image

Čím to udělat? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

13.03.2018

Ještě v průběhu shánění stavebního materiálu se začínám zamýšlet nad tím, jaké nářadí budu potřebovat a čím to budu lepit.

image

Doposud jsem používal běžné lámací nože, které používám doma na plno věcí, ale mám zkušenost, že na něco musí být nůž opravdu ostrý. Je to zejména řezání tenkých fólií a je to řezání pěnových materiálů. I jen trochu tupý nůž materiál ošklivě trhá. Řešil jsem to vždy tím, že mám v šuplíku kámen, na kterém si čepel přibrousím. Protože jsem ale potřeboval vybavit dílensky pracoviště mimo stálé bydliště, rozhodl jsem se vyzkoušet "lepší" nože, které doporučují kolegové modeláři. Koupil jsem si tedy nůž Olfa a k němu náhradní břity.

Další důležitou věcí je lepidlo. V zásadě převažují mezi lidmi tato lepidla:

 • Uhu Por
 • Purex
 • LA tmel

Unilep LA doma mám, lepím s ním například neopren. Je to kontaktní lepidlo, čiré, hustoty medu. Zkusil jsem si lepidlem slepit vzorky dílů z XPS a k srdci mi to nepřirostlo. Je to i po vytvrzení příliš gumové.

image

Uhu Por si musím koupit. Je to kontaktní lepidlo, funguje to podobně jako Unilep LA, jen to méně smrdí, mnohem lépe se to nanáší. Zase jsem zkusil lepidlem slepit vzorky dílů z XPS.

Purex už znám. Ten je po vytvrzení tvrdý, nahnědlé barvy, dobře vyplní lepenou spáru, lepený spoj má vysokou pevnost. Ale když se ho dá moc, vypění ze spoje ven a blbě se potom přebytek hmoty odstraňuje, protože se snadno poškodí okolí lepeného spoje. Pomůže přelepit lepený spoj lepící páskou. Nemám ho rád, protože sebemenší patlanec na prstu znamená ulepené ruce a musím si to omýt acetonem. Ale lepí to pěkně.

Purex kupuji ve velkém - Soudal 66A:

image

Další věci, které budu potřebovat mám: ocelové pravítko, trojůhelník s ryskou, nůžky, tenký fix, modelářské špendlíky, brousítka ... Při pokusech narážím na problém, že nemám na stůl žádnou vhodnou podložku, které nevadí, že do ní zajede nůž a která nůž neztupí.

Zatím, co já se zabývám prvními pokusy říznout do materiálu, Karel hlásí, že má vybavení do takového letadla, šuplíkové zásoby a že do toho taky půjde, ale nebude experimentovat, koupí Depron a bude to celé dělat z Depronu, jak předepisuje konstruktér. A lepit bude Uhu Porem. Výborně, mám parťáka! image


zpátky na: Z čeho to udělat? │ dál: Stavba


přehled kapitol:

 1. Nápad
 2. Inspirace
 3. Z čeho to udělat?
 4. Čím to udělat?
 5. Stavba
 6. CNC
 7. Lepení
 8. Detaily
 9. Dokončení
 10. První let
 11. Létání s F/A-18 Hornet
 12. Parametry
 13. Hodnocení
 14. Použitý materiál
 15. Použité nářadí
 16. Videa s modelem F/A-18 Hornet
 17. Kam dál

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám | F/A-18 Hornet)