Jak na to
Když sleduji něčí začátky, průběh kariéry fotografa začátečníka bývá podobný. Koupě fotoaparátu, někdy levnějšího, někdy dost drahého, první fotky většinou dobré, protože dělané někde venku na sluníčku za dobrých podmínek, potom fotografování doma nebo v restauraci, fotografování za špatného počasí a to už ty výsledky bývají horší. Buď se nedaří žádná fotka, nebo vyjde každá desátá. A pak se kamarádi ptají: Jak to, že tobě ty fotky vyjdou?
Kouzlo je ve schopnosti využívat fotoaparát i v jiném režimu než Automat. Kouzlo je v tom, naučit se používat režimy A a S, naučit se pracovat s ISO, naučit se pro různé situace různé strategie nastavování fotoaparátu. Není to zas tak obtížné, jen se to musí trochu cvičit, aby to člověk začal používat automaticky. A musí se člověk naučit hodnotit, jaké podmínky pro fotografování v tom kterém okamžiku jsou.
Ale i když se vaše fotografie stanou technicky dobré, bude co zlepšovat. Je třeba se naučit na svět koukat očima fotografa, pochopit, v čem to je, že dva lidé vyfotí stejnou věc a jedna fotka se líbí každému a druhá nestojí za nic. Jsou v tom zákonitosti, které byly popsány a je jen na vás naučit se je využívat. Často to bývá tak, že začátečník svoje chyby nevidí, nevnímá vady své fotografie a přitom k odstranění těch největších "hrubek" je snadná cesta. Začněme ale tou technikou.