¦ Kontakt ¦ Hledat image

Dráhy stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

05.12.2010

A

ASDA Accelerate Stop Distance Available. Použitelná délka přerušeného vzletu. Viz Dráhy.
A L T

L

LDA Landing Distance Available. Použitelná délka přistání. Viz Dráhy.
A L T

T

TODA Take-off Distance Available. Použitelná délka vzletu. Viz Dráhy.
TORA Take-off Run Available. Použitelná délka rozjezdu. Viz Dráhy.

Odkud se letadlo rozjíždí? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

07.12.2010

? Měl jsem za to, že když startují dopravní letadla typu Boing 737 (Ruzyně), startují víceméně ze stejného místa na začátku startovací dráhy, a podle větru a vzletové váhy váhy je dána délka startu, myšleno bod startu a bod "odlepení" letadla od dráhy. Byl jsem přesvědčován, že tomu tak není, ale že se ohledem na vítr a vzletovou váhu určí výpočtem startovací bod na dráze, tak, aby místo "odlepení" letadla bylo stále stejné, asi jako když se skokanům na lyžích snižuje nájezdová výška.
Dal bych kamarádovi protiotázku: "Jaký by tento postup měl smysl? K čemu by to bylo?"

Naopak účelem rozjezdu od prahu dráhy je mít před sebou co nejdelší úsek dráhy a plochy letiště, aby bylo v případě nějaké poruchy a přerušení vzletu co nejvíce prostoru pro brždění a zastavení letadla. Dalším ne nepodstatnou okolností je, že je třeba blokovat vzletovou a přistávací plochu co nejkratší dobu.

Pozorováním lze snadno vysledovat, že se všechna letadla rozjíždí zhruba ze stejného místa - z prahu dráhy bez ohledu na jejich délku vzletu. ATR 42-500 ČSA má délku vzletu cca 1100 m. B-737/400 ČSA má délku vzletu cca 2400 metrů. ATR-ko by tedy jelo po dráze více jak kilometr, než by mohlo zahájit vzlet. A to určitě na Ruzyni nepozorujete.

Takže všichni zahajují vzlet z cca stejného místa bez ohledu na typ a momentální podmínky - počasí, aktuální hmotnost letadla.

Značení drah stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

05.12.2010

Aby bylo možné ze vzduchu dráhy letiště dobře rozeznat, jsou na nich značky. Jejich provedení se liší podle povrchu dráhy letiště (asfalt, tráva) a podle velikosti a významu letiště. Letiště s velkým komerčním provozem dá více peněz na značení dráhy než letiště menší, s menším provozem a případně s provozem nekomerčním, klubovým.

Značení tvoří prahové značky a prahová světla.

image