image

Brýle, displej, telefon ... stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

07.01.2023

Nejlacinějším řešením je použít jako zobrazovací jednotku pro FPV chytrý telefon. Přijímač videosignálu se propojí s telefonem kabelem, v telefonu se spustí aplikace a telefon potom ukazuje obraz z kamery v modelu.

image

Aplikace jsou pro Android telefony. Místo telefonu lze použít větší Android tablet.

Telefon nebo tablet se připevňuje na vysílač, je třeba řešit stínění, je třeba řešit vyvážení.

image

Použití telefonu je levné proto, protože to je zařízení, které už máte. Lze ale použít specializovaný monitor, který má větší displej a vyšší svítivost, je lépe čitelný než displej telefonu. Musí se k němu pořídit ještě napájení.

Létání s monitorem je stejné jako běžné létání s modelem, pilot má kontrolu, kde s modelem je a co se děje v jeho okolí. Za slunečného počasí je ale problém s čitelností displeje.

Z telefonu jde udělat i brýle. Telefon lze vložit do laciných VR brýlí - krabice s telefonem uvnitř. Koupit se to dá pod názvem "Brýle pro virtuální realitu k mobilu" v ceně něco přes pět stovek. Dá se to udělat i z papíru, hledejte "CardBoard".

image

Nejrozšířenější jsou ale brýle.

image

Má to jednoduchý důvod, vlastně těch důvodů je hned několik:

  • vše potřebné je na brýlích, jednoduše se to uvede do provozu, snadno se to "nosí"
  • není problém se slunečním světlem
  • zážitek z letu - je to opravdu FPV

Brýle mohou být s jedním displejem a čočkou, lepší a dražší brýle mají pro každé oko jeden displej, analogové brýle mohou být do 3 tisíc, digitální jsou kolem 15 tisíc. Zážitek z létání s digitálními brýlemi je nesrovnatelně lepší než zážitek z létání s analogovými brýlemi, proto lidi utrácejí za digitál ty pětinásobné částky. image Analogové systémy používají závodníci s kopterami, kteří potřebují létat ve větších skupinách a kteří se svými stroji často havarují, Analogové systémy používají "long range" letci (FPV létání - Long Range, FPV létání - Long Range Wing), ale i tady postupně nastupují digitální systémy.

image

Létání s brýlemi je trochu jiné než běžné létání s RC modelem. Když létáte běžně, koukáte na model ze země a vnímáte, jak daleko je od vás a v jakém směru je od vás. Když se s modelem něco stane a spadnete, víte přibližně, kam model spadnul. Když koukáte do brýlí, musíte se starat o tu vzdálenost tím, že sledujete nad čím letíte a sledujete, jak dlouho letíte jedním směrem. Musíte včas otočit, abyste se nedostali moc daleko, musíte otočit do správného směru. Když z jakéhokoli důvodu spadnete, nebudete vědět přesně, kam jste spadli. Když koukáte na letadlo ze země a letíte podél aleje a spadnete, dokážete říct přesně, u kterého stromu jste spadli. Když ale letíte FPV, nebudete to vědět, ty stromy vypadají shora stejně a vzdálenost od vašeho stanoviště taky není "vidět". Zákonodárce požaduje při FPV létání spottera, při létání s brýlemi na hlavě to není špatná věc.

Jinak existují dvě strategie létání s brýlemi:

  • Startuji s modelem jako při běžném létání, brýle nasazuji až po získání bezpečné výšky. Přistání to samé. Přiletím k místu přistání, sundám brýle a přistanu, jako se přistává s modely běžně.
  • Nasadím brýle před vzletem a vzlet realizuji s pohledem do brýlí. To samé přistání, celé přistání provedu s pohledem do brýlí. Tedy celý let s brýlemi na hlavě.

Protože při letu FPV nejde tak přesně vnímat rychlost modelu, jako když se na něj díváte ze země, musíte letět s nějakou rezervou rychlosti. Pokud mám tedy přistát do nějakého hodně omezeného prostoru, sundám brýle, protože si mohu dovolit přiletět na přistání pomaleji. Tam, kde mám možnost výběhu modelu, sedám s brýlemi na hlavě.

FrSky přišlo podporou systému HDzero ve vysílači FrSky X20, vysílač má videopřijímač pro tento systém a je schopen zobrazovat obraz z kamery HDzero na svém displeji.

image

Koncept to není moc praktický. Displej vysílače má rozlišení 480, HD Zero posílá obraz v rozlišení 720, musí tedy docházet k přepočtu na výrazně menší rozlišení. Hlavní nevýhoda této koncepce je v tom, že antény videopřenosu jsou někde u pasu pilota místo na hlavě, jako u jiných konceptů. To přináší výrazné zhoršení přenosu.

Když bych to chtěl shrnout, kdo chce létat FPV, měl by pořídit brýle, kdo chce létat pro zážitek, měl by pořídit digitální brýle.


zpátky na: Analog nebo digitál? │ dál: Praxe


přehled kapitol:

  1. FPV
  2. Legalita FPV létání
  3. FPV pojmy
  4. FPV létání - Free Style
  5. FPV létání - Free Style Wing
  6. FPV létání - Cinematic
  7. FPV létání - Cinematic Wing
  8. FPV létání - Race
  9. FPV létání - Race Wing
  10. FPV létání - Chasing
  11. FPV létání - Chasing Wing
  12. FPV létání - Long Range
  13. FPV létání - Long Range Wing
  14. Seznámení se s FPV
  15. Analog nebo digitál?
  16. Brýle, displej, telefon?
  17. Praxe
  18. Technika
  19. Prodejci
  20. Souvislosti

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | FPV)