image

CNC stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

02.04.2018

Navštívil jsem kamaráda - kolegu z klubu a začali jsme vyjednávat, co je a co není možno na jeho strojích udělat. A taky jak má vypadat moje zadání, moje výkresy.image

Myslel jsem, že moje zadání je zadání pro řezání frézou na CNC routeru, ale diskuze přešla na vyřezávání laserem. Z jednoduchého důvodu, řezání laserem je levnější, není třeba tolik lidské práce. Otázka je, jak to dopadne, protože laserový paprsek se v 7 mm tlustém pěnovém materiálu nechová stejně jako třeba v překližce. Byl jsem upozorněn, že laser nevytvoří kolmý řez. Chvilku jsem nad tím přemýšlel a nepřipadalo mi to u dílů pro moji F/A-18 jako problém. Dohodli jsme se tedy, že to zkusíme laserem.

Dohodli jsme detaily: zda se moje polotovary vejdou do stroje, jak musí být jednotlivé díly daleko od okrajů polotovaru, jak daleko od sebe vzájemně, jak mají vypadat můstky, které budou držet díly před vypadnutím z desky.

Příprava pro laser stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

03.04.2018

Připravil jsem tedy výkres podle dohodnutých podmínek.


image

Vyšlo mi to na dvě desky z balíku osmi desek za pět set. Jsou to ale desky z balíku nějaké izolace na zeď, Karel to dělá z "předepsaného" Depronu zakoupeného v modelářské prodejně! Bude mi to fungovat stejně? (pochyby)

V dílně u kamaráda jsem ale nechal tři desky, předpokládal jsem, že na poprvé to nemusí vyjít. Zatím, co já po večerech kreslím zadání pro CNC stroj, Karel doma na stolku v obýváku už nožem vykrájel všechny díly z Depronu růčo! image

Karel už létá! stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

04.04.2018

Zatím, co já čekám, až dostanu zprávu, že si mohu jet pro vyříznuté polotovary, Karel už létá!

A Karlův pocit z létání: Je to zábavný s tím polítat, fakt doporučuju! image

Polotovary hotovy stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

05.04.2018

Polotovary jsou vyříznuty!


image

image

Hned vidím, že jsem něco mohl udělat jinak, ale je to první pokus. image

Řez z horní strany je krásný, tenký ....

image

... na spodní straně je vidět to, o čem jsme se při zadávání řezání bavili. Řez se směrem dolů rozšiřuje a občas je vidět místo vypálené laserem odraženým od mřížky, na které deska při řezání leží.

image

Tady je vidět, že hrana řezu není kolmá:

image

"Vylámání" dílů z desky je otázka deseti minut. Drobné kazy, tak jak jsou vidět na fotografii, nevadí, všechno je to v místech, kde se to stejně obrousí. Všechno pasuje do sebe.

Protože jsem si zkusil řezání i ručně, vím že jsem ušetřil čas, kdy jsem musel potištěné papíry slepit, vystřihnout šablony na jednotlivé díly, lepení papíru na desky, vyřezávání dílů. Karel ale už dávno lítá! Já bych ho stejně nestihl, protože jsem přes týden mimo domov a dílnu, takhle mohu čas mimo domov věnovat přípravě výkresů a doma využít urychlení použitím dílů vyřezaných laserem.


zpátky na: Stavba │ dál: Lepení


přehled kapitol:

 1. Nápad
 2. Inspirace
 3. Z čeho to udělat?
 4. Čím to udělat?
 5. Stavba
 6. CNC
 7. Lepení
 8. Detaily
 9. Dokončení
 10. První let
 11. Létání s F/A-18 Hornet
 12. Parametry
 13. Hodnocení
 14. Použitý materiál
 15. Použité nářadí
 16. Videa s modelem F/A-18 Hornet
 17. Kam dál

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám | F/A-18 Hornet)