¦ Kontakt ¦ Hledat image

Sestavení mechaniky stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

23.11.2024

Začínám nohou vodorovného pojezdu. Noha se bude šroubovat na pracovní desku, V-slot profil 40 x 20 bude do ní zastrčen a zajištěn šrouby zavrtanými do čela profilu. Noha nese koncový spínač a konzolu uchycení řemenu - napínák.

image

Tištěné díly pojmenovávám tak, aby měl každý v rámci této sestavy unikátní jméno. Nepoužívám v názvu háčky čárky ani mezery. Exportuji je jednotlivě kontextovou volbou Save As Mesh ve formátu 3MF.

  • noha_krajni_leva
  • napinak_remenu_levy

image

3MF soubor importuji do sliceru PrusaSlicer. Projekty mají také příponu 3MF, proto je pojmenovávám s prefixem "pp_" jako "průša projekt". Dávám všechno do adresáře určeného pro pro ternto projekt, pro tisky jednotlivých dílů nebo skupin dílů zakládám jednotlivé projekty v Přůša Sliceru. Když později budu chtít vytisknout stejný díl z upraveného projektu - upravený model, otevřu příslušný projekt Průša Sliceru a dám znovu načíst z disku.

image

Nohu tisknu z PETG, výška vrstvy 0.25mm, všechny stěny 4 vrstvy, výplň kubická podepřená 18%. Podpěry v ditině pro zasunutí profilu maluji ve sliceru ručně.

image

Tisk trvá kolem 2 hodin.

image

Druhá noha je stejná, jen na ní není kapsa pro koncový spínač.

Drobnosti st�l� odkaz / permalink

24.11.2024

Nevýhoda 3D tisku je, že dlouho trvá. Je tedy třeba využívat dobře čas. Když ještě nemám domyšlený a k tisku připravený vozík vodorovného pojezdu, tiskárna nesmí zahálet!

image

Posílám tedy do tisku díly, které jsou jednoduché a na kterých nebudu nic moc vymýšlet. I když je teď bezprostředně nebudu potřebovat, ušetřím čas v příštích dnech. Třeba hák na zavěšení rámu pily.

Tisknu jednotlivě i hromadně stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

24.11.2024

Složitější díly tisknu jako více dílů, které spojím lepením vteřiňákem. Důvodem je zajistit orientasci vláken tisku tak, aby konstrukce měla potřebnou pevnost. Mohl bych díly navrhnout tak, že by šly sešroubovat, ale lepení používám jinde a drží to.

image

Tady to je část vozíku svislého pojezdu. Na něm bude upevněn průvlak na vedení řezacího drátu, na něm bude také upevněna tyčka, na které bude nahoře hák pro zavěšení pily s napínáním drátu.

Při prototypování zpravidla tisknu díly jednotlivě, tady jsem dal do sliceru PrusaSlicer všechny tři části tohoto slepovaného dílu najednou.

Díly tisknu z PETG, výška vrstvy 0.25mm, všechny stěny 4 vrstvy, výplň vzor přímočarý 15%. Podpěry maluji ve sliceru ručně.

Tisk trvá kolem 3 hodin.

image

Aby díly do sebe při lepení šly zasunout, je dutina při modelování zvětšena o 0.2 mm. Pokud to bude málo nebo moc, ve druhé iteraci to změním. Pak budu muset udělat ve sliceru kopii projektu, abych vytiskl jen ten jeden díl se změněnými dutinami.

image

Druhá strana stroje stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

28.11.2024

Mezi tím, co jsem tisknul, sestavoval a zkoušel jednu stranu stroje, dočetl jsem se, že software a elektronika umí nejen koncové spínače pro houmování, ale může na ose hlídat i maximum. Tak jsem model ve Fusion 360 upravil tak, že mám koncáky na obou stranách, tady v tomto případě je kapsa na spínač na obou nohách vodorovného vedení. A začal jsem tisknout věci na druhou stranu řezačky, na druhé vodorovné a svislé vedení.

image

Nohy jsou zrcadlově stejné, mohu je zrcadlit ve Fusionu nebo v PrusaSlicer. Tady jsem to udělal ve sliceru a tisknu obě nohy najednou.

image

Tisk trvá na mé tiskárně Průša Mini přes 4 hodiny. Pro mě je nezvyk, jak moc ubývá struny ze špulky. Když tisknu věci na modely, jsou lehké a subtilní, tady to jsou proti tomu humpolácké věci a materiálu to sežere o řád více! image


zpátky na: Návrh mechaniky │ dál na: Kompletace


přehled kapitol:

  1. HotWire ver1
  2. Koncept
  3. Oživení elektroniky
  4. Návrh mechaniky
  5. Sestavení mechaniky
  6. Kompletace
  7. Oživení stroje
  8. "Učesání"
  9. Práce se strojem
  10. Hodnocení
  11. Prodejci
  12. Zdroje
  13. CNC řezačka horký drát HotWire ver1

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | CNC řezačka HotWire verze 1)