image

Rozmístění komponent rádia v modelu

Serva stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

09.10.2003

U menších modelů je hmotnost serva podstatná z hlediska dodržení těžiště modelu. Proto musí být serva umístěna někde před těžištěm. V centroplánu nebo před ním. U velkých modelů může být servo u ovládaného kormidla.

Serva v křídle stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

03.02.2004

Dříve se křidélka a vztlakové klapky naháněly poměrně složitě táhly přes úhlové páky nebo torzní tyče servy v trupu. Bylo nutné řešit rozebiratelné spojení mechanizmu u kořene křídla. Dnes se serva pro ovládání křidélek a vztlakových klapek běžně montují do křídel. Je to dáno možností osadit křídlo miniservy.

Celá instalace pak vyjde jednodušší a lehčí. Serva jsou ovládána buď jedním kanálem přes Y kabel nebo samostatnými kanály pro pravou a levou část křídla. Druhé řešení má výhodu v možnosti spřáhnout funkci křidélek a vztlakových klapek a také se snáze nastavují výchylky a neitrální polohy.

U motorových modelů s neděleným křídlem je náhon křidélek umístěn ve středu křídla standardně. Je to dáno jednoduchostí montáže v tomto místě a snadným připojením serva křidélek k ostatní instalaci rádia v modelu.

Viz také

imageRozmístění komponent rádia v modeluAkumulátoryimage