¦ Kontakt ¦ Hledat image

Akumulátory za nízké teplotystálý odkaz / permalink

01.11.2018

Za nízkých teplot pod cca 5 stupňů Celsia se vlastnosti akumulátorů mění a je třeba s nimi opatrněji zacházet. Akumulátory nedokážou dodat tak velký výkon jako za běžných teplot a také jejich využitelná kapacita je menší. Pokud akumulátory za nízkých teplot i nabíjíte, měli byste nabíjení upravit.

image

V mrazu je pokles kapacity významný. Chcete-li létat při teplotách pod -10°C, počítejte s poloviční kapacitou aku. Platí to pro použití pohonných akumulátorů, platí to třeba i pro akumulátory použité k napájení vysílače.

Na webu Hořejší model ve zpravodaji INFO 100316 je publikováno měření pohonných aku za teplot 0 až 30 st. C.

image

zdroj: horejsi.cz
image
zdroj: horejsi.cz

Více ve zmíněném zpravodaji. Akumulátory se v mrazu nepoškodí. Nedodají tolik energie jako za teplot nad nulou, nedodají takový výkon. U NiCd akumulátorů může být pokles kapacity cca 10%, u NiMH cca 20%, Li-Pol 20 až 30%. Akumulátorům se však nic nestane a za běžné teploty budou mít akumulátory zase svoji původní kapacitu. Se snížením kapacity je třeba počítat. Akumulátor přijímače i vysílače zajistí chod rádia po kratší dobu, než jste byli zvyklí. Pohon bude mít menší tah a poběží kratší dobu. Pohonné akumulátory se proto do poslední chvíle udržují v teple. V kapse, v autě. Při větším odběru si akumulátory udrží vyšší teplotu i během letu.

Pokud nabíjíte venku v mrazu, měli byste upravit i nabíjení, snížit nabíjecí proudy. Některé nabíječe to umí samy, změří si okolní teplotu a program nabíjení upraví.


zpátky na: Akumulátory Li-Pol │ dál: Akumulátory Li-Pol a bezpečnost


přehled kapitol:

  1. Akumulátory Li-Pol
  2. Akumulátory Li-Pol za nízké teploty
  3. Akumulátory Li-Pol a bezpečnost
  4. Opatření při zacházení s akumulátory Li-Pol
  5. Další o akumulátorech Li-Pol

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Akumulátory)