image

Zahajuji stavbu stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

27.03.2018

Koupil jsem balík desek XPS 7 mm (Climapor Energiespar-Dämmplatte XPS 7 mm). Stavbu zahajuji stažením dokumentace ( rcgroups.com - strana 6). Je třeba vytisknout rozkres dílů (part templates) ve skutečné velikosti, bude sloužit jako šablony pro vyřezání dílů z XPS.

image

Výkres je ale ve formě PDF se 16 stránkami 11 x 8.5", tedy ve formátu Letter. A to na mé tiskárně nevytisknu. image

Gůglil jsem něco jako "pdf fit multiple page to one". Našel jsem nápovědy na serverech Adobe, ale všechny vedly na použití programů od Adobe, které nemám. Slepá ulička.

Dalším směrem byl tisk do souboru, kdy bych vytiskl stránky na větší formát jako plakát. Dojel jsem na to, že mi „tiskárny do souboru“ dovolili největší formát jen A3. Slepá ulička.

Tak jsem se zaměřil na převod pdf dokumentu do nějakého vektorového formátu, se kterým budu moci efektivně pracovat. Celkem rychle jsem dospěl k volbě programu Any PDF to DWG Converter: instaluj.cz - Any PDF to DWG Converter

To funguje! Složit ty stránky ve vektorovém formátu je už záležitost jednotek minut, sesadí se to rámečky obrázků k sobě. Já to udělal ve Rhino, Import, move, myší chytit a šoupnout v mozaice na místo.

image

Jarda na to šel jinak a asi jednodušeji: "No takže si to udělal v podstatě stejně jak jsem to myslel já. Corel Draw také pracuje s vektory. Corel si to převede do křivek sám, otevřeš Corel Draw dáš import a vybereš pdf jaké chceš a on si to sám natáhne."

Tak jsem se dopracoval k výkresu, se kterým už jsem mohl manipulovat jak jsem chtěl. Nakreslil jsem si obdélník rozměru desky, kterou jsem měl k dispozici a do něj díly umístil.

image

Šablony jsem vytiskl na tiskárně A3, vystřihl, nalepil kancelářským lepidlem na desku XPS a začal řezat. Chce to opravdu ostrý nůž! Shodou okolností jsem v tu samou dobu pokročil v jednaní s kamarádem, zda by bylo možné něco modelářského vyříznout na CNC stroji. Tak jsem nůž odhodil po vyříznutí prvních třech dílů a rozhodl se zkusit to více průmyslově, něco se naučit, vyzkoušet! Karel už tou dobou nožem krájí svůj Depron! image


zpátky na: Čím to udělat? │ dál: CNC


přehled kapitol:

 1. Nápad
 2. Inspirace
 3. Z čeho to udělat?
 4. Čím to udělat?
 5. Stavba
 6. CNC
 7. Lepení
 8. Detaily
 9. Dokončení
 10. První let
 11. Létání s F/A-18 Hornet
 12. Parametry
 13. Hodnocení
 14. Použitý materiál
 15. Použité nářadí
 16. Videa s modelem F/A-18 Hornet
 17. Kam dál

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám | F/A-18 Hornet)