image

Dronelinkstálý odkaz / permalink

09.06.2021

Dronelink je aplikace, kterou lze dron ovládat místo aplikací DJI Fly. Umožňuje automatický let, kdy dron plní předem zadané úlohy. Let lze předem připravit v jiné aplikaci v pohodlí domova na velkém monitoru. Dron je po spuštění programu řízen po trase letu místo kniply ovladače a vašima rukama programem a vykonává zadané příkazy. Fotografuje, filmuje, sleduje kamerou i svým natočením body zájmu, stoupá a klesá.

image

web: www.dronelink.com

Představu, jak se s programem pracuje, si dobře uděláte z tohoto videa:

Důležitou vlastností plánovače mise je možnost přehrát si celou misi nanečisto. Program ukazuje, co vidí kamera, a dá se tak zkontrolovat, zda naprogramovaný záběr bude fungovat filmařsky. Není to dokonalé, protože se ukazuje jen relief krajiny a na něm natažená ortofotomapa, ale k poladění pohybu a přechodu mezi záběry to stačí. Co v plánovači chybí, je informace o výšce nad terénem zjištěná z mapy. V kopcovitém terénu je tak třeba odečítat výšky bodů zájmu z jiné mapy a zadávat, o kolik jsou ta místa níže nebo výše než bod vzletu. Když bod vzletu posunete do jiného místa a do jiné výšky, musíte potom všechny ty relativní výškové údaje upravit. Ono je to v praxi složitější, protože okolo vás mohou být nejen kopce a údolí, ale okolní terén bývá také porostlý stromy a doma u počítače není úplně jasné, zda ty stromy jsou vysoké deset, dvacet nebo třicet metrů.

Co je dobré o Dronelinku předem vědět:

  • Dronelink neprogramuje dron a ten neletí autonomně podle zadaného programu. Dron je řízen pokyny z aplikace z telefonu.
  • Přijdete-li o spojení řídící jednotka - dron, dron nepoletí dál podle naprogramované trasy, ale přejde do režimu RTH. To může být problém, protože dron se vydá přímou cestou k místu vzletu a to může být přes překážky.
  • Plynulost řízení je závislá na výkonu telefonu.

V praktickém provozu je třeba počítat s tím, že poloha dle GPS má nějakou omezenou přesnost a může se v průběhu dne měnit. Vymyslíte si let těsně podél aleje, všechno sedí a funguje, pak spustíte program podruhé a dron chce letět korunami stromů. Poloha mezitím utekla o několik metrů a tak i dron se snaží letět o několik metrů posunutou trasu.

Potom jsou různé "nedokonalosti" aplikace, chyby návrhu. Třeba když startujete program, dron jako první mění výšku na výšku prvního bodu letu a až potom se přesouvá na jeho pozici. Skončíte let podle programu někde ve třiceti metrech, spustíte program znova a máte-li první bod ve výšce dva metry nad terénem, dron jako první vyklesá až nad zem a potom se vydá přes případné překážky k prvnímu bodu.

Při nákupu je dobré si rozmyslet kterou verzi kupujete, některé užitečné věci jsou až v těch dražších verzích. Naštěstí se dá doplatit a upgradovat na vyšší verzi. Dobré je, že jednou platbou získáváte program pro Anfroid i iPhone.

Přepínání mezi aplikacemistálý odkaz / permalink

15.06.2021

Dronelink umí spoustu věcí stejně jako originální aplikace k dronu DJI Fly. Ne však úplně všechno. Je dobré vědět, že přepnutí mezi aplikacemi můžete provést i za letu.

Není nutné s dronem přistávat, vyskočit z jedné aplikace a startovat druhou aplikaci, lze to udělat za letu. Ušetříte tak energii v akumulátorech a hlavně čas, když potřebujete být v tom místě s prací co nejdříve hotovi, abyste nerušili.

Komunikaci s dronem obstarává ovladač, řízení dronu, přenos telemetrie i přenos obrazu. Aplikace v telefonu je jen konzument. Lze tak aplikaci shodit a letět a řídit dron i bez aplikace a dokonce i bez telefonu. Proto lze během letu z aplikace vyskočit a zase ji spustit.


zpátky na: Litchi


přehled kapitol:

  1. DJI Mavic Air 2
  2. Akumulátory
  3. Litchi
  4. Dronelink

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Fotografie | DJI Mavic Air 2)