image

Skenování diapozitivů stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

4.2.2023

Mám doma stovky diapozitivů, které jsem fotil hluboko před digitální érou fotografie a které jsou pro rodinu zajímavé. Mám doma i diapozitivy, které fotil táta a které jsou zajímavé pro mě. Rád bych je měl také v digitální podobě.

image

Koukal jsem na různé možnosti, jak to udělat. Nejsnadnější je odnést všechno do firmy, kde se tím zabývají. Inzerovaná cena je 5 až 7 Kč za kus. Druhou možností je pořídit si specializovaný skener, to je záležitost, která cenou převýší to oskenování ve firmě. Pak je tu možnost využít makroobjektiv a s jednoduchým držákem a prosvětlením a ofotit diapozitivy vlastním fotoaparátem.

Pořídil jsem objektiv Laowa 65 mm f/2,8 2x Ultra Macro APO a řekl jsem si, že zkusím jít domácí cestou. Protože jsem ten modelář, tak jsem si řekl, že nebudu vyrábět něco z papundeklu, ale že si vyrobím držák.

image

Nakreslil jsem si stojan v CADu s tím, že díly vyříznu na CNC z PVC. Potřebuji vyzkoušet vzdálenosti, intenzitu světla, menipulaci. Na to se to PVC hodí, prototyp vyjde na materiál na pár šupů, Na CNC to mám za pět minut vyříznuté a za půl hodiny slepené.

Fotoaparát sedí na základně a proti pohybu zafixován stativovým šroubem. Objektiv sedí na podpoře. Krabice se zdrojem světla sedí také na podložce, její poloha je fixována dvěma kolíky. Fixace krabice a fotoaparátu zajišťuje kolmost diapozitivu vůči objektivu fotoaparátu. Krabice se dá posunout, abych dostal diapozitiv do vzdálenosti, kde ho budu mít celý v zorném poli a kde na něj mohu zaostřit.

Kreslení mi trvalo asi dvě hodiny, půl hodiny příprava materiálu a vyříznutí na CNC, za půl hodiny jsem to slepil. Přemýšlel jsem jaký zdroj světla použiji, jak světlo rovnoměrně rozptýlím. Nakonec jsem zjistil, že LED žárovka na 230V s paticí E27 má baňku, která rozptyl světla zajistí. Lámal jsem si hlavu i s odvodem tepla, ale LED žárovka topí relativně málo a vzduch stačí žárovku uchladit.

První testování dopadlo dobře. Nastavit nízké ISO, vysokou clonu, abych měl větší hloubku ostrosti, která pokryje případné prohnutí filmu. Na fotoaparátu mám zapnutý režim Peaking MF, indikaci zaostření, zaostřit podle této indikace je rychlé a přesné. Vložit diapozitiv, upravit expozici změnou expozičního času (na displeji fotoaoarátu mám živě graf tonality), cvaknout. Přeostřit je třeba jen tehdy, když začnu vkládat diarámečky jiného typu.

Co se ukázalo jeko problém, je světlo unikající z přípravku. Na vršku jsem si vymyslel jen takové žaluzie, aby se to dobře chladilo, ale ostré bodové světlo viditelné z jiných míst místnosti bylo nepříjemné. Tak jsem krabici se světlem více uzavřel.

image

Fotka trochu klame, dělám to v pokoji za normálního světla, to jen pro fotoaparát je to světlo v krabičce příliš tvrdý oříšek. Ale neoslňuje to, světelná pohoda je dobrá, bez problému vidím na displej fotoaparátu. Ještě jsem si zprovoznil wifi přenos do počítače, nemusím ani vyndavat SD kartu!

image

Funguje to dobře, skenování jde rychle. Cena nula nula nic. image

image

image


zpátky na: Fotografování květin


přehled kapitol:

  1. Fotografování skupinek
  2. Reportáže z akcí
  3. Fotografování květin
  4. Skenování diapozitivů

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Fotografie | Jak na to)