image

Špatné zaostření stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

21.01.2014

Špatné zaostření, to je příčina, na kterou přijde každý začátečník sám. Špatně jsem zaostřil, tak je fotografie neostrá. To je jasné! Většinou to je tím, že fotograf nechal systém ostřit na nesprávné místo na snímku.

Systémy automatického zaostření chybují zejména za špatných světelných podmínek, kdy jsou objekty, na které by měl automat ostřit, málo osvětlené, nebo v situaci, kdy se v obraze nevyskytují nějaké výrazné obrysy: vodní hladina, mlha, obloha. Zradou může být znečistěná čočka objektivu, kdy se automatika občas snaží přeostřit na tuto nečistotu. Podobně tomu je při fotografování přes okno nebo čelní sklo automobilu, kdy automat zaaostří na mouchu na skle místo na krásné panoráma před vámi.

Je třeba se rozhodnout pro ruční zaostření. Ruční ostření může také selhat třeba kvůli tomu, že jste si nevzali brýle a na displej dobře nevidíte. Některé fotoaparáty nejsou pro ruční ostření dobře vybaveny a prakticky na nich ruční ostření nejde provádět.

Dalším problémem může být rychlost automatiky ostření. Pomalá automatika neumožní zachytit scénu, která se rychle mění, kdy se objekt fotografování rychle blíží či vzdaluje.

Uvadu raději ještě jednu příčinu neostrých snímků. Někdy bývá u úplných začátečníků problém s tím, že nedají fotoaparátu na zaostření čas. Spouště digitálů fungují tak, že fotograf spoušť namáčkne, automatika si změří a nastaví expozici, automatika ostření zaostří. Připravenost zahlásí fotoaparát pípnutím, zeleným kolečkem v hledáčku či zezelenáním zaostřovacích bodů a až potom fotograf spoušť domáčkne. Když to fotograf nerespektuje a domáčkne spoušť ihned, nedá šanci automatice zaostřit.


zpátky na: Pohybová neostrost │ dál: Nízká kvalita optiky fotoaparátu


přehled kapitol:

 1. Jak na to
 2. Jak pracuje automatika
 3. Rozhýbání fotoaparátu
 4. Pohybová neostrost
 5. Neostrost
 6. Nízká kvalita optiky fotoaparátu
 7. Co mohu dělat, co se při tom děje
 8. Ostření na hyperfokální vzdálenost
 9. S čím se u svého fotoaparátu seznámit
 10. Nastavení ISO
 11. O ostření jinde
 12. Fotografování z letadla
 13. Údržba fotoaparátu
 14. Léto, zima
 15. Tisk fotografií

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Fotografie | Jak na to)