¦ Kontakt ¦ Hledat image

Pricip ovládání rádiem podrobněji stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

20.12.2004

Pokud se však o principu fungování rádia chcete něco málo dozvědět, čtěte dál.

Kódování stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

20.03.2007

Vysílač měří výchylky kniplů a zjišťuje polohy přepínačů. Polohy zakóduje a vyšle rádiovým signálem do přijímače.

PPM stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

27.12.2003

Pulse Position Modulation - způsob modulování signálu vysílače modelářské soupravy, kdy se informace o poloze kniplů přenáší posloupností pulsů různé délky. V dobách před rádii vysílajících na 2.4GHz nejrozšířenější způsob kódovaní.

image

zdroj: www.volny.cz/michal.cerny

Vysílač převádí polohu ovladačů na délku signálu. Jednotlivé kanály seřadí za sebou a vyšle je v sérii (tzv časový multiplex).

image

Takto to vypadá na osciloskopu:

Délky impulzů jednotlivých kanálů se pohybují v rozmezí 1 až 2 ms, ale u vysílačů, které musí do této posloupnosti nacpat více kanálů to může být třeba jen 1,2 až 1,8 ms. Celá série se opakuje přibližně 50x za sekundu. Střední poloha serva je při délce impultu 1.5 ms (Multiplex používá pro střední polohu serva impulz o délce 1.6 ms).

Kódování typu PCM stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

27.12.2003

Způsob kódovaní signálu pro přenos z vysílače do modelu.

Vysílač převádí polohu ovladačů na čísla, která vysílá binárně zakódovaná opět v sérii v tzv paketu. Paket obsahuje i kontrolní součet. Pokud přijímač přijme paket, u kterého nesouhlasí přijatá informace a kontrolní číslo, paket je odmítnut.

Tento způsob přenosu signálu využívají s oblibou například piloti vrtulníků. Ve vrtulníku je velké množství zdrojů rušení, které dopede přenos signálu PCM zamaskovat. U těchto modelů může mít i krátké škubnutí serva katastrofální následky.

Pozor! Tento způsob kódování není kompatibilní mezi rádii různých značek. Nelze zkombinovat vysílač Graupner vysílající PCM s PCM přijímačem Futaba!

Viz také Jaké rádio by jste si vybral dnes?


imagePrincipy řízení modelu rádiem Vysíláníimage