¦ Kontakt ¦ Hledat image

Bezpečnost při nabíjení Li-Pol akumulátorů

Při zacházení s akumulátory je záhodno dodržovat určité bezpečnostní zásady.

  • Při nabíjení nenechávejte akumulátory bez dohledu
  • Při nabíjení položte akumulátor na nehořlavou podložku a odstraňte z jeho okolí hořlavé předměty
  • Nenabíjejte akumulátory uvnitř auta

Čtenář mého webu takto popisuje svoji zkušenost:

Bohužel jsem ve svém bytě zažil při nabíjení i explozi akumulátoru a jenom souhrou náhod vše uhasila manželka. Já nebyl právě doma. Během několika vteřin byla propálena stolová deska do hloubky 8 milimetrů, vše v okolí do vzdálenosti asi jeden metr propálené odstřikujícími kusy žhavé hmoty. Baterie 3000 mAh se prakticky vypařila. A několikadenní zápach také nikomu nepřeji. Od té doby dávám aku pokorně na azbestovou desku a přikrývám hliníkovou nádobou. Samozřejmě jsem celou dobu poblíž.

Namítnete možná: Vždyť přece stejné akumulátory se používají v mobilních telefonech, v přenosných počítačích a nikdo se tak opatrně k těmto zařízením při nabíjení nechová. Jenže v modelářské praxi se bateriím chováme nešetrněji. Třeba se stane, že je příliš vybijeme. Nebo na nabíječi nastavíme program pro jiný typ baterií.




Akumulátory v extrémním provozu

Pokud se akumulátory používají na hranici jejich parametrů - třeba proudy na hranici povoleného odběru, je třeba počítat s tím, že se může stát něco nestandardního.

Howking, Mojehobby:

Tak jsem přistál, vytáhnu baterku z heliny, položím ji na palubovku do auta, zapojuji nabitou baterku do heliny a pak se vracím s tí, že na stávající nasunu na kontakty čepičky aby se mi baterka náhodně nezkratla a dávám ji do kufru, když v tom mě popálí prsty a zápěstí a začne se z ní kouřit. Sama od sebe, bez jakékoli nešetrné manipulace, bez zkratu mi blafla v ruce.

Akumulátor je chemický zdroj a reakce v něm probíhají nejen ve chvíli, kdy ho nabíjíme nebo vybíjíme! Věnujte tedy pozornost i těm řádkům v návodech, které vypadají přitažené za vlasy.

  • Jakmile si všimnete, že akumulátor se začíná nafukovat, zvětšovat apod, okamžitě přerušte nabíjení, baterii odpojte od nabíječe a asi na 15 minut odložte na bezpečné, pozorovatelné místo. Pokračování v nabíjení by způsobilo nafukování akumulátoru s následným požárem.
  • Po havárii vyjměte články z modelu, odložte je na bezpečné místo a po dobu nejméně 30 minut z bezpečného odstupu sledujte. Zvětšování objemu nebo zahřívání je známkou vnitřního poškození.
  • Před definitivní likvidací článek zcela vybijte ponořením na 12 hodin do nádoby se slanou vodou.

Akumulátory po havárii modelu

Výše popsané zásady platí pro nakládání s akumulátory po havárii modelu, kterou provázel silný náraz. Na modelu se ani nemusí nic viditelně poškodit, ale akumulátor uvnitř modelu poškozen být může!

Příklad takové situace je popsán ve zpravodaji "INFO 121015 - HOŘEJŠÍ MODEL". Havárie končící pádem modelu do pole s malým poškozením modelu. Akumulátor uvnitř se ale deformoval. Až po deseti minutách se z akumulátoru začalo kouřit.

Opatrnost je tedy v takovém případě na místě a určitě je dobře akumulátor v modelu zkontrolovat. Je to lepší, než mít shořelý model nebo auto, byt.

Více viz Hořejší model.

Vlastnosti st�l� odkaz / permalink

26.8.2024

Zkušenost říká , že zahoří jen nabitý akumulátor. Zapálit vybitou baterku nebo baterku ve "storage" stavu je obtížné.

Proto se akumulátory přepravují (letecky) vybité na storage napětí.


zpátky na: Akumulátory Li-Pol za nízké teploty │ dál: Opatření při zacházení s akumulátory Li-Pol


přehled kapitol:

  1. Akumulátory Li-Pol
  2. Akumulátory Li-Pol za nízké teploty
  3. Akumulátory Li-Pol a bezpečnost
  4. Opatření při zacházení s akumulátory Li-Pol
  5. Další o akumulátorech Li-Pol