajímavou věc. Staré větroně se běžně vlekaly na navijáku za přední závěs. Jen se muselo pořádně tahat.

Start větších modelů stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

28.07.2004

Rozumná hranice pro používání gumicuku jsou větroně kolem 3 m rozpětí a 1.5 kg hmotnosti. Těžší a větší modely už nebude gumicuk zvládat. Nebo jen za většího protivětru a to zas není moc počasí na létání termiky.

Já sám mám zkušenost se starty 2.5 kg větroně s rozpětím 4 m a za bezvětří jsem ho nedokázal vytáhnout více jak do 20 až 30m. Za větru 5 - 7 m/s to šlo. Létání v termických dne tak nebylo nic moc, protože za takových dní se vítr točí a u tohoto modelu stačil slabý vítr do zad a dosažená výška stačila tak tak na malý okruh. Do termiky jsem se tak nemohl dostat. Lépe jsem si tak zalétal na svahu.

Větší větroně je tak lepší tahat na navijáku nebo v aerovleku. Někdo to řeší přidáním elektrického pohonu do čumáku letadla. I když sklopená vrtule není moc vidět, moc se mi toto řešení nelíbí. To je mi sympatičtější zaklápěcí pylon. Více viz Jak dostat bezmotorový model do vzduchu.

Start na gumicuku na videu stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

10.04.2008
naposledy přidané
American sportsmen take up gliding    Bungey    Žar   

Videa se starty na gumicuku:

!Stránka byla zrušena nebo přesunuta! Létání s větroni v USA. Starty na gumicuku. Historické záběry.
Skoky na gumicuku na Hols der Teufel někde u Vídně - POTK - Plachtařský oltimer club.
!Stránka byla zrušena nebo přesunuta! Starty na gumicuku. Long Mynd, Anglie.
Větroň Hols der Teufel v Rakousku
Větroň Hols der Teufel nad svahy Wasserkuppe
Starty různých typů větroňů na gumicuku. Je tam k vidění i náš Luňák!
Střílení malého PSS stroje z krátkého gumicuku. Gumicuk = výkonný levný motor!
Starty různých typů větroňů na svahu pomocí gumicuku. Je tam k vidění i náš Luňák!
!Stránka byla zrušena nebo přesunuta! Létání na kopci Žar v Polsku. Historické záběry.


zpátky na: Gravitační start │ dál: Start modelu na šňůře


přehled kapitol:

 1. Jak se dostane do vzduchu
 2. Hod modelu
 3. Gravitační start
 4. Start na gumicuku
 5. Start modelu na šňůře
 6. Start na navijáku
 7. Pomocný motor
 8. Motorizace
 9. Pomocný motor na zaklápěcím pylonu
 10. Speciální případy
 11. Pohon ve špici
 12. Další možnosti
 13. Start vynesení na motorovém modelu
 14. Aerovlek
 15. Jaký motorový model pro aerovlek?
 16. Závěs vlečné
 17. Závěs podle Vojty Součka
 18. Závěs podle Ivo Makového
 19. Jaký větroň pro aerovlek?
 20. Závěsy vlečného lanka na větroni
 21. Standardní závěs vlečného lanka větroně
 22. Závěs vlečného lanka větroně systém Wanitschek
 23. Maketový závěs vlečného lanka větroně
 24. Vlečné lanko
 25. Létání aerovleku
 26. Pilotáž větroně
 27. Pilotáž vlečné
 28. Organizace létání
 29. Aerovlek podrobněji
 30. Aerovlek - Otázky a odpovědi
 31. Aerovlek - Články
 32. Kde se to létá
 33. Akce, kde se aerovleky létají
 34. Varianty vlečných

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Větroně)

Poznámka: Pokud se vám nezobrazují některé obrázky na této stránce, nepoužíváte pravděpodobně prohlížeč s podporou SVG grafiky. Pro řešení tohoto problému se prosím podívejte na stránku Nezobrazují se mi obrázky SVG.