image

Jak na to stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

19.01.2013

Když sleduji něčí začátky, průběh kariéry fotografa začátečníka bývá podobný. Koupě fotoaparátu, někdy levnějšího, někdy dost drahého, první fotky většinou dobré, protože dělané někde venku na sluníčku za dobrých podmínek, potom fotografování doma nebo v restauraci, fotografování za špatného počasí a to už ty výsledky bývají horší. Buď se nedaří žádná fotka, nebo vyjde každá desátá. A pak se kamarádi ptají: Jak to, že tobě ty fotky vyjdou?

Kouzlo je ve schopnosti využívat fotoaparát i v jiném režimu než Automat. Kouzlo je v tom, naučit se používat režimy A a S, naučit se pracovat s ISO, naučit se pro různé situace různé strategie nastavování fotoaparátu. Není to zas tak obtížné, jen se to musí trochu cvičit, aby to člověk začal používat automaticky. A musí se člověk naučit hodnotit, jaké podmínky pro fotografování v tom kterém okamžiku jsou.

image

Ale i když se vaše fotografie stanou technicky dobré, bude co zlepšovat. Je třeba se naučit na svět koukat očima fotografa, pochopit, v čem to je, že dva lidé vyfotí stejnou věc a jedna fotka se líbí každému a druhá nestojí za nic. Jsou v tom zákonitosti, které byly popsány a je jen na vás naučit se je využívat. Často to bývá tak, že začátečník svoje chyby nevidí, nevnímá vady své fotografie a přitom k odstranění těch největších "hrubek" je snadná cesta. Začněme ale tou technikou.


dál: Jak pracuje automatika


přehled kapitol:

 1. Jak na to
 2. Jak pracuje automatika
 3. Rozhýbání fotoaparátu
 4. Pohybová neostrost
 5. Neostrost
 6. Nízká kvalita optiky fotoaparátu
 7. Co mohu dělat, co se při tom děje
 8. Ostření na hyperfokální vzdálenost
 9. S čím se u svého fotoaparátu seznámit
 10. Nastavení ISO
 11. O ostření jinde
 12. Fotografování z letadla
 13. Údržba fotoaparátu
 14. Léto, zima
 15. Tisk fotografií

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Fotografie)