image image

Koupil jsem Duplex stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

05.12.2008

Koupil jsem si Jeti Duplex.

image

Koupil jsem vysílačový modul TU a přijímač R4.

image

A Jeti Box.


Multiplex Royal Evo 9 Multiplex Evo a Duplex

První lety s Duplexem stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

06.12.2008

Tak už i můj vysílač zdobí krátký černý pahýlek místo stříbrné antény. Dnes jsem de něj nainstaloval vysílačový modul Jeti Duplex TU a do Long Shota jsem namontoval přijímač Jeti Duplex R4.

image

Instalace do vysílače nebyla úplně bez komplikací. Vyjmul jsem VF originální modul a přemýšlel, jaký konektor použít jako protikus konektoru na desce vysílače. Pasuje tam konektor "Modela" - samice s dírkou na pozici 2. zdířky. Zapojení vývodů jsem našel na webu JETI model. Konektor jsem trochu upravil pilníkem, jeden konektor z propojovacího kablíku dodaného s vysílačovým modulem jsem ustřihl, a konce kablíků připájel ke konektoru.

image

Bohužel se při zaklapávání víka vysílače ukázalo, že tento konektor je s vývody a kablíky "vyztuženými" smršťovací bužírkou moc vysoký. Až teď jsem pochopil fotky instalací, kde jsou kablíky připájeny "do vingle". To budu muset předělat.

Patici antény s připojeným koaxiálem jsem chtěl protáhnout trubkou po původní anténě tak, jak jsem to viděl na fotkách, ale "můj" šestihran je větší a do trubky se nevejde. Proto jsem anténu umístil vedle původní do vyvrtaného otvoru.

Instalace přijímače do modelu byla jednoduchá. Vytahat kablíky ze starého Rexe a nastrkat je do nového přijímače. Anténky zatím vystrčím jednoduše štěrbinou pod kabinkou. Ještě spárovat a hurá ven otestovat.

image

Bohužel venku bylo zrovna dnes hodně nevlídno. Drobný déšť, všude čvachta a hlavně málo světla. Na letišti mi s každým došlápnutím do promočené louky teče do bot. Ale zrovna skoro neprší a tak zkouším kluz nad zemí a potom lehké hody do sedmi osmi metrů. Rádio funguje a tak se do hodu více opírám a letím co nejdál. Když model skoro nevidím, protože je šero jak večer, otáčím a v přízemním letu se vracím. Vše funguje. Začíná pršet. Balím.

Doma jsem odměřil na mapy.cz vzdálenosti. Letěl jsem nejdál 350 m. Nad zemí s házedlem o moc dál nelétám.

Zkušenost začátečníka stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

08.12.2008

První co mě zaujalo, když jsem si z krámu odnášel a potom doma rozbaloval vysílačový modul, přijímač a Jeti Box z "blistrů", jaká je to troška plastu, troška kovu a kolik je v tom skryto duševní práce, přemýšlení.

Druhá myšlenka patřila papírkům, které na mě z každého balení vypadly. V několika jazycích bych se zde mohl dozvědět, že výrobky nemám házet do koše - symbol přeškrtnuté popelnice. Chtěl bych se nechat úředníky přesvědčovat, že tento papírek si někdo někdy přečte. Zbytečně vynaložená anergie, práce image

Neřešil jsem přepínání modulů 2G4 a 35 MHz. V konektoru desky vysílače je buď konektor modulu Duplex nebo konekor destičky VF modulu 35 MHz. Montáž vysílačového modulu se mi jeví jako nezáludná záležitost. Měl by to zvládnout každý, kdo umí připájet vodič ke konetoru. jen je třeba mít modul ve vysílači řádně zajištěn aby nedošlo při otevřeném a zapnutém vysílači k nějakému nežádoucímu kontaktu. Také vypadnutí modulu z vysílače když už visí na anténním přívodu nedělá asi tenkému koaxu dobře.

Vysílač krátce po zapnutí zahlásí na chvilku na displeji No RF a ptotom pracuje normálně. Červené kontrolka, která dříve blikala, svítí trvale.

Zatím, co dříve se mi jevila teleskopická anténa mého vysílače zranitelná, teď se mi jeví zranitelná anténka na 2G4.

U Jeti Boxu byl přibalen leták s přehledem jeho funkci, ale popsaná je jen práce s regulátory. Jak se s ním pracuje ve spojení s přijímačem nebo vysílačovým modulem zde není ani slovo. Tomu rozumím. Je to univerzální zařízení - terminál a popis nastavování bude u nastavovaných přístrojů. Co mě ale mátlo a musel jsem zkoušet naslepo bylo zapojení propojovacího kabelu. Všude se v návodu k vysílačovému modulu i k přijímači mluví o konektoru Jeti Boxu. Ten má ale konektory dva! Dá se na to přijít zkusmo, ale kdo není v práci s elektronikou zběhlý a bojí se naslepo zkoušet, ten bude dlouho bádat. Informace je schovaní na konci textu výše uvedeného letáčku o nastavování regulátorů. Prvnímu seznamování s výrobky Jeti a jejich vzájemným propojováním by jistě pomohl nějaký schematický obrázek.

Vlastní nastavování přijímače Jeti Boxem je jednoduché a ani jsem nepotřeboval návod. Zatím jsem řešil jen nastavování fail safe a alarmu poklesu napětí přijímačových akumulátorů.

Zvuková signalizace stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

11.12.2008

Vysílačový modul TU signalizuje různé stavy zvukovými signály - pípáním. Modul je umístěn ve skříni vysílače a pípání tak není příliš hlasité.

Doma v klidu to je slyšet akorát, ale venku na louce to je dost slabý zvuk. Pro srovnání je to subjektivně asi třetinová hlasitost ve srovnání s hlasitostí pípáku vlastního vysílače.

Hlasitost se nedá regulovat. Regulovat se dá výška tónu. Vyzkouším, zda přeladění na jinou frekvenci bude mít kýžený efekt.

Telemetrie stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

11.12.2008

Duplex disponuje telemetrickými funkcemi. Bez toho, že by bylo nutné dokupovat nějaká čidla, umí měřit napětí v palubní síti (napájení přijímače a serv) a poskytuje i informaci o ztrátě komunikace mezi přijímačem a vysílačem.

Pro test chování systému na hranici dosahu zatím nebylo počasí. Při mém dosavadním létání ve vzdálenosti cca 300 metrů jsem akorát otestoval. že když budu běhat po louce v promočených botách, že opravdu chytím rýmu. Testy dosahu se sníženým výkonem vysílače nepovažuji za průkazné. Testování chování na hranici dosahu tak bude muset počkat na lepší počasí.

Doma si ale mohu osahat a otestovat měření napětí palubní sítě a chování alarmu. Funguje to. Když dojde k poklesu napětí pod nastavenou úroveň ozve se pípnutí.

Tam kde jsou zdroje dostatečně dimenzované to bude fungovat dobře. V házedle jsou ale baterky malé a když zahýbu více servy najednou, dojde k chvilkovému poklesu napětí a vysílač pípne. Při blbnutí s velkými zásahy do řízení tak může vysílač po celou dobu poletování pípat. Jeví se mi to tak, že vysílač pípá stále se stejnou periodou. Nelze potom poznat, zda jde o chvilkový pokles napětí nebo o trvalý stav. Samozřejmě by to řešilo připojení Jeti Boxu a odečtení aktuálního napětí z jeho displeje. Budu se dál držet zavedené praxe. Létat s rezervou a znalostí odlétané doby a včas dobíjet.

Otazníky stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

14.12.2008

V souvislosti s Duplexem mě napadají otázky:

U malých modelů se vousy antén přijímače vystrčené z trupu snadno dostanou do kontaktu se zemí. Jak se budou antény chovat, když sedne model do zarosené trávy nebo do sněhu? Nemůže vlhko a voda vyvzlínat pod plášť přívodního kablíku antének a změnit tak jeho impedanci a tím snížit účinnost antény?

Jak bude systém fungovat s jiným vysílačem v pásmu 2G4 na palubě? Například s vysílačem systému Seagul Glide Variometer System.

Jak bude systém fungovat s vysílačem v pásmu 2G4 vysílajícím přes několik kanálů? Například s vysílačem kamerového systému.

Pokusy stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

21.12.2008

Při létání s Long Shotem jsem zkoušel zakrývat anténu.

Občas jsem za letu zavřel anténu vysílače do dlaně. Model pohybující se ve vzdálenostech 100 - 200 m byl stále plně řiditelný. V jednom případě se ozvala signalizace ztráty signálu z paluby letadla.

Soužití s Bluetooth stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

25.01.2009

Zkoušel jsem, zda se neruší přijímač Jeti Duplex R4 se zařízením komunikujícím přes Bluetooth.

Ve vzdálenosti cca 10 cm od přijímače jsem zapínal a pároval modul GPS a telefon. Na chod rádia to nemělo žádný vliv.


předchozí stránka imageMultiplex Evo - Doplňky